Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciasta na świąteczny stół. Podzielcie się przepisami!

Ilona Leć
Wspólne przygotowywanie wypieków może być zabawą dla całej rodziny
Wspólne przygotowywanie wypieków może być zabawą dla całej rodziny 123rf
W każdym domu święta pachną inaczej. Niektórym wigilia kojarzy się z zapachem pomarańczy i mandarynek, smażonego karpia i kompotu ze śliwkowego suszu, nic jednak nie przywołuje świątecznego nastroju tak pięknie jak zapach świeżo upieczonego ciasta. Jeżeli w ferworze pracy, nie znajdziemy czasu na przygotowanie smakołyków, które uwielbia nasza rodzina, pomogą nam cukiernie. Od bogatej oferty tradycyjnych i wykwintnych ciast może się zakręcić w głowie.

Każdy, kto odwiedzi cukiernię "Williams" (Krakowskie Przedmieście 39, al. Spółdzielczości Pracy 30) będzie musiał wybierać aż z 16 rodzajów ciast! Wśród nich znajdziemy tradycyjny sernik z brzoskwiniami, sernik wiedeński, świąteczny makowiec, keks biały oraz makowy ze skórką pomarańczową i wiórkami kokosowymi. To, co u nas jest tradycją świąteczną, np. w Anglii obowiązkowo pojawia się na weselu. Przykładem jest keks biały, któremu wyjątkowego charakteru do-dają urocze falbanki i kwiatki z mas cukrowych. Anglicy je uwielbiają!

Ceny gotowych przysmaków nie są wygórowane. Za frykasy z "Williamsa" zapłacimy odpowiednio: makowiec 28 zł/kg, keks 28 zł/kg, piernik 32 zł/kg, sernik 33 zł/kg.

- Ze względów bezpieczeństwa, nie przyjmujemy zamówień na ciasta na dwa, trzy dni przed świętami. Za-uważam jednak tendencję, że nasi klienci mniej zamawiają, a częściej przychodzą do cukierni i kupują od ręki. Zawsze mamy bardzo duży wy-bór i ilość ciast, także dla nikogo nie powinno zabraknąć - zapewnia Andrzej Ochal, właściciel cukierni "Williams".

Cukiernia "Skierka" przy ul. Wileńskiej 21, kusi klientów 26 rodzajami ciast. Na święta możemy zamówić m.in. ciacho serowo-makowe, makowiec oraz piernik z marmoladą. Klienci mają do wyboru kilka gatunków serników: brzoskwiniowy, kokosowy, wiedeński, z kajmakiem oraz camargo. Pod tą ostatnią nazwą kryje się ciasto na kruchym spodzie z dodatkiem miodu, przekładane cienkimi warstwami klasycznej masy serowej, wykończone polewą czekoladową z wiórkami kokosowymi. Alternatywą dla fanów maku jest mulatka. Tajemnicą tego przysmaku jest ciekawa kompozycja biszkoptu makowego z puszystą masą budyniowo-tłuszczową ozdobioną biszkopcikami oblanymi masą kakaową. Uzupełnieniem dekoracji są rodzynki.

Kto zaś zechce przyjąć gości w iście królewskim stylu, może pokusić się o zamówienie królewicza. We wnętrzu tego smakołyku kryje się delikatny budyniowy krem, otulony kruchym miodowymi i biszkoptowym ciastem,  oblany ciemną czekoladą. Aż ślinka cieknie. Za wypieki ze "Skierki" zapłacimy od 20,90 do 27,90 za kg.

Wspaniałym pomysłem, którego realizacja nie zajmie nam dużo czasu, jest upieczenie małych ciasteczek na choinkę. Do tej zabawy możemy zaangażować dzieci, dla których będzie to prawdziwa frajda. Dzięki gotowym foremkom, możemy wycinać z kruchego ciasta lub piernika fantazyjne kształty: choineczki, bałwanki, gwiazdki i serduszka. Nasze kruche słodkości będą wyglądały na przyprószone śniegiem, dzięki pokryciu ich warstwą białego lukru. Jak zrobić śniegową polewę? Wystarczy zmieszać ze sobą białko z małego jajka, szklankę cukru pudru i 2 krople olejku migdałowego lub soku z cytryny. Efekt murowany! Dodatkowo, w trakcie wyrabiania masy lukrowej, możemy dodać do niej kilka kropli oliwy. Gdy polukrujemy ciasteczka i masa na nich wyschnie, na pewno nie popęka, tworząc gładką i lśniącą powierzchnię. Smacznego!

Makowiec palce lizać

Składniki na ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- trzy czwarte kostki masła
- 4 łyżki śmietany
- 3 łyżki cukru
- 10 dag drożdży
- 2 żółtka
- skórka z cytryny
- szczypta soli
- 2 łyżki masła do wysmarowania blaszek
- 1 jajko do smarowania wierzchu

Składniki na masę:
- pół kilograma maku
- ćwierć kilo miodu
- litr mleka
- 2 żółtka
- cukier do smaku
- jedna czwarta kostki masła
- skórka pomarańczowa
- rodzynki
- migdały
- orzechy
- zapachy (wedle uznania).
Przygotowanie masy makowej
Do wrzącego mleka wrzucamy mak i gotujemy na wolnym ogniu pół godziny. Następnie odsączamy na sicie. Mielimy mak trzykrotnie w maszynce do mięsa. Miód i masło rozgrzewamy w garnku. Kiedy zaczyna wrzeć - wkładamy mak, dodając do smaku cukier, bakalie, zapachy, 2 żółtka. Do nieco już schłodzonej masy dodajemy dobrze ubitą pianę z białek. Mieszamy.

Przygotowanie:
Zagniatamy mąkę z masłem, żółtkami i rozmieszanymi ze śmietaną drożdżami, solą, cukrem i otartą skórką cytryny. Ciasto dzielimy na dwie części. Każdą część smarujemy białkiem jajka i rozsmarowujemy masę makową. Zwijamy w ciasne rulony i wkładamy do foremek, posmarowanych masłem. Odstawiamy do wyrośnięcia, następnie smarujemy jajkiem i nakłuwamy do dna w kilku miejscach. Pieczemy co najmniej 40 minut na średnim ogniu. Po wystygnięciu możemy posypać cukrem pudrem lub polukrować.

A Wy co pieczecie na święta? Podzielcie się przepisami w komentarzach!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski