18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Bogacka, kanclerz WSEI: Rozwijamy naszą uczelnię

mm
Archiwum WSEI
Przede wszystkim studenci kierują się jakością kształcenia. A my im tę jakość dajemy. Dlatego dziś naszą uczelnię wybrało 8,5 tysiąca osób na studiach I i II stopnia oraz ponad 1,5 tysiąca na studiach podyplomowych. Z Teresą Bogacką, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, rozmawia Magdalena Mizeracka.

Co będzie najważniejszym zadaniem dla WSEI w ciągu najbliższych lat?
Najważniejsze będzie utrzymanie liczby studentów na dotychczasowym poziomie oraz uruchamianie nowych kierunków, które przyciągną młodych ludzi i zabezpieczą nasze funkcjonowanie. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami okres niżu demograficznego. Według szacunków, już w 2020 roku liczba studentów będzie odpowiadała liczbie miejsc, które oferują uczelnie publiczne. Dlatego uczelnie niepubliczne muszą kształcić studentów na bardzo wysokim poziomie. Staramy się, aby nasze nowe kierunki były dostosowane do obecnych trendów zatrudnienia, by w przyszłości absolwenci mogli wybierać w ofertach pracy. Mamy także atrakcyjną ofertę dla osób pracujących, chcących uzupełnić wykształcenie do zmieniających się wymogów. Tu także nasza uczelnia z powodzeniem konkuruje z uczelniami publicznymi. Warte podkreślenia jest, że tylko w tym roku przyjęliśmy ponad 2,7 tysiąca studentów na wszystkie kierunki. Przyciąga ich do nas przede wszystkim jakość kształcenia i dbałość o studenta. Poza tym, jak już wspomniałam, chcemy być jak najbliżej rynku pracy i w tych działaniach mamy spore sukcesy, np. jako pierwsi po tej stronie Wisły oferowaliśmy kierunek transport.

W obecnym roku naukę podjęło blisko 10 tysięcy studentów. Jak udaje się ich przyciągać?
Przede wszystkim studenci kierują się jakością kształcenia. A my im tę jakość dajemy. Dlatego dziś naszą uczelnię wybrało 8,5 tysiąca osób na studiach I i II stopnia oraz ponad 1,5 tysiąca na studiach podyplomowych. Współpracujemy od lat ze szkołami średnimi, z uczniami, nauczycielami i, jak widać, daje to efekty. WSEI jest tuż przed uruchomieniem programu praktyk i stażów w lubelskich przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie podpiszemy umowy z pracodawcami w tej sprawie. Szkoła jest założona i bazuje na dorobku Polskiej Fundacji Ośrodków Wspomagania Gospodarczego "OIC Poland", która od lat realizuje programy dla przedsiębiorstw. Jestem osobiście zaangażowana we współpracę z firmami i to przekłada się na odpowiedni dobór kierunków kształcenia. Bardzo ważne dla studentów jest także to, że nasi wykładowcy poza wiedzą akademicką posiadają także cenne dla nich doświadczenie praktyczne.

Wzrasta też liczba studentów zagranicznych?
To prawda. W ciągu roku ich liczba wzrosła trzykrotnie. Studiuje u nas ponad 100 obcokrajowców, m.in. z Ukrainy, Gruzji, Estonii, Mołdawii. Pracujemy też nad tym, by rozszerzyć ofertę kształcenia, szczególnie na bliski nam rynek wschodni. Ale nie tylko. Praktycznie w każdym europejskim kraju są szkoły wyższe, z którymi współpracujemy, i z których studenci w ramach wymiany studiują na naszej uczelni. Planujemy również na wybranych kierunkach rozpocząć kompleksowe kształcenie w języku angielskim.

W tym roku po raz pierwszy rozpoczęły się zajęcia na międzywydziałowym kierunku: zarządzanie. Jakie nowe kierunki uczelnia planuje uruchomić?
Od przyszłego roku zacznie działać logistyka. Będą to studia inżynierskie, jedyne po tej stronie Wisły. Przygotują specjalistów i kadrę zarządzającą do kierowania całym procesem logistycznym - od zakupu towaru po sprzedaż. Nie ma instytucji, w której ten proces by nie występował. Dlatego jestem przekonana, że powinno być zainteresowanie tym kierunkiem.

We wrześniu WSEI podpisała umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na dofinansowanie nowatorskie-go projektu. Na czym on polega?
Projekt przewiduje powstanie czterech nowoczesnych laboratoriów, w których będą prowadzone badania z zakresu transportu, certyfikacji żywności oraz psychologii eksperymentalnej. Będą mogli z nich korzystać studenci, pracownicy naukowi, jak i przedsiębiorcy. Innowacyjne Centrum Diagnostyki, Badań i Analiz WSEI będzie kosztować ponad 23,5 mln złotych. Zostanie ono wyposażone w wysoce specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą. Bardzo ważną informacją dla producentów żywności na Lubelszczyźnie będzie powstanie laboratorium certyfikacji żywności, w którym prowadzone będą analizy substancji szkodliwych w produktach rolnych i żywności. Centrum będzie działało w ścisłej współpracy m.in. z Lubelskim Rynkiem Hurtowym w Elizówce. W skład centrum wejdą także dwa laboratoria transportu, gdzie będą prowadzone analizy z zakresu diagnostyki materiałów i konstrukcji oraz badania systemów mechanicznych. Powstanie też laboratorium psychologii eksperymentalnej, przeznaczone do badań psychofizycznych, poznawczych i psychometrycznych. Staramy się, aby coraz więcej takich przedsięwzięć było realizowanych w naszej uczelni.

Na uczelni zaczął też działać Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Skąd pomysł?
Podpisaliśmy umowę o współpracy z Fundacją Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, która koordynuje projekt w skali całego kraju. Jest on realizowany pod patronatem Narodowego Banku Polskiego. W ramach uniwersytetu oferujemy bezpłatne zajęcia dla uczniów klas 5 i 6. Poznają oni zagadnienia z zakresu zarządzania, otoczenia gospodarczego, praktyki i biznesu, marketingu, reklamy i efektywnego doskonalenia się. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, z zajęć korzysta blisko setka dzieci. Na spotkanie z nimi planujemy zaprosić Marka Belkę, prezesa NBP. Chcemy też uruchomić Uniwersytet Dziecięcy dla przedszkolaków, ale już jako własne przedsięwzięcie. Nawiązaliśmy współpracę z przedszkolami i będziemy zapraszać na podobne zajęcia, o tematyce dostosowanej do wieku, dzieci z opiekunami.

Jakie są plany rozwoju WSEI?
Obecnie wdrażamy strategię rozwoju naszej uczelni. Mamy szereg pomysłów, często nowatorskich, które konsekwentnie będziemy realizowali poprzez różnego rodzaju projekty. Chcemy np. zorganizować sieć przed- szkoli oraz centra diagnozy i terapii dla dzieci i rodziców. Chcielibyśmy przy tym, przy ścisłej współpracy z przedsiębiorca-mi, stworzyć dobrą bazę docelową dla studenckich praktyk i staży zawodowych. Zakłada-my, że w przyszłości nasi absolwenci znajdą tam pracę. Pracujemy też nad tym, aby podnieść rangę naszej uczelni do poziomu akademii. Wszystko to ma na celu pomoc naszym studentom i absolwentom w podnoszeniu kwalifikacji, zdobywaniu wiedzy i w konsekwencji znalezieniu atrakcyjnych miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski