Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłki rodzinne: Wnioski można składać w MOPR tylko do 30 września

Agnieszka Kasperska
materiał ilustracyjny
Tylko do 30 września można składać wnioski o zasiłek rodzinny. Każdego dnia w MOPR przy ulicy Zemborzyckiej w Lublinie dokumenty składa około 400 osób.

Podczas gdy ogólnopolska prasa ogłasza szturm na MOPR-y, w Lublinie tłoku nie ma. Osób ubiegających się o zasiłek, który wypłacany będzie do końca października przyszłego roku jest coraz mniej.

- W ciągu sześciu ostatnich lat liczba rodzin pobierających zasiłek rodzinny spadła o blisko 5 tysięcy - mówi Edyta Kilianek- -Hołówkowska, z-ca dyrektora ds. świadczeń socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. - W 2006 roku pobierało go blisko 13 tysięcy rodzin, a pod koniec 2011 roku już tylko 8,5 tys. Świadczy to o tym, że wbrew temu co mówią statystyki, poziom życia w Lublinie powoli się poprawia.

Zmiany mogą nastąpić jednak w listopadzie. Ponieważ wzrasta próg, od którego można starać się o zasiłek, powiększy się też liczba rodzin uprawnionych do jego pobierania.

- W tej chwili każdego dnia wnioski składa około 400 osób - dodaje Kilianek-Hołówkowska. - Być może wkrótce okaże się, że liczba wniosków, które wpłynęły jest dużo wyższa niż w ubiegłym roku.

A jeśli ktoś spóźni się i nie złoży wniosku w ustawowym terminie? Otrzyma pieniądze, ale nawet z dwumiesięcznym opóźnieniem. - Podczas gdy liczba osób ubiegających się o zasiłki rodzinne regularnie spada, wciąż rośnie liczba osób ubiegających się o pieniądze z funduszu alimentacyjnego - usłyszeliśmy w lubelskim MOPR. - Liczba pobierających go rodzin wzrosła w ciągu czterech ostatnich lat o ponad 300.

O alimenty z funduszu mogą ubiegać się rodziny, których dochód nie przekracza 725 zł na osobę.

Ważne

Aby otrzymać zasiłek rodzinny należy wypełnić wniosek dostępny w MOPR oraz dostarczyć stosowne dokumenty.
Potrzebne będą m.in.: kopia dowodu osobistego osoby ubiegającej się o świadczenie;
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny.
W zależności od sytuacji potrzebne może też być orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie ze szkoły potwierdzające kontynuowanie nauki przez dziecko, które ukończyło 18. rok życia

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski