Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów zaczyna walczyć z Lublinem o studentów

Magdalena Mizeracka
Rzeszów zaczyna walczyć z Lublinem o studentów
Rzeszów zaczyna walczyć z Lublinem o studentów Jacek Babicz
Do niedawna Lublin był uznawany za jedyne miasto uniwersyteckie w tej części kraju. Teraz o to miano rywalizuje z nami Rzeszów. O szansach obu miast pisze Magdalena Mizeracka.

W Lublinie mieszka ok. 350 tys. osób, w Rzeszowie zameldowanych jest 182 tys. Ale to wcale nie przeszkadza nam w wielu dziedzinach konkurować.

Jak wynika ze statystyk Eurostatu dotyczących wszystkich przebadanych miast w UE (na podstawie danych za 2008 rok), ze wszystkich miast Wspólnoty największą liczbą studentów, w stosunku do liczby mieszkańców, może pochwalić się Rzeszów. Aż 353 na 1000 mieszkańców stanowią tam studenci. Policzono osoby ze studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Najnowsze dane z Urzędu Miasta w Rzeszowie trochę się różnią od tych, które analizował Eurostat. W ub. roku akademickim w 8 uczelniach w Rzeszowie (3 publiczne i 5 niepublicznych) studiowało 54 726 studentów. Co oznacza, że 300 studentów przypada tam na 1000 mieszkańców. To o wiele więcej niż w Lublinie, gdzie we wszystkich uczelniach, publicznych i niepublicznych, studiuje 86 210 osób. Na tysiąc mieszkańców przypada 247 studentów.

- Rzeszów się fantastycznie rozwija, jest pięknym, bezpiecznym miastem i studenci to doceniają. Nasze uczelnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem studentów z całej Polski, ale również z zagranicy. Ci natomiast doceniają to, że mamy lotnisko - podkreśla Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. - Uczelnie mają bardzo ciekawą ofertę, unikatowe kierunki, takie jak pilotaż cywilny. Aspirujemy do tego, by być miastem uniwersyteckim.
Walczą o studentów na kierunki

Lubelskie uczelnie nie ustają w wysiłkach, by przyciągać jak największą liczbę studentów. W Uniwersytecie Marii Curie--Skłodowskiej w Lublinie uczy się obecnie 25 462 żaków na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich, stacjonarnych i niestacjonarnych. Uczelnia zanotowała w ostatnim roku niewielki wzrost zainteresowania studiami dziennymi. Realizuje działania, których celem jest zwiększenie liczny studentów zagranicznych, m.in. rekrutację na Ukrainie i Białorusi. Prowadzi też rozmowy, by do studiowania w Lublinie zachęcić Chińczyków.

Katolicki Uniwersytet Lubelski ma 17 507 studentów. - Liczba jest porównywalna z rokiem ubiegłym, niewielki wzrost zanotowaliśmy na studiach stacjonarnych i doktoranckich - wyjaśnia dr Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. By przyciągać kolejnych studentów, uczelnia tworzy nowe kierunki. Podczas tegorocznej rekrutacji bardzo popularna była sinologia, edytorstwo i turystyka kulturowa. Od przyszłego roku akademickiego KUL uruchomi razem z Uniwersytetem Medycznym kierunek pod roboczą nazwą "Administrowanie ochroną zdrowia". Zdaniem uczelni, jest zapotrzebowanie na wykształcenie osób, które z jednej strony będą sprawnie administrować jednostkami służby zdrowia, ale też będą mogły wykazać się znajomością nauki o zdrowiu.

W Politechnice Lubelskiej studiują 10 782 osoby. Uczelnia liczy, że nowoczesna infrastruktura przyczyni się do tego, że będzie ich więcej. Za kilka miesięcy powinien być gotowy budynek dla Wydziału Budownictwa i Architektury.
Po angielsku, a może po chińsku?

Natomiast Uniwersytet Przyrodniczy, który ma 10 015 studentów, walczy o nich ciekawymi kierunkami. Hitem okazała się hipologia i jeździectwo, jedyny taki kierunek w Polsce, na którym studiują obecnie ludzie z różnych regionów. - Jeżdżę konno od 10 lat w Turzu pod Gdańskiem, bo stamtąd przyjechałam. To moja wielka pasja, dlatego cieszę się, że jest taki kierunek - mówiła tuż po immatrykulacji Marta Liss, studentka I roku hipologii i jeździectwa. Od semestru letniego w UP zacznie działać (na początku na studiach II stopnia) behawiorystyka zwierząt, również unikatowy kierunek.

Uniwersytet Medyczny, na którym studiuje 7344 studentów, może się pochwalić coraz większą liczbą studentów zagranicznych. Są to obywatele 54 państw położonych na 5 kontynentach, głównie z USA, Kanady, Norwegii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Tajwanu. - Miarą naszej pozycji na międzynarodowym rynku usług edukacyjnych jest właśnie liczba studentów anglojęzycznych, która w tym roku przekroczyła tysiąc - mówi dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego. Już niedługo Rzeszów i na tym polu będzie starał się konkurować z Lublinem. W Uniwersytecie Rzeszowskim planowane jest utworzenie kierunku lekarskiego. Pierwsza rekrutacja miałaby się odbyć w 2014 roku.
Projekty, stypendia i piękne miasto

Urząd Miasta w Lublinie uspokaja. - Nie widzimy większego zagrożenia ze strony Rzeszowa. Lublin jest piękny i liczymy na to, że studenci nadal będą wybierać nasze miasto. Jesteśmy bliżej Warszawy niż Rzeszów, a wkrótce też zacznie działać lotnisko uważa Anna Machocka z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie. Władze realizują szereg projektów, m.in. "Study In Lublin", którego celem jest przyciągnięcie studentów zagranicznych. Natomiast projekt "UMCS na rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy" ma na celu tworzenie nowych specjalizacji dostosowanych do rynku pracy.

- Wspieramy też finansowo imprezy organizowane przez uczelnie, np. Dni Kultury Studenckiej czy Festiwal Nauki. Prezydent organizuje też konkurs na najlepszą pracę dyplomową na temat rozwoju gospodarczego Lublina. Istnieje też miejski program stypendialny dla studentów i doktorantów - wylicza Machocka. I dodaje: - Warto wybierać Lublin.

Studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie (uczelnie publiczne)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej:

studia I stopnia (licencjackie) - 13 083 studentów
studia II stopnia (uzupełniające) - 8404
studia jednolite magisterskie - 3117
studia III stopnia (doktoranckie) - 858
na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, stan na 29.10.2012 r.

Katolicki Uniwersytet Lubelski:

studia I stopnia - 7367
studia II stopnia - 4091
studia jednolite magisterskie - 4296
studia doktoranckie - 1753
na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych

Politechnika Lubelska:

studia I stopnia - 7913
studia II stopnia - 1857
studia jednolite magisterskie - 330
studia doktoranckie - 804

Uniwersytet Przyrodniczy:

studia stacjonarne - 8028
studia niestacjonarne - 1870
studia doktoranckie - 117
na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, stan na 8.10.2012 r.

Uniwersytet Medyczny:

Liczba studentów - 7344, w tej grupie jest 1031 studentów anglojęzycznych.

Uczelnie niepubliczne:

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji - 8500
Wyższa Szkoła Społeczno- -Przyrodnicza - 3600
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji - 2200
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych - 800.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski