Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 (ZDJĘCIA)

KOS
Misją naszej szkoły, oprócz kształcenia, jest zapewnienie młodzieży, poczucia sukcesu, akceptacji i bezpieczeństwa. Tak o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 mówi Andrzej Berbeć, dyrektor placówki. W piątek jedna ze szkół wchodzących w skład ośrodka obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. Mowa o Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 im. M. Grzegorzewskiej.

ZSZ nr 15 powstała w 1952 r. Początki placówki. Na początku borykała się z trudnymi warunkami lokalowymi. Nie miała własnej siedziby- korzystała z budynku Szkoły Podstawowej nr 26 mieszczącej się przy ul. Królewskiej 11. Jej kolejną siedzibą był budynek przy ul. Dymitrowa 3 (dzisiejsza Radziwiłowska). Potem placówka przeniosła się na ul. Staszica 3. Ponieważ ilość uczniów w szkole systematycznie wzrastała, w budynku przy ul. Dymitrowa stworzono dla nich internat. Prawdziwym przełomem w historii placówki była przeprowadzka w 1992 r. do jej obecnej siedziby. Dzięki temu wszystkie placówki wchodzące w skład ośrodka znalazły się pod jednym dachem.

Uczestnicy piątkowego jubileuszu obejrzeli przedstawienie połączone z prezentują multimedialną ukazujące historię ośrodka oraz ludzi, którzy go tworzyli. Podczas oficjalnych uroczystości nie obyło się bez gratulacji i życzeń ze strony zaproszonych gości. Mieli oni również okazję by obejrzeć prace uczniów powstałe podczas warsztatów, kółek zainteresowań itp.

Po szyldem SOS-W nr 1 w tej chwili mieści się kilka instytucji. Oprócz ZSZ nr 15 (w której przeważają uczniowie z orzeczeniami o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim) jego częścią jest również Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Ośrodek ma też własny internat. Na jego terenie działają Warsztaty Terapii Zawodowej, na które uczęszczają absolwenci placówki. Swoją siedzibę ma tu również Stowarzyszenie "Absolwent". Dyrektor ośrodka zapowiada jego dalszy rozwój. - Chcemy tworzyć nowe kierunki kształcenia oraz modernizować szkołę pod kątem likwidacji barier architektonicznych i remontu obiektów sportowych - mówi Andrzej Berbeć.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski