Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina...

Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić

Aleksandra Dunajska

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

1,6 tys. zł zaległego abonamentu RTV musi zapłacić pan Maciej z Lublina. Jeśli tego nie zrobi - pieniądze ściągnie skarbówka. Sprawa dotyczy coraz większej liczby osób w województwie, bo Poczta Polska na poważnie wzięła się za egzekwowanie abonamentowych zaległości.
Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić

Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić ©archiwum Polskapresse

Pan Maciej pismo z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej otrzymał ostatniego dnia października. A w nim wezwanie do zapłaty abonamentu RTV za okres od stycznia 2007 do października 2012 r. - Przyznam, że byłem zszkowoany. Razem z odsetkami muszę oddać 1652,77 zł - mówił lublinianin. - Płaciłem kiedyś abonament ale przestałem. Nie miałem wówczas odpowiedniej książeczki, nie mogłem jej dostać na poczcie bo trzeba było gdzieś po nią jechać, potem zapomniałem i tak jakoś zeszło. Inna sprawa, że świetnie pamiętam, jak pięć lat temu premier Donald Tusk zapewniał, że abonament zostanie zniesiony. I chyba liczyłem, że tak rzeczywiście będzie- dodał.

Problem dotyczy coraz większej liczby osób w regionie. Kwoty zadłużenia są podobne i wynoszą wraz z odsetkami od ok. 1,2 do 1,6 tys. zł (Poczta ma prawo ściągać opłaty z pięciu lat, starsze się przedawniają).

- Należności powinny być uregulowane w ciągu siedmiu dni po otrzymaniu wezwania - zaznacza Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej. W przeciwnym razie Poczta skieruje sprawę do urzędu skarbowego, a ten ściągnie pieniądze.

- Urząd może zająć konto, wejść na rentę lub emeryturę a także zwrócić się do pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia. Na poczet należności może być też przeksięgowana nadpłata z tytułu rozliczenia podatku - tłumaczy Marta Szpakowska, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Lublinie. A co jeśli ktoś nie pracuje ani nie dostaje świadczeń z ZUS? - Wówczas poborca podatkowy w miejscu zamieszkania dokonuje egzekucyjnego zajęcia mienia - wyjaśnia Szpakowska.

Okazuje się, że Poczta coraz częściej o pomoc w ściągnięciu abonamentowych należności zwraca się do fiskusa. - W 2011 r. do urzędów skarbowych w woj. lubelskim trafiły 102 tytuły wykonawcze. A tylko w pierwszej połowie tego roku - 189 - wylicza Szpakowska.

Wzmożoną aktywność Poczty przyniósł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził zgodność z ustawą zasadniczą ustawy o opłatach abonamentowych. Sędziowie uznali, że egzekucja administracyjna abonamentów jest dopuszczalna i zgodna z prawem. - Wyrok TK ułatwił egzekucję należności - przyznaje Grzegorz Warchoł z biura prasowego Poczty Polskiej.
Dodatkowo w połowie br. ministerstwo finansów poinformowało, że na wniosek prezesa TVP podjęło działania mające przyśpieszyć ściąganie zaległych opłat.

Co ciekawe pisma z Poczty powinni spodziewać się tylko ci, którzy kiedyś płacili abonament ale przestali i nie wyrejestrowali telewizora czy radia. Osoby, które nigdy nie przekazały na KRRiTV ani złotówki, raczej mogą spać spokojnie. Nie ma ich bowiem w elektronicznej bazie. Teoretycznie pracownicy Poczty mogą w każdej chwili zapukać do ich drzwi i skontrolować, czy mają telewizor lub radio. Samo tylko ich posiadanie zobowiązywałoby do płacenia a na początek czekałaby ich kara - 555 złotych. Ale nie ma obowiązku wpuszczać takiego kontrolera do domu.

Tak czy inaczej działania Poczy wydają się skuteczne - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chwaliła się w październiku, że wpływy z abonamentu rosną. W tym roku mają być o 40 mln zł wyższe od spodziewanych 470 milionów. - To na pewno w dużej części wynik aktywności Poczty Polskiej - nie ma wątpliwości Monika Bąk, rzecznik prasowy KRRiT.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


Komentarze (132)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to włamanie

wmk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

nigdy obcych nie wpuszczam do domu, a imiennego nakazu sądowego napewno nie będa mieli.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To jest porąbany kraj!

wyborca 2014 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miliony ludzi nigdy nie zarejestrowały odbiornika i niczym się nie przejmują, a babcie i dziadkowie, który kiedyś wykonali obowiązek i zarejestrowali a po latach, widząc, że nie tylko nikt z...rozwiń całość

Miliony ludzi nigdy nie zarejestrowały odbiornika i niczym się nie przejmują, a babcie i dziadkowie, który kiedyś wykonali obowiązek i zarejestrowali a po latach, widząc, że nie tylko nikt z sąsiadów nie płaci, ale jeszcze się z nich śmieją, zaprzestali płacenia, to teraz są ścigani przez pocztę i Urzędy Skarbowe!!! Już nie wspomnę, że kilka lat temu Premier Tusk nawoływał do niepłacenia abonamentu. Takiego chamstwa i niesprawiedliwości to chyba w żadnym cywilizowanym kraju nie ma.
Będziemy o tym pamiętać przy urnach wyborczychzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ObslugaSprawRTV

Walczymy razem (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV - wniosek o umorzenie zaległości może być pułapką http://t.co/eGV5lqAzS1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kpina

Justka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

Moja babcia dostała dziś pismo z US zawiadamiające o postępowaniu egzekucyjnym w tym roku w maju kończy 80 lat od pięciu lat nie ma obowiązku płacenia abonamentu... czy to jest jakiś głupi żart??!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
złodziejska poczta !!!!

Bartek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

czy coś można zrobić z tym żeby poczta oddała mojej babci pieniądze ?? zostaje jej 500zł na życie poczta zajęła jej 300zł !!!!a ma 75 lat i najniższą emeryturę proszę o pomoc

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
abonament dla uczciwych

ALKA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

Płaciłam przez 10 lat potem przestałam, nikt z moich znajomych nigdy nnie płacił (ja uważałam że trzeba i zarejestrowałam) teraz zostałam znowu ukarana a ci co nie płacili śmieją sie i nawet jak...rozwiń całość

Płaciłam przez 10 lat potem przestałam, nikt z moich znajomych nigdy nnie płacił (ja uważałam że trzeba i zarejestrowałam) teraz zostałam znowu ukarana a ci co nie płacili śmieją sie i nawet jak zgłoszą teraz to dopiero będą płacić , przecież to jest nierówne traktowanie obywateli. Po to tylko żeby pracownicy tv mogli zarabiać krocie a ja ze swoich 2 tys zł mam odjąć od gęby i zaspokoić pasibrzuchy brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
abonament

załamana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

mnie 'załatwili" zero wezwań czy informacji w ostatnich latach i od razu weszli na wynagrodzenie, Co robić?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
abonament rtv

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

powiem tyle "chuje, nie ludzie"! 5 lat studiowałam, dostałam po roku czasu na bezrobociu staż za 900 zł do tego nadal jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Jebany kraj!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hahahas

koj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

a ja place za za kabl. i kto mi zabroni ??????//ogladac ...hahaha sprawa do sztrasburga

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
abonament rtv

tele.lub.fan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

mam telewizor z mpg-2.Po zaniku przekazu analogowego wyrejestrowuje abonament
bo mnie nie stac na zakup tunera.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
abonament rtv

tele.lub.fan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

mam telewizor z mpg-2.Po zaniku przekazu analogowego wyrejestrowuje abonament
bo mnie nie stac na zakup tunera.

1 3 4 5 ... 8 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo