Ceramika i nowa muzyka

  Ceramika i nowa muzyka

  Paweł Franczak

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Koncerty jazzu i muzyki ludowej, piosenka poetycka, wystawy grafiki i nauka rękodzieła - to plan warsztatów Handkraft w Domu Kolejarza.
  Jak mówi przysłowie: "Nie święci garnki lepią". No więc kto? Ano, choćby i Ty, Czytelniku. Warsztaty rękodzieła Handkraft w Domu Kolejarza mają Ci to umożliwić.

  Na warsztatach ceramicznych i malarskich, prowadzonych przez rękodzielników z pracowni "Nino" każdy chętny zupełnie za darmo będzie mógł podszkolić się w technice i dowiedzieć co nie co o... filozofii ceramiki. Np. Lewin Di Giovine z Niemiec nauczy (uwaga, cytat!): "Patrzyć w głąb. Przy dokładnej obserwacji zauważać rzeczy wcześniej niezauważone. Odzyskać inny sposób widzenia na życie".

  Lecz inne przysłowie mówi, że nie samą ceramiką człowiek żyje. Dlatego na Handkrafcie nie zabraknie strawy duchowej. Wystąpią m.in. zespół tańca dawnego "Belriguardo" z Lublina - miłośnicy kultury renesansu, baroku, średniowiecza i odrodzenia; zespół Zinioni - prezentujący akustyczną mieszankę reggae i rocka; jazzowe Liczby - świeży jak bułki z piekarni skład z Lublina, który inspiruje się w tej samej mierze muzyką klezmerską, co polską sceną jazzową lat 60. (np. Stańko, Komeda i Trzaskowski) oraz gwiazda wieczoru: Kapela ze Wsi Warszawa. Do tego doliczyć trzeba młody, lokalny zespół grający piosenki poetyckie - Kształty Słów.

  Sześcioosobowa grupa wydała do tej pory cztery albumy, z których każdy był muzycznym wydarzeniem. W swojej muzyce śmiało łączą współczesną, prawie rockową motorykę z duchem starych ludowych pieśni. Ale można na to spojrzeć inaczej: żarliwego ducha starych polskich przyśpiewek łączą ze współczesnymi gatunkami muzyki, np. zawiesistym dubem i rockiem. A to wszystko z użyciem oryginalnych ludowych instrumentów (np. basetli, fidli płockiej i suki biłgorajskiej). W środę Kapela zapowiedziała wydanie nowej płyty pt. "Infinity". Z promocyjnego miksu wynika, że może to być najbardziej atrakcyjna dla przeciętnego słuchacza płyta ze wszystkich wydawnictw zespołu. Oprócz polskiego folkloru nie brak na "Infinity" wpływów muzyki afrykańskiej, celtyckiej i...jazzu, hip-hopu oraz soulu.

  Uwaga: do godz. 20 wstęp wolny, potem bilet kosztuje 10 zł.

  Niedziela, Dom Kolejarza, ul. Kunickiego 35. Godz. 16-22. Bilety: 10 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo