Odżył pomysł przenosin Marszałka

  Odżył pomysł przenosin Marszałka

  Kamil Krupa

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Generalny konserwator zabytków poparł sugestie przenosin z placu Litewskiego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w inne miejsce. Tym samym Tomasz Merta przychylił się do wcześniejszych propozycji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.
  Tym samym Tomasz Merta przychylił się do wcześniejszych propozycji Haliny Landeckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie, w sprawie zmiany lokalizacji tego pomnika, o której wielokrotnie pisaliśmy w Kurierze.

  Temat przenosin odżył wczoraj, kiedy o całej sprawie napisała "Gazeta Wyborcza Lublin". Chodziło o protesty, jakie w obronie monumentu piłsudczycy z całego kraju i zagranicy nadesłali do Adama Wasilewskiego, prezydenta Lublina. - Sprzeciwiamy się pozbawienia placu Litewskiego pomnika Marszałka - oświadczył Zbigniew Wojciechowski z lubelskiego Związku Piłsudczyków. - Tym samym podtrzymujemy swoje dawne stanowisko, a nawet więcej, jesteśmy w nim bardziej utwierdzeni

  Jak mówił wczoraj Wojciechowski, piłsudczycy szanują opinię architektów i specjalistów od planowania przestrzennego, ale podkreślają przy tym, że sprawa pomnika to coś więcej niż kształtowanie urbanistycznego ładu. - Przed wojną w tym miejscu stało popiersie Piłsudskiego. Dlatego nie był to wymysł ostatnich kilku lat, kiedy po usunięciu pomnika radzieckiego żołnierza powstała inicjatywa, aby postawić tam monument Marszałka - wyjaśniał Wojciechowski. - Pomysł przenosin to wyłącznie sugestie, które przedstawiliśmy władzom Lublina kilka miesięcy temu. Żadne wiążące decyzje nie zapadły - uspokajała Halina Landecka.

  Nasza sonda  Czy pomnik Marszałka Piłsudskiego powinien zniknąć z placu Litewskiego?


  Ewa Antoniewska
  Nie jestem pewna, czy to dobry pomysł. Mieszkańcy już się do niego przyzwyczaili. Poza tym jest znaną postacią historyczną i należy mu się honorowe miejsce.

  Katarzyna Tomczyk
  Przenoszenie pomnika jest bez sensu. Moim zdaniem to wizytówka centralnego placu Lublina i powinna pozostać na swoim miejscu. Pomnik całkiem dobrze się tu prezentuje.

  Grażyna Milewska
  Powinien zostać. Pomnik stojąc w eksponowanym miejscu przywołuje uczucia patriotyczne. Jest to też dobre miejsce dla wszystkich oficjalnych uroczystości, obchodów świąt etc.

  Bartłomiej Brodziak

  Przeniesienie powinno być brane pod uwagę tylko wtedy, gdyby pomnik przeszkadzał planom przebudowy placu. W przeciwnym razie niech zostanie - wrósł już w krajobraz centrum.

  Adam Sikorski
  Zabrać Piłsudskiego z placu? A gdzie będzie dla pomnika lepsza lokalizacja? Może to nie jest postać historyczna szczególnie związana z Lublinem, ale ja bym tu nic nie zmieniał.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo