Geje i Żydzi na biletach jako kibice Motoru. Pietrasiewicz:...

Geje i Żydzi na biletach jako kibice Motoru. Pietrasiewicz: Mam żal do mediów

PAF

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Geje i Żydzi na biletach jako kibice Motoru. Pietrasiewicz: Mam żal do mediów
Geje i Żydzi na biletach jako kibice Motoru. Pietrasiewicz: Mam żal do mediów

Szymon Pietrasiewicz ©Jacek Babicz/archiwum

Setki negatywnych komentarzy na forach, protesty i kłótnie, zapowiedź marszu, oficjalne oświadczenia - tak we wtorek wyglądał finisz kontrowersyjnej kampanii "Lublin dla wszystkich". Twórcy akcji (rysunkami zajęli się Maciej Pałka i Dominik Szcześniak, pomysłodawcą był Szymon Pietrasiewicz) chcieli walczyć z homofobią i rasizmem, ale odbiór kampanii był, delikatnie mówiąc, krytyczny.
Kampania polegała na umieszczaniu minikomiksów na odwrocie biletów komunikacji miejskiej. A raczej miała polegać, bo treść rysunków (całujący się kibice Motoru, ortodoksyjny Żyd na stadionie, czarnoskóry kibic) okazała się zbyt kontrowersyjna dla kibiców lubelskiego klubu piłkarskiego. W związku z tym ZTM wycofał się ze sprzedaży kontrowersyjnych biletów, niszcząc 2,5 miliona egzemplarzy. Najpierw jednak byliśmy świadkami internetowych kłótni i fali krytyki. Najczęściej pomysł autorów uznawano za prowokację. Pojawiły się głosy, że charakter rysunków mógł jedynie drażnić kibiców (mimo że Pałka powołuje się na inspirację satyrykiem Andrzejem Czeczotem), a kibice Motoru zaplanowali protestacyjny marsz pod ratusz.
Koniec końców do niego nie doszło, bo także prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, w oficjalnym liście potępił "stereotypowe prezentowanie kibiców piłkarskich".

Rozmowa z Szymonem Pietrasiewiczem, pomysłodawcą akcji "Lublin dla wszystkich"


Czy kampanię biletową oceniasz jako sukces, porażkę, a może coś pomiędzy nimi?
Sądzę, że jest za wcześnie, by ją oceniać.

Co sądzisz o reakcjach na bilety, w większości negatywnych? Chodzi o poruszanie drażliwych tematów, czy samą formę rysunków?
Przede wszystkim myślę, że to nieporozumienie. Mam duży żal do mediów, które nie spełniły swojej roli. Stawiały sprawę w świetle afery, zamiast tłumaczyć, o co chodziło w kampanii. Akcja została źle zinterpretowana, potem ta interpretacja została powielona i nie było już czasu, żeby wyjaśnić, jakie były intencje naszego działania.

Co media zrobiły źle?
Odnosimy się do tego w oświadczeniu. Chodzi o ton, o pewne sformułowania, które podkręcały aferę. Nie pokazały celu kampanii, nie przedstawiły dobrze akcji.

Czyli to media powinny budować pozytywny wizerunek kampanii?
Nie widziałbym tego w kategoriach pozytywnych czy negatywnych - głosy mogą być różne. Media powinny jednak tłumaczyć przesłanie przedsięwzięcia i relacjonować obiektywnie kampanię, a nie szukać sensacji.

Czy Twoim zdaniem w całym tym zamieszaniu coś do rzeczy miał charakter rysunków, a może nie dostrzeżono w nich poczucia humoru?
Kłopot jest w czymś innym. Pojawił się zarzut operowania "stereotypem". A nie wiem, jak przedstawić inaczej Żyda, czy Murzyna, o jakich atrybutach by można było jednoznacznie określić, że chodzi o Murzyna lub Żyda. Pewne cechy muszą się pojawić, by osoba, która ogląda obrazek wiedziała, co ogląda. Posłużyliśmy się pewnymi uproszczeniami graficznymi. Po drugie: bilety z rysunkami same w sobie wyglądają zupełnie inaczej niż powiększone grafiki na ekranie komputera. Na monitorze to może wyglądać nie najlepiej. W skali rzeczywistej - 2x2,5 cm, kreska staje się bardziej wyrazista, zbita i wąska, co daje znacznie lepszy efekt. Na sytuację wpłynął jeszcze fakt, że ludzie widzieli rysunki naekranie komputera nie znając ich kontekstu. Następnie powielali bezrefleksyjnie o nich opinie z forów internetowych. A przecież na biletach ZTM dołączony był adres strony internetowej kampanii, gdzie odbiorca mający problem z interpretacją mógł sprawdzić, jaki cel miała akcja.

Nie za dużo wymagasz od odbiorcy?
Komunikat był na tyle prosty i czytelny, że był do zrozumienia, a jeśli ktoś miał trudności z interpretacją, to mógł uzupełnić wiedzę na stronie. Ale i tak okazało się, że ludzie kierują się opiniami z internetu, z forów. A tamte interpretacje były błędne i krzywdzące. Krytykami sztuki okazali się Zarząd Motoru i autorzy oświadczeń, w których wydano wyroki na paski komiksowe.

Co sądzisz o decyzjach ZTM i oficjalnym stanowisku prezydenta Lublina?
Sprawę można było inaczej rozwiązać, ale nikt nie szukał kompromisu. To, co zrobił prezydent i zarządy było bezpiecznym wyjściem, które zakończyło eskalację niepokojów kosztem projektu.

Reakcja zarządu Motoru Cię zdziwiła?
Zarząd Motoru dostał projekt w sierpniu, choć, co prawda, odmówił mi realizacji tego przedsięwzięcia. Szkoda, że nie uzasadnili merytorycznie, co im nie odpowiada, mimo że ich o to prosiłem. Tak więc twierdzenie, że zarząd klubu o niczym nie wiedział nie jest uzasadnione. Faktem jest, że nie chcieli w tym partycypować.

A jeśli chodzi o odzew ze strony kibiców? Byłoby postawą co najmniej dziwną nie spodziewać się ich sprzeciwu.
Nie wiem, czy dziwną. Braliśmy pod uwagę różne scenariusze. Zaskoczył nas jednak rodzaj protestów, nikt nie spodziewał się, że przybiorą one taką formę. Skala reakcji była nie do przewidzenia. Chciałbym się jeszcze odnieść do oświadczeń prezydenta miasta i zarządu Motoru. W tych oświadczeniach pojawia się teza, że kampania "Lublin dla wszystkich" utrwala pewne stereotypy o kibicach. Ja bym powiedział, że ona te stereotypy burzy. Stereotyp kibica jest taki, że to kibic bije Murzyna, Żyda, czy homoseksualistę. A tu byli pokazani w jak najbardziej pozytywnym świetle. Grafiki przedstawiają utopijną sytuację dotyczącą szeroko pojętej tolerancji, do której chcielibyśmy zmierzać.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Franczak i cernzura

Przemek Leniak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

Boicie się? Bójcie się...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...jeszcze coś...

yeti (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

Kto odpowie za zdefraudowane pieniążki?????Jak zwykle POLSKI podatnik?????????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mija

bazgroły (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

Komunikat był jasny, tylko rysunki brzydkie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Protasiewicz.......

emski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 27 / 15

.......,,mam żal do mediów'' a ja mam żal do Protasiewicza.
Bądż człowiekiem spokojnym tak jak większość i nie będziesz
miał problemow . Nie mąć - kimkolwiek jesteś.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ciekawi mnie co na to ciemnoskórzy mieszkańcy POLSKI?

yeti (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 27 / 17

Pewnie też kojarzą tego osobnika jako wywrotowca.
Gdybym mieszkał w Afryce i ktoś utożsamiałby mnie ze zboczeńcami i żydostwem napewno bym się też wkurzył.Biorąc pod uwagę,że czarnoskórzy w...rozwiń całość

Pewnie też kojarzą tego osobnika jako wywrotowca.
Gdybym mieszkał w Afryce i ktoś utożsamiałby mnie ze zboczeńcami i żydostwem napewno bym się też wkurzył.Biorąc pod uwagę,że czarnoskórzy w przewadze są katolikami lub muzułmanami.Ma osobnik szczęście,że u nas nie ma tylu murzynów co żydostwa,bo napewno byłyby zamieszki.
Zauważcie jak manipuluje odmianą żyda(ortodoksyjny) oni są solą w oku dla parchów,kto zgłębiał temat wie o co chodzi.
Ortodoksi wolą mieszkać w izraelu spędzając dużo czasu na "swoich modłach"itd itd.kłóci się to z doktryną reszty tego plemienia dlatego ich tak nie nawidzą.
Wcześniej czy później przyjdzie czas,że Europa zacznie deportować mniejszości narodowe z innych kontynentów,a żydostwo też się do nich zalicza w końcu przecież mają swój kraj.
Mrzonki o judeopoloni pęknął jak bańka mydlana he he he he he.....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pietrasiewicz

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 24 / 16

jest pomysłodawcą tych rysunków i chciał siebie promować na tych biletach


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pomysłodawca

drukarz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

za 16.000 (szesnaście tysięcy) zł tyle kosztował wydruk

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pietrasiewicze WON!!!

Prawdziwy Lubelak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 21

Trzeba jak najszybciej oderwać tą mafijną-żydowską rodzinkę od wszelkich dotacji i pozbawić wszelkich publicznych stanowisk!!!To są źli ludzie i na dodatek prowokatorzy bezbożni!PANIE PREZYDENCIE...rozwiń całość

Trzeba jak najszybciej oderwać tą mafijną-żydowską rodzinkę od wszelkich dotacji i pozbawić wszelkich publicznych stanowisk!!!To są źli ludzie i na dodatek prowokatorzy bezbożni!PANIE PREZYDENCIE NIECH PAN COŚ W TEJ SPRAWIE ZROBI!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Och Karolu Darwinie !

mgr socjologi na bezrobociu . (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

Komentarz który skomentowałeś , jest napisany na podstawie obserwacji życiowych i w ich uczestniczeniu . Komentując go i krytykując , potwierdzasz że wierzysz w siłę manipulacji którą uprawiacie ....rozwiń całość

Komentarz który skomentowałeś , jest napisany na podstawie obserwacji życiowych i w ich uczestniczeniu . Komentując go i krytykując , potwierdzasz że wierzysz w siłę manipulacji którą uprawiacie . Tylko ta taktyka już nie bardzo wam się sprawdza .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A

O (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 42

Albo zolnierze onru dostali polecenie od oberstumdanterfuhrera, zeby atakowac forum...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Denne komentarze i tak samo denny świat.

kruk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

Te komentarze nic wam nie dadzą, trzeba się pogodzić z tym , że świat staje się coraz mniej zachęcający , łamie wszystkie zasady i prawo świata. Pojedyncza jednostka nic nie wskóra.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Moj Boze

PP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 30

Grafiki byly marne, sam pomysl tez z reszta malo rozsadny, ale 90% komentarzy na tym forum pokazuje, ze problem rasizmu jest.
Chyba, ze to po prostu problemy natury psychicznej - paranoje,...rozwiń całość

Grafiki byly marne, sam pomysl tez z reszta malo rozsadny, ale 90% komentarzy na tym forum pokazuje, ze problem rasizmu jest.
Chyba, ze to po prostu problemy natury psychicznej - paranoje, urojenia, manie przesladowcze i te sprawy. zwiń

1 3 4 5 6 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo