Budowa mieszkań w Lublinie wyhamuje

  Budowa mieszkań w Lublinie wyhamuje

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Trudności z otrzymaniem kredytów w bankach hamują rozwój mieszkalnictwa w całym kraju. Wprawdzie w Lublinie kryzys finansowy nie spowodował jeszcze większych zawirowań na rynku, ale lubelscy deweloperzy już myślą o ograniczeniu inwestycji w przyszłym roku. Martwią się, że nie znajdą nabywców na nowe lokale.
  Firma deweloperska Wikana oddała w tym roku do użytku 50 mieszkań na Nowym Świecie. Nie ma jednak złudzeń, że w przyszłym roku warunki do sprzedaży nieruchomości będą korzystniejsze.

  - Popyt na mieszkania gwałtownie spada. Ludzie nie mają odpowiednich warunków finansowych, by spełnić wymagania banków. To na pewno pociągnie za sobą zahamowanie nowych inwestycji w naszym mieście - ocenia Sylwia Szymańska, specjalistka ds. marketingu i sprzedaży w Wikanie.

  Według szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), w porównaniu z ubiegłym rokiem popyt na mieszkania zmalał w kraju o 70 proc. - Nic dziwnego, że deweloperzy rezygnują z budowy nowych mieszkań. Bez ożywienia popytu nie ma co liczyć na zmianę tej sytuacji - podkreśla Jacek Bielecki, ekspert z PZFD.

  Związek proponuje zmianę ustawy wspomagającej spłatę kredytu z państwowego budżetu. - Dlaczego dopłata przysługuje tylko rodzinom i osobom samotnie wychowującym dzieci? Przecież młodzi ludzie najpierw myślą o mieszkaniu, a potem o założeniu rodziny. To ogranicza nie tylko dostępność do kredytu, ale również i powstawanie w Polsce nowych rodzin - przekonuje Jacek Bielecki z PZFD. Tym samym związek postuluje wprowadzenie ułatwień kredytowych również dla tzw. singli.

  Lokalni deweloperzy jeszcze mocniej akcentują zbyt surową praktykę banków. - W Lublinie banki nigdy nie były przyjazne inwestorom, bo wymagają od nas zbyt dużych zabezpieczeń finansowych - twierdzi Tomasz Księżopolski, prezes KS Development w Lublinie.

  Efekty kryzysu na rynku odbiły się już na pracownikach budowlanych. Oferty pracy w budownictwie kurczą się, a eksperci spodziewają się, że na wiosnę będzie ich jeszcze mniej.

  - W okresie zimowym ofert w tej branży zawsze było mało. W tym roku przyczyną spadku były jednak nie tylko warunki pogodowe, ale również zmniejszenie się prac budowlanych w regionie - przypuszcza Artur Seroka, rzecznik prasowy Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

  Inwestorzy liczą na rozwój budownictwa na wynajem. Jednak bez zmian w prawie takie mieszkania są jednak mało atrakcyjne. - Potrzebne są takie mechanizmy jak przyśpieszona amortyzacja albo zwolnienie z podatku od najmu - proponuje ekspert Jacek Bielecki.

  Rozwój tego sektora przewiduje również Irena Szafrańska, dyrektorka lubelskiej loży Business Centre Club.

  - Ceny najmu mieszkań będą spadać i to bardzo drastycznie. To tylko kwestia czasu. Kwestią czasu jest też załamanie się rynku nieruchomości w Lublinie. Dlatego deweloperzy muszą się przygotować na ten kryzys, by przetrwać na rynku - komentuje Irena Szafrańska.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo