Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural Rafała Roskowińskiego "Unja Lubelska" powstanie na Hutniczej 14

Małgorzata Szlachetka
Tak wygląda wizualizacja muralu, który powstanie przy Hutniczej
Tak wygląda wizualizacja muralu, który powstanie przy Hutniczej materiał organizatora
Rafał Roskowiński zaczyna dziś na Tatarach prace przy muralu "Unja Lubelska" . To element pracy doktorskiej artysty.

- Chciałem, żeby temat był związany z historią Lublina i żeby mural powstał na blokowisku - mówi Rafał Roskowiński, autor muralu "Unja Lubelska".

Artysta studiował na ASP w Gdańsku, a na Wydziale Artystycznym UMCS robi doktorat. Mural przy ulicy Hutniczej 14 jest elementem jego pracy doktorskiej. Musi jeszcze napisać pracę teoretyczną i zdać dwa egzaminy.

Temat był konsultowany z mieszkańcami bloku, wybierali spośród trzech projektów. Ostatecznie do realizacji idzie projekt nawiązujący do godła Rzeczpospolitej obowiązujące- go od 1569 roku, w którym została zawarta unia lubelska.

Artysta zaproponował miastu aż 25 lokalizacji dla muralu, m.in. na budynkach szkół. Ostatecznie dostał zielone światło dla ulicy Hutniczej.

Tworzenie muralu rozpocznie się we wtorek po południu i potrwa do 4 września. Jego wymiary to 15 na 11 metrów.

Rafał Roskowiński jest współtwórcą znanej Gdańskiej Szkoły Muralu. Dzięki niej istnieją 54 murale na gdańskiej Zaspie - wielkim blokowisku, które powstało na terenie dawnego lotniska. Roskowiński nie po raz pierwszy inspiruje się w swojej pracy historią Polski.

- Moim ulubionym muralem jest ten poświęcony powstańcom warszawskim, który powstał na murze stadionu Polonii Warszawa - mówi artysta. Jednocześnie zapowiada, że mural "Unja Lubelska" nie będzie ostatnim, który chce zrobić w Lublinie.

Unia lubelska

1 lipca 1569 roku w Lublinie został zawarty przełomowy akt między Polską i Litwą, który do historii przeszedł pod mianem unii lubelskiej.

Jej uchwalenie było finałem burzliwego, półrocznego sejmu, który w 1569 roku obradował w Lublinie. Była to unia realna, w jej efekcie powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, mająca wspólnego monarchę, herb, sejm, walutę, a także politykę zagraniczną i obronną. Z kolei oba państwa zachowały oddzielne skarby, centralne urzędy oraz wojsko i sądownictwo.

W czasie obrad sejmu król Zygmunt August mieszkał z dworem na Zamku, a szlachta zajmowała pobliskie klasztory i pałace. Msza dziękczynna odbyła się w kościele Dominikanów.

26 sierpnia 1826 roku na placu Litewskim został odsłonięty, istniejący do dziś, pomnik upamiętniający unię lubelską.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski