Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja kosmiczna nad Twoim domem? NASA napisze Ci maila lub SMS-a

Aleksandra Dunajska
Orbitalna stacja kosmiczna krąży na orbicie okołoziemskiej
Orbitalna stacja kosmiczna krąży na orbicie okołoziemskiej NASA
Ma wielkość boiska i dość często przelatuje nad naszymi głowami. Jednak w nocy, z odległości 350 kilometrów, łatwo ją przeoczyć. Chcesz wiedzieć wcześniej, kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) pojawi się nad Twoim domem? Żaden problem. NASA poinformuje Cię o tym mailem albo SMS-em.

- ISS jest trzecim najjaśniejszym obiektem na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jest nawet jaśniejszy niż Wenus, więc jego dostrzeżenie na czystym niebie nie powinno być trudne -podkreśla prof. Longin Gładyszewski z Instytutu Fizyki UMCS, współzałożyciel lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. - Najlepiej obserwować oczywiście wieczorem. Pojawienia się ISS należy wyczekiwać na zachodzie. Satelity, a więc także ISS, obiegają Ziemię zawsze z zachodu na wschód, bo wystrzeliwane w tym kierunku otrzymują dodatkowo "za darmo" prędkość obrotową Ziemi (czyli, licząc na równiku, pół kilometra na sekundę) - tłumaczy.

Informacje o tym, kiedy i gdzie można obserwować stację kosmiczną, są m.in. na stronie www.heavens-above.com. Ale już nie trzeba szperać w sieci, żeby się dowiedzieć, kiedy ISS będzie w naszej okolicy. Teraz wystarczy zarejestrować się w serwisie Spot the Station (www.spotthestation.nasa.gov), aby dostawać maile lub SMS-y z centrum NASA w Houston na kilka godzin przed tym, jak ISSprzeleci nad naszym domem. Usługa jest darmowa, ale NASAostrzega, że niektórzy operatorzy za SMS-y mogą pobierać opłaty.

Serwis NASA oferuje przesyłanie informacji dla 4600 miejscowości na świecie. W Polsce do wyboru jest 15 miast, wśród nich Lublin, ale też m.in. Gliwice, Warszawa i Mszana Dolna.

Prof. Gładyszewski nie ma wątpliwości, że warto spoglądać w niebo. - Patrząc na ten niewielki, poruszający się jasny punkt, znajdujący się co najmniej 350 kilometrów od poziomu lądu, trzeba zdać sobie sprawę, że ma on w rzeczywistości, wraz z szeroko rozpostartymi ogniwami słonecznymi, wielkość boiska sportowego. A w środku ISS znajduje się sześciu astronautów - zaznacza naukowiec.

Zgodnie z prognozami, stacja nad Lublinem ma się pojawić na początku grudnia. - Przelot nad naszymi głowami trwa zwykle kilka minut. Satelita stopniowo będzie znikał sprzed naszych oczu, aż stanie się całkowicie niewidoczny - wejdzie wówczas w cień Ziemi - wyjaśnia profesor Gładyszewski.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski