18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor Uniwersytetu Medycznego: Przyjrzymy się jakości kształcenia

Magdalena Mizeracka
Prof. Andrzej Drop
Prof. Andrzej Drop Małgorzata Genca
O inwestycjach, rozbudowie SPSK 4, walce o studentów... Z prof. Andrzejem Dropem, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, rozmawia Magdalena Mizeracka.

Jakie inwestycje w uczelni zostaną zrealizowane w najbliższym czasie?
Baza naukowo-dydaktyczna uniwersytetu w ciągu ostatnich 10 lat uległa ogromnej zmianie. Powstały trzy gmachy: Collegium Universum, Maius, i Pharmaceuticum. To niespotykany w dziejach uczelni roz-mach i tempo odnowy. Po zakończeniu remontu obiektów przy ul. Staszica (dawne Collegium Pharmaceuticum - obecnie Collegium Maximum), Radziwiłłowskiej (Collegium Medicum) i Jaczewskiego (Collegium Phatologicum), Al. Racławickich (Collegium Novum), wszystkie nasze budynki pozaszpitalne będą nowe lub gruntownie zmodernizowane. W dużej mierze dzięki pozyskanym funduszom unijnym, ale także resortowym i własnym uczelni. W najbliższym czasie rozpoczniemy budowę ultranowoczesnego vivarium oraz zaplanowany remont Collegium Pathologicum. Zrealizowanie tych inwestycji zapewni naszym naukowcom nowoczesny warsztat badawczy oraz doskonałe warunki pracy naukowej. Zbliża się także do finału budowa traktu operacyjnego SPSK nr 4. Z chwilą jego uruchomienia powstanie jedna z najnowocześniejszych baz zabiegowych w makroregionie.

Czytaj nasz serwis STUDENTOWO

Jakie są plany wobec Stomatologicznego Centrum Klinicznego przy ul. Karmelickiej?
Stomatologiczne Centrum Kliniczne to przede wszystkim baza dydaktyczna dla kierunku lekarsko-dentystycznego. Jednostka od 37 lat doskonali umiejętności praktyczne kilkuset studentów, przyszłych stomatologów. Budynek, w którym według pierwotnych założeń i planów miała się mieścić przychodnia lekarska, od początku swego istnienia był nieprzystosowany do pełnienia obecnej funkcji. Prowadzone doraźnie prace adaptacyjno-budowlane nie rozwiązywały najpoważniejszych problemów związanych z użytkowaniem budynku. Doszedłem do wniosku, że tylko nowa inwestycja może radykalnie poprawić funkcjonalność gmachu stomatologii. Przy czym widzę tu dwie możliwości: rozbudowę budynku przy ul. Karmelickiej lub budowę SCK w nowej lokalizacji. Czynimy starania o pozyskanie pieniędzy na ten cel.

Podczas inauguracji roku akademickiego wspomniał Pan o planach rozbudowy SPSK nr 1. Co tam się zmieni?
Szpital mieszczący się w kilku budynkach przy ulicach Staszica, Chmielnej, Radziwiłłowskiej i Abramowickiej od lat stara się o wprowadzenie do krajowego budżetu przebudowy i rozbudowy swych obiektów. Inwestycja zaplanowana na pięć lat pochłonęłaby kilkaset milionów złotych. Pozyskanie środków pozwoliłoby poprawić dotychczasową bazę oraz zwiększyć możliwości diagnostyczne i lecznicze szpitala. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie również dostosowanie pomieszczeń do aktualnych wymogów, a warunki pobytu pacjentów zmienią się na lepsze. Przy ul. Staszica są zlokalizowane m.in. Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku, Klinika Chirurgii Onkologicznej, do których trafiają pacjenci z województw ściany wschodniej. Szpital, mimo ogromnych wysiłków dyrekcji, wciąż odstaje pod względem logistycznym od standardów, także unijnych. Zatwierdzenie tej inwestycji stałoby się przełomowym momentem w historii najstarszego wiekiem szpitala, pracującego w bardzo trudnych warunkach lokalowych. Planujemy także dostosować Dziecięcy Szpital Kliniczny do wymogów stawianych przez UE.

W jaki sposób uczelnia walczy o studentów?
Oferta edukacyjna uniwersytetu wciąż jest wzbogacana o nowe kierunki i formy kształcenia, jak np. elektroradiologia. Dyplom ukończenia tego kierunku daje gwarancję otrzymania pracy w sektorze diagnostyki i terapii krajowego systemu ochrony zdrowia. Sporym powodzeniem cieszy się też inżynieria biomedyczna - kierunek studiów realizowany we współpracy z Politechniką Lubelską, a także studia podyplomowe. Spotykamy się z dużym zainteresowaniem problematyką prawa medycznego, być może i w tej dziedzinie wkrótce uruchomimy edukację uniwersytecką. Również realizowane od 17 lat studia anglojęzyczne dla medyków i stomatologów stały się świetną marką naszej uczelni. Liczba kształconych studentów przekroczyła ostatnio tysiąc. Są to przybysze z 54 krajów położonych na 5 kontynentach, głównie z: USA, Kanady, Norwegii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Tajwanu. Zamierzamy także zmodernizować miasteczko medyków przy ulicy Chodźki oraz wybudować nową siedzibę biblioteki.

Lekarze stażyści, którzy ukończyli Uniwersytet Medyczny w Lublinie, wypadli najgorzej podczas jesiennej sesji Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Jakie są tego przyczyny?
Bierzemy odpowiedzialność za kształcenie kadr medycznych, a co się z tym wiąże wyposażenie naszych absolwentów w wiedzę i umiejętności. Jeśli chodzi o LEP, duże znaczenie ma stan wiedzy zdających, stopień mobilizacji absolwentów przedegzaminem, być może i jakość kształcenia, czemu uważnie się przyjrzymy. Wkrótce rozpocznie pracę powołany przeze mnie zespół, który oceni kilkuletnie wyniki naszych absolwentów. Wiem, że wielu z nich nie zawsze przystępuje do tego egzaminu z ugruntowaną wiedzą, dlatego rozważamy zorganizowanie kursów doskonalących, a nawet egzaminów sprawdzających poziom przyswojonej wiedzy, np. po trzecim roku studiów, na kierunku lekarskim. Ale co istotne, wśród osób najlepszych w jesiennej edycji LEP są również absolwenci z Lublina.

Sylwetka

Prof. Andrzej Drop został rektorem Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2012-2016. Poprzednio pełnił funkcję prorektora do spraw klinicznych. Był też prodziekanem Wydziału Lekarskiego. Jest kierownikiem I Zakładu Radiologii Lekarskiej. Z lubelską uczelnią medyczną jest związany od 1976 r.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski