Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości w szkołach: Będzie zdrowe jedzenie i oceny opisowe

Agata Wójcik
archiwum Polskapresse
Ocena opisowa także w starszych klasach i zwolnienia lekarskie tylko z wykonywania określonych ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego. To dwie nowości, które pojawiły się w zmienionym rozporządzeniu dotyczącym oceniania i klasyfikowania uczniów, które wchodzi dzisiaj w życie. Oceny opisowe do tej pory dotyczyły wyłącznie uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

- Na mocy rozporządzenia rozszerzono taką możliwość na dalsze etapy edukacji - tłumaczyła wczoraj Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Nie oznacza to jednak, że ze szkół znikną tradycyjne oceny. Opisowa ma być ich dopełnieniem i nie musi dotyczyć wszystkich zajęć.

Dodatkowy system oceniania ma informować rodziców o osiągnięciach edukacyjnych dziecka oraz jego zaangażowaniu w zdobywanie nowych wiadomości.

Zwolnienia z WFOd nowego roku szkolnego lekarze nie będą mogli już wypisywać całorocznych zwolnień lekarskich z zajęć wychowania fizycznego. Będą musieli określić szczegółowy zakres ćwiczeń, które uczeń nie może wykonywać, a także które pomimo jego niedyspozycji są wskazane. - To próba przeciwdziałania ogólnej tendencji unikania zajęć z WF - wyjaśniała Jolanta Misiak.
Jak dodała, zmieni się także sposób ocenia z tego przedmiotu. Pod uwagę będzie brany nie tylko wysiłek ucznia i jego postępy, ale także systematyczny udział w zajęciach i aktywność.

Zdrowe jedzenie w sklepikachOd dzisiaj uczniowie nie kupią już w szkolnych sklepikach chipsów i słodkich napojów. Te zastąpią m.in. jogurty, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa bez dodatków sosów i majonezu czy soki warzywne i owocowe. Minister zdrowia wydał pod koniec ubiegłego tygodnia rozporządzenie zawierające szczegółową listę produktów,które mogą być dopuszczone do sprzedaży w sklepikach szkolnych. "(...) polska szkoła musi być wolna od niezdrowych wzorców żywnia. Trzeba pokazywać dzieciom i ich rodzicom, jak należy się odżywiać, aby być zdrowym przez całe życie" - czytamy na stronie ministerstwa.

Właściciele sklepików szkolnych mają trzy miesiące na dostosowanie się do wymogów. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grozić mają kary od 1 do 5 tysięcy złotych. Kontrolę nad tym będzie sprawować sanepid.

"Rządowe" podręczniki
Od nowego roku szkolnego, z darmowych, z punktu widzenia rodziców, podręczników będą korzystać nie tylko pierwszoklasiści, ale także uczniowie drugiej klasy szkoły podstawowej. Do szkół trafiła już pierwsza część przeznaczonego dla nich podręcznika, czyli "Naszej szkoły".

Poza tym szkoły dostały z budżetu państwa pieniądze na zakup podręczników dla uczniów czwartej klasy i pierwszej klasy gimnazjum. Każda placówka otrzymała także fundusze na zakup ćwiczeń. W zależności od klasy kwota ta wahała się od 25 do 50 złotych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski