Menu Region

Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300...

Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300 zł

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Agnieszka Kasperska

28Komentarzy Prześlij Drukuj
Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300 zł Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300 zł

(© sxc.hu)

- Syn ściągał kilka dni temu pliki mp3 z ogólnie dostępnej i w pełni legalnej strony internetowej. W pewnej chwili komputer się zawiesił i na monitorze pokazała się bulwersująca nas wiadomość - relacjonuje pani Iwona.
Na ekranie pod logo "policji polskiej cyberprzestępczość departament" znalazła się informacja, że "komputer został zablokowany z przyczyn niedozwolonej działalności cybernetycznej".

- Nie wiedziałam, jak się zachować. O pomoc poprosiłam zaprzyjaźnionego prawnika - przyznaje pani Iwona. - Nawet on w pierwszej chwili miał jednak duże wątpliwości, na co patrzy i co należy w tej sytuacji robić.


Autor informacji na ekranie twierdzi, że "zgodnie z postanowieniem Rządu (...) łamanie prawa może być uznane za umowne pod warunkiem zapłaty grzywny". - Może się na to nabrać wiele osób. Komunikat sformułowany jest tak, że większość osób przestraszy - uważa nasza Czytelniczka. - Dla wielu z nas prostsze wyda się postępowanie zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na tej stronie.

Żeby "odstąpić od ukarania" wystarczy wpłacić 300 zł na wskazany numer konta.

- To oszustwo - twierdzą zgodnie funkcjonariusze z Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, którzy na swojej stronie internetowej opublikowali już komunikat w tej sprawie. - To złośliwe oprogramowanie uniemożliwia użytkownikom dostęp do komputerów, poprzez wyświetlenie strony internetowej z informacją, że komputer został zablokowany przez policję.

Funkcjonariusze przyznają, że staranność opracowanej witryny internetowej oraz precyzja w podszywaniu się nadawcy pod polską policję może wprowadzać w błąd wielu internautów.

Jak się bronić przed oszustwem? Przede wszystkim nie wpłacać żadnych pieniędzy. O próbach wyłudzenia informować policję.

- Aby skutecznie zabezpieczać się przed atakiem wirusa, należy pamiętać o legalnym, w pełni funkcjonalnym i aktualizowanym oprogramowaniu antywirusowym oraz bieżącej aktualizacji systemu operacyjnego Windows, jak i innych używanych programów - dodają mundurowi.

Jeśli jednak wirus trafi do naszego komputera, można go usunąć generując i wpisując "poprawny" kod UKASH. Znajdziemy go w wyszukiwarce google po wpisaniu "policji polskiej cyberprzestępczość departament".

Jak mówią informatycy, w tym przypadku mamy do czynienia z ransomware, czyli złośliwym programem, który blokuje pewne funkcje komputera. Potem za usunięcie blokady oprogramowanie żąda wpłacenia zazwyczaj drobnej kwoty. Po zapłaceniu jej użytkownik dostaje kod odblokowujący. Wiele osób decyduje się zapłcić "okup", żeby jak najszybciej rozwiązać kłopotliwy problem i bojąc się o stan posiadanych na komputerze danych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


28

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tutaj macie jak usunąć tego wirusa w najprostszy sposób

+13 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rozcz (gość)  •

Mam tutaj prostszy banalny sposób na usuniecie tego wirusa:
zapraszam na:
rozczochraany.blogspot.com/2013/01/wirus-polska-policja-cyberprzestepczosc.html

Pozdrawiam!

odpowiedzi (0)

skomentuj

odpowiedź

+11 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M.W (gość)  •

Wystarczy odpalić tryb awaryjny i usunąć ten problem z autostartu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie taki straszny bis

+11 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Prawie laik (gość)  •

Poprawka.Te pliki w Program Data to (dsgsdgdsgdsgw.js)i(dsgsdgdsgdsgw.pod)>Internet odłączony od sieci.Pliku(dsgsdgdsgdsgw.js)nawet Malwarebytes Anti-Malware nie usuwa trzeba ręcznie usunąć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie taki straszny

+23 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Prawie laik (gość)  •

No i dzisiaj też stałem się szczęśliwym posiadaczem tego badziewia.Najpierw zaskoczenie ,przecież mnie to nie mogło spotkać ale cóż stało się.Usunąłem dziada ręcznie.Najpierw start w trybie awaryjnym F8,potem szybki luk do auto startu.Oto on pod nazwą RUNCtf(skrót) z ikona rejestru.Usuwam.Czyli wyskok na starcie załatwiony,można dalej szukać w awaryjnym,ja poszedłem do normala.Skan Avastem,klęska nic nie wyniuchał.Szukam i mam w WindowsSystem32Rumstf bez rozszerzenia,dalej w Program Data dwa pliki ,których nazwy zapomiałem ale mają długi ciąg liter np.abdabdabd.Jeden jest np(.abdabdabd.pod) drugi (abdabdabd.jsf).Potem skanowanie Malwarebytes Anti-Malware i czysto.Skubańcy 400PN chcieli w ciągu 48 godzin a jak nie to grzywna albo kryminał.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomocy

+18 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pomocy jak to usunąc (gość)  •

mialem tak samo jak w temacie co mam zrobic format czy skan avastem??

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomocy

+21 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ww (gość)  •

ja tak samo mialem jak bylo w glównym temacie napisane co zrobic krok po kroku mam windows 7 ultimate i avast darmowy jak cos

odpowiedzi (0)

skomentuj

Maro

+49 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Miałem to samo (gość)  •

Złapałem się na niego jakoś w Październiku nie wiedziałem co robić wkońcu zabrałem laptopa do serwisu i powiedzieli mi że to wirus i miałem 2 wyjścia mogli go usunąć albo od nowa postawić system zdecydowalem się na drugą opcję. Pierwszy raz jak mi się pokazał po prostu wyłączyłem laptopa później go włączyłem i wszystko było ok ale gdy chciałem wejść na neta laptop od razu się blokował. Przed wizytą w serwisie cały spanikowany zadzwoniłem na Policję po chwili rozmowy kazali mi zadzwonić do Neostrady - bo od nich miałem internet i tam mi powiedzieli że "to jest paskudny wirus i nie tylko ja się z nim zetknąłem"

odpowiedzi (0)

skomentuj

Już go miałem.

+36 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

Dwa razy to złapałem. Jest to wirus znany od wiosny. Usunąć można na przykład płytą ratunkową Kasperskiego za darmo i legalnie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wirus , który blokuje komputer jeżeli nie zaplacimy

+49 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Jest mozliwość odblokowania z tego wirusa a mianowicie:
należy w trakcie załączania sysytemy wcisnąć F8 i przejść do trybu awaryjnego , dalej wybrać przywracanie sysytemu np. jeden dzień wcześniej i poczekać , kiedy system się przywróci do tego czasu wybranego przez nas . Jeżeli , to sie uda mamy komputer wolny.
Pozdrawiam i nie dajcie się się naciagnąć.
Mnie się udało.
Powodzenia.

skomentuj

wirus

+52 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ia (gość)  •

Zgadza się.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a co z kontem?

+36 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan Niedoczekał (gość)  •

"- To oszustwo - twierdzą zgodnie funkcjonariusze" - A czy funkcjonariusze namierzyli już właściciela konta?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »