Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę startuje festiwal im. A. Nikodemowicza (PROGRAM)

kas
Prof. Andrzej Nikodemowicz
Prof. Andrzej Nikodemowicz Małgorzata Genca
Andrzej Nikodemowicz, 87-letni lubelski kompozytor, doczekał się festiwalu własnego imienia (23-30 września). Czy jego muzyka stanie się modna?
Jeśli spojrzymy na listę nagród, którymi wyróżniano polską kompozytorkę Grażynę Bacewicz, widać, jak doceniano artystkę w latach 40. i 50. Widać też, jak ochładzał się odbiór jej muzyki później.

Po śmierci Bacewicz w 1969 roku, jej dzieła stopniowo przestawały być grane w filharmoniach, aż do stanu, w którym nazwisko to mówiło cokolwiek już tylko wtajemniczonym. Jednak za sprawą grupy entuzjastów, w tym wybitnego pianisty Krystiana Zimermana, na twórczość łodzianki padło nowe światło. W roku 2009 setną rocznicę urodzin kompozytorki świętowaliśmy nawet na mo- cy uchwały sejmowej, a obecnie jej kompozycje coraz częściej pojawiają się w repertuarze filharmonii i festiwali.

Andrzej Nikodemowicz nigdy nie doczekał się statusu Bacewicz, uznawanej swego czasu za prawdziwą gwiazdę polskiej muzyki poważnej, a jego muzyka wciąż - niestety - pozostaje skarbem do odkrycia.
Teraz pokazujemy góra 10 procent dorobku profesora

Nikodemowicz ma, co prawda, na koncie nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i medal Pro Ecclesia et Pontifice nadawany przez Jana Pawła II, honorowe obywatelstwo Lublina, przyznane dwa lata temu, oraz miano jednego z czołowych żyjących polskich twórców muzyki sakralnej - w końcu stworzył niemal czterdzieści kantat religijnych.

Jednak jego wrodzona skromność ("Nie będę ukrywał, że nie lubię zamieszania wokół mojej osoby", odparł, zapytany przez nas o festiwal jego imienia), oraz trudna droga kariery (w 1973 r. został zwolniony z lwowskiego konserwatorium po tym, gdy komuniści dowiedzieli się, iż "nie wychowuje dzieci w duchu sowieckim") nie pozwoliły na dotarcie do masowego odbiorcy.
Czy teraz, dzięki zbliżającemu się festiwalowi, są na to szanse?

Według Teresy Księskiej-Falger, organizatorki festiwalu, wszystko zależy od promocji.

- Muzyka współczesna zawsze jej potrzebuje - tłumaczy animatorka kultury i pianistka. - A nie zapominajmy, że przecież każda muzyka była kiedyś muzyką współczesną. Nie sposób docenić dzieł Nikodemowicza bez poznania jego dzieł na żywo, a najlepiej wielokrotnie.

Szanse na to ostatnie są tym większe, że już teraz Księska-Falger zapowiada kontynuację imprezy. Ijuż teraz wiadomo, że przyszłą edycję otworzy flecista Łukasz Długosz. Materiału muzycznego nie zabraknie, bo jak sama mówi: "teraz pokazujemy góra 10 procent dorobku profesora".

PROGRAM
23 września - filharmonia
Oksana Rapita (Ukraina); Myrosław Dragan (Ukraina) - fortepian; Grzegorz Hordyjewicz - trąbka; Elżbieta Banaś--Fota - obój
Program: A. Nikodemowicz - "4 Medytacje na fortepian"; "Mały koncert in C na dwa fortepiany"; "2 Kołysanki na obój i fortepian"; "2 Nokturny na trąbkę i fortepian"; M. Skoryk - "Miniatury"

23 września, godz. 19.30 - kościół pw. Nawrócenia św. Pawła, ul. Bernardyńska 15
Kerstin Feltz (Niemcy)
Program: J.S. Bach "I Suita G-dur BWV 1007 na wiolonczelę solo"; M. Reger - "I Suita G-dur op. 131 c na wiolonczelę solo"; A. Nikodemowicz - "Capriccio na wiolonczelę solo (I wykonanie)"; Z. Kodaly - "Sonata op. 8 na wiolonczelę solo"

24 września, godz. 20.00 - bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9
Lutosławski Quartet.
Program: W. Lutosławski "Kwartet smyczkowy"; K. Dębski - "New Romantic Temptation"; "Cantabile in h, Country in E"; M. Markowicz - "Kwartet smyczkowy nr 3"; W.A. Mozart - "Kwartet smyczkowy d-moll KV 421"

25 września, filharmonia
Olga Pasiecznik - sopran
Natalia Pasiecznik (Ukraina) - fortepian.
Program: A. Nikodemowicz - "5 Wokaliz na sopran i fortepian"; "Zostawione piosenki"; "5 Pieśni na sopran i fortepian"; "2 Pieśni ludowe na sopran i fortepian"; "6 Pieśni do słów Aliny Jahołkowskiej"; K. Szymanowski - pieśni wybrane

26 września, filharmonia
Bartosz Woroch (Wielka Brytania) - skrzypce; Przemysław Witek - fortepian.
Program: M. Ravel - "Sonata op. posth. na skrzypce i fortepian"; S. Prokofiev - "Sonata na skrzypce solo"; A. Nikodemowicz - "6 Kołysanek na skrzypce i fortepian"; "Capriccio na skrzypce solo";
M. Weinberg - "Sonata nr 4 na skrzypce i fortepian"

27 września, filharmonia
Jarosław Bręk - baryton;
Olena Skrok - fortepian;
Kairos; Borys Somerschaf - dyrygent
Program: m.in. R. Vaughan-- Williams - "Songs of Travel"; A. Nikodemowicz: "Psalmy nr 4, 18, 88, 105, 138, 121"

28 września, - Aula KUL
Magdalena Witczak - sopran;
Camerata Silesia; Anna Szostak - dyrygent; Andrzej Białko - organy.
Program: m.in. A. Nikodemo-wicz - "Rozmowy duszy z Matką Bolesną na sopran i 3-gł. chór żeński a capella"; H.M. Górecki - "Kantata na organy op. 26"; K. Penderecki - "Agnus Dei", "Veni Creator", Benedictus"; W. Kilar - "Introitus"

29 września, godz. 19.30 - Trybunał Koronny, Rynek 1
Rafael Leone (Austria);
Herbert Mueller (Austria)
Leonore Aumaier (Austria)
Program: J. Brahms - "I Sonata f-moll op. 120 na altówkę i fortepian"; P. Hindemith - "Fantasie - Sonate op. 11 na altówkę i fortepian"; A. Nikodemowicz - "Musica concertante per tre"
F. Poulenc - "Sonata na flet i fortepian"

30 września, filharmonia
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej; Przemysław Fiugajski - dyrygent; Paweł Hulisz - trąbka; Dima Tkachenko (Ukraina) - skrzypce; Ryszard Bednarczuk - wiolonczela; Marian Sobula - fortepian. Program: W. Kilar - "Orawa"; A. Berg - "Koncert skrzypcowy <>"; A. Nikodemowicz - "Per tromba ed archi", "Concerto - meditazione"; K. Szymanowski - "IV Symfonia koncertująca op. 60"

Wstęp na koncerty bezpłatny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski