Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast cukrzycy wciąż leczymy powikłania

Barbara Wójtowicz
Grzegorz Dzida przekonuje, by regularnie badać poziom cukru
Grzegorz Dzida przekonuje, by regularnie badać poziom cukru Małgorzata Genca
Na całym świecie obchodzone jest w środę Święto Walki z Cukrzycą. Ale jak mówią cukrzycy i diabetolodzy, w Polsce walka z tą chorobą jest wciąż nieskuteczna, a rząd, zamiast finansować nowoczesne leczenie, woli refundować koszty związane z powikłaniami.

- Nowoczesne leki, analogi insulin i leki inkretynowe, które mogłyby być wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu II kosztują od 200 do 600 zł - mówi dr hab. Grzegorz Dzida, lubelski wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii. - Nie przepisujemy ich pacjentom, bo większości nie stać na wykupienie drogich specyfików, a chcemy mieć pewność, że pacjent w ogóle będzie przyjmował lek. Rozwiązaniem byłoby refundowanie nowoczesnych leków, które ograniczają ryzyko wystąpienia hipoglikemii, przyczyniają się do spadku masy ciała, a przede wszystkim podnoszą jakość życia - przekonuje naukowiec.

Jak mówi lubelski konsultant, tylko 12 proc. kosztów leczenia cukrzycy stanowią koszty związane z refundacją leków. Większą część wydatków pochłania szpitalne leczenie powikłań, zwolnienia lekarskie, renty, zasiłki i inne koszty pośrednie.
- Od wielu lat zamiast skupić się na leczeniu, musieliśmy walczyć o refundację podstawowych leków - skarży się Barbara Polikarska z lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, od 50 lat chora na cukrzycę typu II. - Teraz większość leków jest refundowana, ale i tak kosztów związanych z leczeniem jest mnóstwo. A im jesteśmy starsi, tym powikłań jest więcej.

W Polsce na cukrzycę choruje około 2,6 mln osób, chociaż jedna trzecia z nich nie wie o swojej chorobie. Jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów. - Rocznie amputuje się w Polsce 5 tys. stóp, 3 tys. chorych wymaga dializy, 10 tys. osób ma udar mózgu, a 30 tys. umiera z powodu powikłań - wylicza Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Polska nadal jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym nie refunduje się nowoczesnych leków.

Badania profilaktyczne w kierunku wykrywania cukrzycy prowadzone będą dziś na pl. Litewskim w godz. 8-12, oraz w SPSK4 przy ul. Jaczewskiego 8 w godz. 10-14.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski