Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300...

Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300 zł

Agnieszka Kasperska

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300 zł

©sxc.hu

- Syn ściągał kilka dni temu pliki mp3 z ogólnie dostępnej i w pełni legalnej strony internetowej. W pewnej chwili komputer się zawiesił i na monitorze pokazała się bulwersująca nas wiadomość - relacjonuje pani Iwona.
Wirus blokuje lubelskie komputery. Koszt odblokowania - 300 zł

©sxc.hu

Na ekranie pod logo "policji polskiej cyberprzestępczość departament" znalazła się informacja, że "komputer został zablokowany z przyczyn niedozwolonej działalności cybernetycznej".

- Nie wiedziałam, jak się zachować. O pomoc poprosiłam zaprzyjaźnionego prawnika - przyznaje pani Iwona. - Nawet on w pierwszej chwili miał jednak duże wątpliwości, na co patrzy i co należy w tej sytuacji robić.


Autor informacji na ekranie twierdzi, że "zgodnie z postanowieniem Rządu (...) łamanie prawa może być uznane za umowne pod warunkiem zapłaty grzywny". - Może się na to nabrać wiele osób. Komunikat sformułowany jest tak, że większość osób przestraszy - uważa nasza Czytelniczka. - Dla wielu z nas prostsze wyda się postępowanie zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na tej stronie.

Żeby "odstąpić od ukarania" wystarczy wpłacić 300 zł na wskazany numer konta.

- To oszustwo - twierdzą zgodnie funkcjonariusze z Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, którzy na swojej stronie internetowej opublikowali już komunikat w tej sprawie. - To złośliwe oprogramowanie uniemożliwia użytkownikom dostęp do komputerów, poprzez wyświetlenie strony internetowej z informacją, że komputer został zablokowany przez policję.

Funkcjonariusze przyznają, że staranność opracowanej witryny internetowej oraz precyzja w podszywaniu się nadawcy pod polską policję może wprowadzać w błąd wielu internautów.

Jak się bronić przed oszustwem? Przede wszystkim nie wpłacać żadnych pieniędzy. O próbach wyłudzenia informować policję.

- Aby skutecznie zabezpieczać się przed atakiem wirusa, należy pamiętać o legalnym, w pełni funkcjonalnym i aktualizowanym oprogramowaniu antywirusowym oraz bieżącej aktualizacji systemu operacyjnego Windows, jak i innych używanych programów - dodają mundurowi.

Jeśli jednak wirus trafi do naszego komputera, można go usunąć generując i wpisując "poprawny" kod UKASH. Znajdziemy go w wyszukiwarce google po wpisaniu "policji polskiej cyberprzestępczość departament".

Jak mówią informatycy, w tym przypadku mamy do czynienia z ransomware, czyli złośliwym programem, który blokuje pewne funkcje komputera. Potem za usunięcie blokady oprogramowanie żąda wpłacenia zazwyczaj drobnej kwoty. Po zapłaceniu jej użytkownik dostaje kod odblokowujący. Wiele osób decyduje się zapłcić "okup", żeby jak najszybciej rozwiązać kłopotliwy problem i bojąc się o stan posiadanych na komputerze danych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


Komentarze (28)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tutaj macie jak usunąć tego wirusa w najprostszy sposób

Rozcz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

Mam tutaj prostszy banalny sposób na usuniecie tego wirusa:
zapraszam na:
rozczochraany.blogspot.com/2013/01/wirus-polska-policja-cyberprzestepczosc.html

Pozdrawiam!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odpowiedź

M.W (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

Wystarczy odpalić tryb awaryjny i usunąć ten problem z autostartu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie taki straszny bis

Prawie laik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

Poprawka.Te pliki w Program Data to (dsgsdgdsgdsgw.js)i(dsgsdgdsgdsgw.pod)>Internet odłączony od sieci.Pliku(dsgsdgdsgdsgw.js)nawet Malwarebytes Anti-Malware nie usuwa trzeba ręcznie usunąć.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie taki straszny

Prawie laik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

No i dzisiaj też stałem się szczęśliwym posiadaczem tego badziewia.Najpierw zaskoczenie ,przecież mnie to nie mogło spotkać ale cóż stało się.Usunąłem dziada ręcznie.Najpierw start w trybie...rozwiń całość

No i dzisiaj też stałem się szczęśliwym posiadaczem tego badziewia.Najpierw zaskoczenie ,przecież mnie to nie mogło spotkać ale cóż stało się.Usunąłem dziada ręcznie.Najpierw start w trybie awaryjnym F8,potem szybki luk do auto startu.Oto on pod nazwą RUNCtf(skrót) z ikona rejestru.Usuwam.Czyli wyskok na starcie załatwiony,można dalej szukać w awaryjnym,ja poszedłem do normala.Skan Avastem,klęska nic nie wyniuchał.Szukam i mam w WindowsSystem32Rumstf bez rozszerzenia,dalej w Program Data dwa pliki ,których nazwy zapomiałem ale mają długi ciąg liter np.abdabdabd.Jeden jest np(.abdabdabd.pod) drugi (abdabdabd.jsf).Potem skanowanie Malwarebytes Anti-Malware i czysto.Skubańcy 400PN chcieli w ciągu 48 godzin a jak nie to grzywna albo kryminał.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomocy

pomocy jak to usunąc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

mialem tak samo jak w temacie co mam zrobic format czy skan avastem??

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomocy

ww (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 33

ja tak samo mialem jak bylo w glównym temacie napisane co zrobic krok po kroku mam windows 7 ultimate i avast darmowy jak cos

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Maro

Miałem to samo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 49 / 15

Złapałem się na niego jakoś w Październiku nie wiedziałem co robić wkońcu zabrałem laptopa do serwisu i powiedzieli mi że to wirus i miałem 2 wyjścia mogli go usunąć albo od nowa postawić system...rozwiń całość

Złapałem się na niego jakoś w Październiku nie wiedziałem co robić wkońcu zabrałem laptopa do serwisu i powiedzieli mi że to wirus i miałem 2 wyjścia mogli go usunąć albo od nowa postawić system zdecydowalem się na drugą opcję. Pierwszy raz jak mi się pokazał po prostu wyłączyłem laptopa później go włączyłem i wszystko było ok ale gdy chciałem wejść na neta laptop od razu się blokował. Przed wizytą w serwisie cały spanikowany zadzwoniłem na Policję po chwili rozmowy kazali mi zadzwonić do Neostrady - bo od nich miałem internet i tam mi powiedzieli że "to jest paskudny wirus i nie tylko ja się z nim zetknąłem"zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Już go miałem.

Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 15

Dwa razy to złapałem. Jest to wirus znany od wiosny. Usunąć można na przykład płytą ratunkową Kasperskiego za darmo i legalnie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wirus , który blokuje komputer jeżeli nie zaplacimy

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 49 / 11

Jest mozliwość odblokowania z tego wirusa a mianowicie:
należy w trakcie załączania sysytemy wcisnąć F8 i przejść do trybu awaryjnego , dalej wybrać przywracanie sysytemu np. jeden dzień wcześniej...rozwiń całość

Jest mozliwość odblokowania z tego wirusa a mianowicie:
należy w trakcie załączania sysytemy wcisnąć F8 i przejść do trybu awaryjnego , dalej wybrać przywracanie sysytemu np. jeden dzień wcześniej i poczekać , kiedy system się przywróci do tego czasu wybranego przez nas . Jeżeli , to sie uda mamy komputer wolny.
Pozdrawiam i nie dajcie się się naciagnąć.
Mnie się udało.
Powodzenia.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wirus

ia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 52 / 34

Zgadza się.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co z kontem?

Jan Niedoczekał (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 50

"- To oszustwo - twierdzą zgodnie funkcjonariusze" - A czy funkcjonariusze namierzyli już właściciela konta?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo