Teatr Stary szuka kasy na remont

  Teatr Stary szuka kasy na remont

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Miasto szykuje się do kolejnego etapu prac przy renowacji najstarszego lubelskiego teatru. - Chcemy, aby Teatr Stary jak najszybciej został przywrócony do życia, odzyskał swoje piękno. Potrzeba na to pieniędzy. Wystąpiliśmy już o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy zewnętrznych - podkreśla Stanisław Fic, z-ca prezydenta Lublina.
  Chodzi o pieniądze z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto złożyło właśnie wniosek o dotację w wysokości 3,2 mln zł. Całkowity koszt tego projektu jest szacowany na prawie 3,6 mln zł.

  Roboty mają obejmować wszystkie partie budynku. W części podziemnej planowana jest m.in. wymiana fundamentu z kamienia na ściany żelbetowe. Powyżej poziomu gruntu będą trwały prace przy rozbiórce ścian, montowane elementy konstrukcji stalowej. Ruszą też roboty przy wymianie dachu, ma być rozebrana stara i wykonana nowa konstrukcja wraz z nowym pokryciem.

  Z rozpoczęciem prac miasto będzie czekało do decyzji ministerstwa o uruchomieniu środków. Jeszce w 2006 r. ówczesny minister Kazimierz Michał Ujazdowski obiecał przeznaczyć na prace przy Teatrze Starym 9 mln zł. Dotychczas miasto wykorzystało z tej puli kwotę 3,9 mln zł.

  Łączny koszt remontu Teatru Starego jest szacowany na 20 mln zł. Miasto już w czerwcu tego roku przyjęło wstępny harmonogram finansowania inwestycji. Zakładał on, że jeszcze w 2008 r. na prace przy zabytkowym gmachu ma trafić 3,9 mln zł. W kolejnych trzech latach, czyli do 2011 r., po ponad 5,3 mln zł rocznie. Nie oznaczało to jednak, że miasto wzięło na swoje barki sfinansowanie całej inwestycji. - Środki zostaną uruchomione tylko pod warunkiem współfinansowania robót z funduszy europejskich - zastrzegła wówczas Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina.

  W budżecie Lublina na 2009 r. ratusz zarezerwował na tę inwestycję 2,5 mln zł.

  Teatr Stary powstał w 1822 r. Jest drugim - po krakowskim imienniku - najstarszym takim obiektem w Polsce. Miasto chce w pełni zrekonstruować budynek i przywrócić w nim działalność teatralną.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo