Menu Region

Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina...

Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Aleksandra Dunajska

132Komentarze Prześlij Drukuj
Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić

Poczta ściga za zaległy abonament RTV. Pan Maciej z Lublina musi zapłacić (© archiwum Polskapresse)

1,6 tys. zł zaległego abonamentu RTV musi zapłacić pan Maciej z Lublina. Jeśli tego nie zrobi - pieniądze ściągnie skarbówka. Sprawa dotyczy coraz większej liczby osób w województwie, bo Poczta Polska na poważnie wzięła się za egzekwowanie abonamentowych zaległości.
Pan Maciej pismo z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej otrzymał ostatniego dnia października. A w nim wezwanie do zapłaty abonamentu RTV za okres od stycznia 2007 do października 2012 r. - Przyznam, że byłem zszkowoany. Razem z odsetkami muszę oddać 1652,77 zł - mówił lublinianin. - Płaciłem kiedyś abonament ale przestałem. Nie miałem wówczas odpowiedniej książeczki, nie mogłem jej dostać na poczcie bo trzeba było gdzieś po nią jechać, potem zapomniałem i tak jakoś zeszło. Inna sprawa, że świetnie pamiętam, jak pięć lat temu premier Donald Tusk zapewniał, że abonament zostanie zniesiony. I chyba liczyłem, że tak rzeczywiście będzie- dodał.


Problem dotyczy coraz większej liczby osób w regionie. Kwoty zadłużenia są podobne i wynoszą wraz z odsetkami od ok. 1,2 do 1,6 tys. zł (Poczta ma prawo ściągać opłaty z pięciu lat, starsze się przedawniają).

- Należności powinny być uregulowane w ciągu siedmiu dni po otrzymaniu wezwania - zaznacza Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej. W przeciwnym razie Poczta skieruje sprawę do urzędu skarbowego, a ten ściągnie pieniądze.

- Urząd może zająć konto, wejść na rentę lub emeryturę a także zwrócić się do pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia. Na poczet należności może być też przeksięgowana nadpłata z tytułu rozliczenia podatku - tłumaczy Marta Szpakowska, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Lublinie. A co jeśli ktoś nie pracuje ani nie dostaje świadczeń z ZUS? - Wówczas poborca podatkowy w miejscu zamieszkania dokonuje egzekucyjnego zajęcia mienia - wyjaśnia Szpakowska.

Okazuje się, że Poczta coraz częściej o pomoc w ściągnięciu abonamentowych należności zwraca się do fiskusa. - W 2011 r. do urzędów skarbowych w woj. lubelskim trafiły 102 tytuły wykonawcze. A tylko w pierwszej połowie tego roku - 189 - wylicza Szpakowska.

Wzmożoną aktywność Poczty przyniósł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził zgodność z ustawą zasadniczą ustawy o opłatach abonamentowych. Sędziowie uznali, że egzekucja administracyjna abonamentów jest dopuszczalna i zgodna z prawem. - Wyrok TK ułatwił egzekucję należności - przyznaje Grzegorz Warchoł z biura prasowego Poczty Polskiej.
Dodatkowo w połowie br. ministerstwo finansów poinformowało, że na wniosek prezesa TVP podjęło działania mające przyśpieszyć ściąganie zaległych opłat.

Co ciekawe pisma z Poczty powinni spodziewać się tylko ci, którzy kiedyś płacili abonament ale przestali i nie wyrejestrowali telewizora czy radia. Osoby, które nigdy nie przekazały na KRRiTV ani złotówki, raczej mogą spać spokojnie. Nie ma ich bowiem w elektronicznej bazie. Teoretycznie pracownicy Poczty mogą w każdej chwili zapukać do ich drzwi i skontrolować, czy mają telewizor lub radio. Samo tylko ich posiadanie zobowiązywałoby do płacenia a na początek czekałaby ich kara - 555 złotych. Ale nie ma obowiązku wpuszczać takiego kontrolera do domu.

Tak czy inaczej działania Poczy wydają się skuteczne - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chwaliła się w październiku, że wpływy z abonamentu rosną. W tym roku mają być o 40 mln zł wyższe od spodziewanych 470 milionów. - To na pewno w dużej części wynik aktywności Poczty Polskiej - nie ma wątpliwości Monika Bąk, rzecznik prasowy KRRiT.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


132

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

to włamanie

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wmk (gość)  •

nigdy obcych nie wpuszczam do domu, a imiennego nakazu sądowego napewno nie będa mieli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To jest porąbany kraj!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wyborca 2014 (gość)  •

Miliony ludzi nigdy nie zarejestrowały odbiornika i niczym się nie przejmują, a babcie i dziadkowie, który kiedyś wykonali obowiązek i zarejestrowali a po latach, widząc, że nie tylko nikt z sąsiadów nie płaci, ale jeszcze się z nich śmieją, zaprzestali płacenia, to teraz są ścigani przez pocztę i Urzędy Skarbowe!!! Już nie wspomnę, że kilka lat temu Premier Tusk nawoływał do niepłacenia abonamentu. Takiego chamstwa i niesprawiedliwości to chyba w żadnym cywilizowanym kraju nie ma.
Będziemy o tym pamiętać przy urnach wyborczych

odpowiedzi (0)

skomentuj

ObslugaSprawRTV

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Walczymy razem (gość)  •

Wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV - wniosek o umorzenie zaległości może być pułapką http://t.co/eGV5lqAzS1

odpowiedzi (0)

skomentuj

kpina

+12 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Justka (gość)  •

Moja babcia dostała dziś pismo z US zawiadamiające o postępowaniu egzekucyjnym w tym roku w maju kończy 80 lat od pięciu lat nie ma obowiązku płacenia abonamentu... czy to jest jakiś g***** żart??!

skomentuj

złodziejska poczta !!!!

+10 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bartek (gość)  •

czy coś można zrobić z tym żeby poczta oddała mojej babci pieniądze ?? zostaje jej 500zł na życie poczta zajęła jej 300zł !!!!a ma 75 lat i najniższą emeryturę proszę o pomoc

odpowiedzi (0)

skomentuj

abonament dla uczciwych

+14 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ALKA (gość)  •

Płaciłam przez 10 lat potem przestałam, nikt z moich znajomych nigdy nnie płacił (ja uważałam że trzeba i zarejestrowałam) teraz zostałam znowu ukarana a ci co nie płacili śmieją sie i nawet jak zgłoszą teraz to dopiero będą płacić , przecież to jest nierówne traktowanie obywateli. Po to tylko żeby pracownicy tv mogli zarabiać krocie a ja ze swoich 2 tys zł mam odjąć od gęby i zaspokoić pasibrzuchy brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

odpowiedzi (0)

skomentuj

abonament

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

załamana (gość)  •

mnie 'załatwili" zero wezwań czy informacji w ostatnich latach i od razu weszli na wynagrodzenie, Co robić?

odpowiedzi (0)

skomentuj

abonament rtv

+29 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

powiem tyle "chuje, nie ludzie"! 5 lat studiowałam, dostałam po roku czasu na bezrobociu staż za 900 zł do tego nadal jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Jebany kraj!

odpowiedzi (0)

skomentuj

hahahas

+19 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koj (gość)  •

a ja place za za kabl. i kto mi zabroni ??????//ogladac ...hahaha sprawa do sztrasburga

odpowiedzi (0)

skomentuj

abonament rtv

+16 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tele.lub.fan (gość)  •

mam telewizor z mpg-2.Po zaniku przekazu analogowego wyrejestrowuje abonament
bo mnie nie stac na zakup tunera.

odpowiedzi (0)

skomentuj

abonament rtv

+10 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tele.lub.fan (gość)  •

mam telewizor z mpg-2.Po zaniku przekazu analogowego wyrejestrowuje abonament
bo mnie nie stac na zakup tunera.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 8 »