Głuszce wylecą ze świdnickiej fabryki

  Głuszce wylecą ze świdnickiej fabryki

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Polski rząd planuje złożyć w PZL-Świdnik zamówienie na prawie miliard złotych. Taką informację podała wczoraj "Rzeczpospolita". Świdnickie zakłady mają wyprodukować dla polskiej armii nowy typ śmigłowca, nazwany głuszcem. Inwestycja jest szansą dla PZL na rozwój oraz zwiększenie zysków.
  Informację ogólnopolskiej gazety potwierdził wczoraj rzecznik prasowy PZL-Świdnik. - Umowa nie została jeszcze podpisana, ale spodziewamy się, że rząd pójdzie za ciosem i po skończonych pracach nad projektem nowego śmigłowca, zleci nam jego wykonanie - poinformował Kurier Jan Mazur, rzecznik zakładów.

  Głuszec ma być zmodernizowaną wersją sokoła, w której zostaną wykorzystane najnowsze rozwiązania techniczne, takie jak na przykład nowoczesny system naprowadzania pocisków.


  - To będzie nowy produkt, zupełnie inny od śmigłowców, które do tej pory proponowaliśmy polskiej armii - przyznaje Jan Mazur, rzecznik PZL Świdnik.

  Rząd chce zamówić w świdnickich zakładach 30 głuszców. "Rzeczpospolita" podaje, że cena jednego helikoptera ma wynieść ok. 24 mln zł. Według wstępnych ustaleń ze świdnicką fabryką, termin realizacji zamówienia zaplanowany został na pięć lat. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpoczną się prace przy nowych śmigłowcach, a tym samym kiedy ze Świdnika wyleci nowy helikopter.

  To nie jedyne tak duże zamówienie, do jakiego przygotowują się obecnie świdnickie zakłady. Za trzy lata przynajmniej 35 helikopterów AW139 planuje kupić w Świdniku Agusta Westland. Spółka wraz z rosyjską grupą inwestycyjną Oboronprom Corporation, buduje pod Moskwą montażownię śmigłowców AW139. Kadłuby do wszystkich tych helikopterów miałyby powstawać właśnie w Świdniku.

  Dzięki rządowym planom związanym z zamówieniem, PZL-Świdnik zyskują na atrakcyjności. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy dobiega końca proces prywatyzacji zakładów.

  Jeszcze w tym miesiącu poznamy nabywcę większościowego pakietu akcji. Agencja Rozwoju Przemysłu ma do sprzedania ponad 87 proc. kapitału zakładowego PZL-Świdnik. Ubiegają się o niego dwie firmy: włosko-brytyjski koncern Agusta Westland oraz czeski producent lotniczy Aero Vodochody.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo