Makieta wreszcie stoi

  Makieta wreszcie stoi

  Kamil Krupa

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Po długim oczekiwaniu na placu Po Farze pojawiła się makieta nieistniejącego już kościoła św. Michała Archanioła. To kolejna, obok zrekonstruowanych fundamentów świątyni, pamiątka po jednym z najstarszych obiektów sakralnych Lublina.
  O planach wybudowania makiety pisaliśmy w Kurierze w sierpniu 2007 r. Przeprowadzono wówczas symulację z plastikową repliką i sprawdzono, jak będzie się prezentował model w skali 1:40. Dzięki temu makieta miała być dobrze widoczna z ul. Archidiakońskiej i Grodzkiej. Próba wypadła pozytywnie i miasto zdecydowało się ją postawić, i to jeszcze pod koniec ubiegłego roku, ale okazało się, że urzędnicy się przeliczyli, wykonawcy zażyczyli sobie kwoty, która zmuszała ratusz do ogłoszenia przetargu. Cała procedura oficjalnie ruszyła w lutym br. Natomiast w ostatni czwartek komisja odebrała makietę.

  Jest wykonana z brązu, są napisy z objaśnieniami dla turystów. Oprócz modelu z brązu, równie długo oczekiwane zmiany czekają sam plac Po Farze, który z roku na rok niszczeje, a zrekonstruowane przed laty fundamenty świątyni świecą dziurami.

  - Mamy zamiar zrobić z tym porządek - zapewnia Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. - Naprawimy wszystkie ubytki, podłogę i zmienimy żwirową nawierzchnię.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo