Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyplom z turystyki ważny w całej Unii Europejskiej

mm
Archiwum WSSP
Sytuacja w Lublinie w porównaniu z innymi miastami m.in. Wrocławiem, Poznaniem, gdzie działa nawet 20 szkół niepublicznych, nie jest najgorsza, a uczelnia nasza nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Chcemy przede wszystkim przyciągnąć studentów zagranicznych - mówi prof. dr. hab. Witold Kłaczewskim rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie w rozmowie Magdaleną Mizeracką.

Jakie wyzwania stoją dziś przed Wyższą Szkołą Społeczno-Przyrodniczą?
Sytuacja szkolnictwa wyższego, zarówno publicznego, jak i niepublicznego, jest trudna ze względu na niż demograficzny. Dlatego też ważne będzie dziś utrzymanie naszej pozycji narynku. W podobnej sytuacji jest większość szkół w Polsce. Staramy się zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom studentów iwprowadzamy nowe kierunki oraz specjalności. Nasze najnowsze kierunki to wychowanie fizyczne i kosmetologia. Liczba chętnych na kosmetologię z roku na rok się zwiększa, dlatego coraz poważniej myślimy o utworzeniu na tym kierunku studiów II stopnia. Z kolei kierunkiem wychowanie fizyczne wypełniliśmy lukę, która istniała w Lublinie. Są to doskonałe studia dla trenerów sportowych i przyszłych nauczycieli wf. Do tej pory studenci musieli dojeżdżać na AWF do Białej Podlaskiej. Mamy też bardzo niszowy kierunek na studiach podyplomowych. Dogoterapia cieszy się znacznym zainteresowaniem studentów.

Na uczelni studiuje blisko 3000 osób. W jaki sposób udaje się pozyskać nowych studentów?
Sytuacja w Lublinie w porównaniu z innymi miastami m.in. Wrocławiem, Poznaniem, gdzie działa nawet 20 szkół niepublicznych, nie jest najgorsza, a uczelnia nasza nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Chcemy przede wszystkim przyciągnąć studentów zagranicznych. Do tej pory pozyskiwaliśmy ich ze Wschodu, głównie z Ukrainy i Białorusi. Obecnie studiuje u nas ok. 200 obcokrajowców. Najczęściej interesuje ich kierunek turystyka i rekreacja. Otrzymują dyplom, który jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej. Najnowszym wyzwaniem było uruchomienie od tego roku studiów anglojęzycznych na kierunkach fizjoterapia oraz turystyka i rekreacja. Dzięki współpracy z agencjami rekrutującymi studentów m.in. z Turcji i Indii, zaczęli się do nas zgłaszać studenci m.in. z Nigerii, Sri Lanki, Bangladeszu, Iranu, Turcji. To jest wielki nasz sukces. Na to właśnie stawiamy i liczę, że w przyszłym roku będziemy mieć jeszcze więcej studentów uczących się w języku angielskim.

Uczelnia jest także przyjazna sportowcom?
Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego WSSP odnosi ogromne sukcesy. Zaczęło się kilka lat temu, kiedy w naszej uczelni rozpoczęły studia zawodniczki SPR i od tego czasu zaczęły występować w barwach Klubu Uczelnianego WSSP. Dzięki temu nasz klub w ciągu ostatnich lat zdobył trzy razy tytuł akademickiego mistrza Europy w piłce ręcznej kobiet oraz złoty medal na europejskich igrzyskach akademickich w 2012 roku. Została też stworzona sekcja karate, a jeden z naszych studentów, Daniel Iwanek, jest mistrzem świata w karate tradycyjnym.

Jakie WSSP ma plany rozwoju?
Nadal będziemy rozwijać współpracę z ośrodkami akademickimi poza granicami kraju m.in. Hiszpanii, Portugalii, Turcji, na Cyprze, we Włoszech, czy w Belgii. Myślę o utworzeniu interdyscyplinarnego kierunku, związanego z kreowaniem wizerunku. Moim zdaniem, jest zapotrzebowanie na tego typu wiedzę. Możemy się poszczycić osiągnięciami wydawniczymi. We własnej drukarni i wydawnictwie wydajemy m.in. zeszyty naukowe, reprinty różnych dzieł Wincentego Pola - naszego patrona, przewodniki, podręczniki dla studentów. Rozwijać będziemy również Akademickie Centrum Fizjoterapii, gdzie nasi studenci odbywają praktyki. Pacjenci zaś mogą korzystać zusług centrum w ramach kontraktu z NFZ. To tylko niektóre z zamierzeń naszej uczelni na najbliższy czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski