Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bach na cztery fortepiany

Małgorzata Prus
Stanisław Drzewiecki
Stanisław Drzewiecki Fot. materiały prasowe
Po pierwsze - Bach, po drugie- Bach, po trzecie i czwarte - także Bach, a do tego słowa recenzenta, który stwierdza, że"słuchając tych kompozycji, staje się zawsze bezradnie wobec zagadki tak niepojętego daru inwencji i kombinacji".

To zaledwie preludium do niezwykłego wydarzenia, jakie czeka muzyczny Lublin w najbliższy piątek - koncert "J.S. Bach for 1-2-3-4 Pianos & Orchestra" z cyklu Mistrzowie swoich czasów. Wezmą w nim udział 4 fortepiany i orkiestra symfoniczna, a w programie cztery kompozycje Jana Sebastiana Bacha dedykowane temu wspaniałemu instrumentowi: VII Koncert f-moll BWV 1056, XIX Koncert c-moll BWV 1060 na 2 fortepiany i orkiestrę, Koncert C-dur BWV 1064 na 3 fortepiany i orkiestrę, Koncert a-moll BWV 1065 na 4 fortepiany i orkiestrę. Dodajmy nazwiska solistów - Anny Stempin-Jasnowskiej, Stanisława Drzewieckiego, Jarosława Drzewieckiego i Andrzeja Jasińskiego. Czy wystarczy, by podgrzać emocje? Dla nas bezwzględnie!

Anna Stempin-Janowska to wieloletnia asystentka wybitnej pianistki Tatiany Shebanovej. Choć pozostaje nieco w cieniu słynnej artystki, to przecież jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki, stypendystką rządu francuskiego, a ponadto uznaną kameralistką. Do Lublina przyjeżdża właśnie w zastępstwie swojej mistrzyni, której w przyjeździe przeszkodziła choroba.

Z kolei Stanisława Drzewieckiego przez wiele lat kojarzyliśmy jako… Stasia Drzewieckiego, słynnego "Wunderkinda" polskiej pianistyki o imponującym repertuarze, olśniewającej technice i wspaniałej muzykalności, który w wieku zaledwie 11 lat nagrał swoją pierwszą płytę ("My first gift" z muzyką Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Sergiusza Rachmaninowa). Dziś to dorosły mężczyzna, a więc już nie Staś, a Stanisław, który wyfrunął spod opiekuńczych skrzydeł rodziców pianistów - wspomnianej Tatiany Shebanowej i Jarosława Drzewieckiego - i rozpoczął własną karierę.

Trzecim solistą, którego usłyszymy w Filharmonii Lubelskiej, jest właśnie Jarosław Drzewiecki - uznany pedagog i profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, artysta prowadzący równolegle ożywioną działalność solistyczną, koncertujący z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi na całym świecie. Z żoną Tatianą Shebanovą tworzy znany duet fortepianowy.

Andrzej Jasiński to już marka sama w sobie. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów, prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. corocznie w Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu.

Koncert J.S. Bach na cztery fortepiany i orkiestrę, piątek, g. 19, Filharmonia Lubelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski