18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kultury Chrześcijańskiej: Bauman na KUL, niewierzący u dominikanów (ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Debata Dwóch Ambon na temat: "Wiara i niewiara w życiu Polaków"
Debata Dwóch Ambon na temat: "Wiara i niewiara w życiu Polaków" Ewa Pajuro
O trudnym położeniu współczesnego człowieka mówił w sobotę prof. Zygmunt Bauman, filozof i socjolog, uczestnik IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Z kolei u lubelskich dominikanów wiara starła się z niewiarą, a wszystko za sprawą Debaty Dwóch Ambon.

- Bramy intymności, jednej z głównych twierdz ludzkiej godności, rozwarto na oścież, zaś rzeczy i sprawy pod specjalną ochroną rzucono na pastwę jarmarcznych przekupniów - stwierdził w swoim wykładzie prof. Zygmunt Bauman (na prośbę uczonego, tekst wystąpienia odczytała prof. Aleksandra Jasińska-Kania).

Wybitny socjolog i filozof wypunktował problemy i zagrożenia przed którymi staje współczesny człowiek. Ich listę sporządził w oparciu o przemyślenia abpa Józefa Życińskiego, inicjatora Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Obok zagrożeń związanych z godnością człowieka, prof. Bauman zauważa także problemy wynikające z "ułudy, że na każdy problem istnieje rozwiązanie". - Każda dolegliwość życiowa pojawia się dziś w transakcji wiązanej z przepisem na jej kurację. Na wszystkie utrapienia jest lub rychło znajdzie się rada - stwierdził socjolog. Przypomniał przy tym, że abp Życiński mówił często o roli cierpienia w życiu człowieka. - Czytamy w pismach Życińskiego: "Każdy z nas jest w jakiś sposób bezradny. Bez względu na to, jak inteligentni czy zasobni jesteśmy w pewnej chwili dochodzimy do sytuacji w której pozostaje tylko milczenie". Prof. Bauman podkreślał, że zdaniem zmarłego metropolity lubelskiego, bez cierpienia nie byłoby rozwoju kultury i naszej cywilizacji.

Prof. Bauman odwoływał się także do postulatu Życińskiego, który można streścić w słowach "świat musi mieć sens". W opinii uczonego, to życzenie ciągle czeka na spełnienie. W tym kontekście przytoczył kilka obserwacji dotyczących m.in. współczesnych wojen. - Na początku XXI wieku technologia wojskowa zdołała rozmyć i ubezosobowić odpowiedzialność człowieka na skalę niewyobrażalną (...). Inteligentne pociski czy samoloty bezzałogowe przejęły podejmowanie decyzji i wybór celu - stwierdził.

W sobotę także w ramach IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej lubelscy dominikanie zorganizowali Debatę Dwóch Ambon. Jej tematem była "Wiara i niewiara w życiu Polaków". W trakcie dyskusji, wiele gorzkich słów padło pod adresem polskiego kościoła instytucjonalnego. Nominalnie niewierzący redaktor Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza") mówił o jego zaangażowaniu w sprawy doczesne, w politykę. Z kolei red. Adam Szostkiewicz ("Polityka") zwracał uwagę na wyjątkowość sobotniego spotkania w kontekście tego, jak wielu kościelnych hierarchów odnosi się dziś do niewierzących czy wątpiących. Przypominał, że pod koniec lat 80. w spotkaniach i dyskusjach wierzących i niewierzących nie było nic nadzwyczajnego. - To nie jest dobry znak, że to, co dawniej było normalne teraz jest czymś wyjątkowym. Tym bardziej dziękuję o. Dostatniemu i tym, którzy współpracowali przy organizacji tego spotkania - mówił.

Niedziela, 30 września to ostatni dzień Kongresu. O godz. 9.15 w auli im Kard. Wyszyńskiego (KUL) swój wykład wygłosi ks. prof. Tomáš Halík ("Europa doznała dechrystianizacji? Perspektywy dialogu między chrześcijaństwem, świeckością a neopogaństwem), następnie o "Religijnej mapie Europy" mówić będzie ks. prof. Janusz Mariański. Kongres zakończy o godz. 13.00 msza św. w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kongres Kultury Chrześcijańskiej: Bauman na KUL, niewierzący u dominikanów (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski