Kapitan Prilepin

  Kapitan Prilepin

  Teresa Dras

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Zachar Prilepin, rocznik 1975, z wykształcenia filolog, z zawodu dziennikarz i pisarz, jest aktywnym działaczem partii narodowo-bolszewickiej. W randze kapitana specnazu służył w Czeczenii w 1996 i 1999 roku. Dziś w lubelskiej siedzibie OPT Gardzienice odbędzie się spotkanie z rosyjskim pisarzem.
  Opublikował trzy powieści: "Patologie", "Sańkja" i "Grzech", a także opowiadania i wiersze, otrzymał wiele prestiżowych nagród. W Polsce "Sańkja" ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Słowo o książce wygłoszą Paweł Laufer i Kazimierz Malinowski.

  Sańkja - tak wołają na Saszę Tiszyna, głównego bohatera powieści. To facet z charakterem, zarozumiały intelektualista i członek ekstremistycznej partii narodowo-bolszewickiej.
  Wokół niego gromadzą się ludzie, którzy w imię miłości ojczyzny niszczą podczas manifestacji pół miasta. Autor twierdzi, że nie jest to ani chuligaństwo, ani młodzieńczy bunt, tylko wielka miłość do "matki Rosji". W "Sańkji" postsowiecka Rosja jest krajem w agonii, wielkie miasta prowadzą własne życie, a prowincja powoli umiera od wódki i ze starości.

  Krytyka porównuje Prilepina do Gorkiego, Dostojewskiego albo do Babla. Trudno o lepszą rekomendację.

  Spotkanie z pisarzem odbędzie się dziś, o godz. 18.30 w OPT Gardzienice, ul. Grodzka 5a.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo