Pływanie: Jan Świtkowski (UKS Skarpa Lublin) zmierzy się z...

Pływanie: Jan Świtkowski (UKS Skarpa Lublin) zmierzy się z elitą światową

SZUPTI

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Lubelszczyzna pomimo braku basenu z prawdziwego zdarzenia (krytego, 50-metrowego) pływaniem stoi. Z roku na rok pojawiają się kolejne wielkie talenty na miarę Konrada Czerniaka, światowej gwiazdy z Puław o uznanej już marce. Czy o najbliższą przyszłość pływania w regionie możemy być spokojni?
18-letni Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin jest wielką nadzieją pływania na Lubelszczyźnie

18-letni Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin jest wielką nadzieją pływania na Lubelszczyźnie ©archiwum klubu

W miniony weekend nasi młodzi pływacy zanotowali fantastyczne występy na wielu arenach. Rewelacyjny 18-latek, Jan Świtkowski (Skarpa Lublin) wywalczył m.in. minima na tegoroczne mistrzostwa świata seniorów na krótkim basenie w tureckim Stambule (12-16 grudnia).

- Jest to bardzo dobrze prowadzony i ułożony zawodnik, dysponujący znakomitymi warunkami fizycznymi. Jeśli w takim tempie będzie się rozwijał, to naprawdę w niedalekiej już przyszłości może on sięgać po medale mistrzostw świata seniorów - przekonuje Grzegorz Mazurek, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego, członek zarządu Polskiego Związku Pływackiego i trener Fali Kraśnik.

- To niewątpliwie talent pokroju Konrada Czerniaka, uzyskujący już lepsze rezultaty, aniżeli on w tym wieku. Uważam, że obaj mogą odegrać też znaczącą rolę w kolejnych igrzyskach olimpijskich, które w 2016 roku zostaną rozegrane w Rio de Janeiro. Janek będzie miał tam dopiero 22 lata - dodaje.

Do eksportowego duetu Czerniak i Świtkowski dołączyć może zaledwie 16-letnia Jowita Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska, która wypełniła juniorski wskaźnik na grudniowe MŚ seniorów w Turcji (400 m zmiennym).

- Z Jowitą jest pewien problem, gdyż w tej konkurencji wskaźniki osiągnęły również dwie inne Polki, uzyskując lepsze czasy od niej, a w tureckim czempionacie w jednej konkurencji może wystartować maksymalnie dwóch reprezentantów z jednego kraju. Jej występ stoi pod dużym znakiem zapytania, a ostateczne decyzje zapadną w najbliższych dniach - kończy Mazurek.

Nie należy zapominać również o 18-letnich pływaczkach z Koziego Grodu: Zuzannie Chwadeczko (MTP Lublinianka) i Ludwice Szynal (Skarpa Lublin), które zdobywają już medale w MP seniorów oraz rewelacyjnym 16-latku z Avii Świdnik, Janie Hołubie.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo