Fiskus łaskawszy dla spadkobiercy

  Fiskus łaskawszy dla spadkobiercy

  Beata Sypuła

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Od stycznia wchodzi w życie znowelizowana ustawa dot. spadków i darowizn. Dla osób, które odziedziczyły majątek, to dobra wiadomość. Nie będą musiały się śpieszyć z zapłaceniem podatku od spadku. Teraz, zamiast jednego miesiąca, będą miały pół roku na zgłoszenia tego faktu urzędowi skarbowemu.
  Dziś niemal każdy obdarowany spadkiem lub uzyskujący darowiznę ma prawo do zwolnienia od podatku. Ale tylko teoretycznie. Przekonała się o tym Ewa Kotula z Gliwic, która ma mały, przedwojenny domek w woj. świętokrzyskim: - Dowiedziałam się w urzędzie skarbowym, że muszę podać jego wartość rynkową i tak zaczęła się moja gehenna. W efekcie musiałam zapłacić podatek, bo nie byłam w stanie w ciągu miesiąca zebrać wszystkich niezbędnych dokumentów i zaświadczeń, by uzyskać zwolnienie z podatku.


  Nieruchomości teraz bardzo zmieniają wartość i trudno ją oszacować. Tymczasem podanie wartości rynkowej spadku to wymóg ustawowy. Kotula zamówiła więc rzeczoznawcę, ten pojawił się w jej rodzinnej wsi po 3 tygodniach, bo tyle ma pracy. Nie miała też dokładnych wymiarów domu, musiała z urzędu odległego o kilkaset kilometrów wydobyć dane.

  - Dotąd około 90 proc. spadkobierców lub obdarowanych nie dotrzymywało miesięcznego terminu złożenia zgłoszenia w urzędzie skarbowym - mówi Anna Jeleńska, ekspert www.e-prawnik.pl.

  Teraz dostaniemy pół roku na zgłoszenie urzędowi skarbowemu, że otrzymaliśmy spadek. Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków czy darowizn? Niestety, nie wszyscy członkowie rodziny, a tylko najbliżsi, w pierwszym i drugim stopniu pokrewieństwa. To małżonkowie i wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Poza tym zstępni, a więc dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo. Taka osoba, jeśli dostanie spadek lub darowiznę, powinna jak najszybciej złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz SD-Z2. Zgłoszenie nabycia rzeczy lub praw majątkowych w terminie jest bowiem niezbędne, żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku.

  W przypadku darowizny przekazanej umową w formie aktu notarialnego nie trzeba zgłaszać tego do urzędu skarbowego. Czasem dostaniemy jeszcze dłuższy termin niż miesiąc, a 6 miesięcy od 1 stycznia. Wszystko zależy od tego, czym zostaliśmy obdarowani. Jeśli np. lokatą w banku, to termin zaczyna biegnąć z chwilą śmierci naszego bliskiego. Gdyby przypadł nam spadek, o którym dowiemy się z opóźnieniem - to liczy się chwila uzyskania takiej informacji. Warto więc upewnić się u fiskusa, ile mamy czasu. Stawką jest wartość podatku.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo