18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefowie kuchni lubelskich restauracji polecają świąteczne przepisy

Ilona Leć
Anna Skoczylas, szefowa kuchni restauracji Kardamon
Anna Skoczylas, szefowa kuchni restauracji Kardamon Ilona Leć
Zobacz, jakie świąteczne dania polecają szefowi kuchni lubelskich restauracji.

Karp po staropolsku w szarym sosie podany z blinami gryczanymiPaweł Szorek, szef kuchni Dworu Anna
Składniki:

Karp ok. 1,5 kg, włoszczyzna,
wino czerwone wytrawne 100 ml, miód pitny półtorak 50 ml, rodzynki, migdały, cukier, sok z cytryny. Bliny gryczane: drożdże 30 g, mleko 150 ml, 2 jajka, sól, cukier, mąka gryczana 80 g, mąka pszenna 80 g, masło 40 g.

Sposób przygotowania:
Oczyszczonego karpia kroimy w dzwonka, skrapiamy sokiem z cytryny i odstawiamy na kilka godzin. Włoszczyznę obieramy i zalewamy 1,5 l wody, Dodajemy do niej głowę karpia i gotujemy na małym ogniu ok. 2 godz. Przestudzony wywar posłuży nam jako baza do sosu. Dzwonka karpia smażymy na oleju przez ok. 10 minut. W tym samym czasie karmelizujemy cukier, podlewamy winem, miodem pitnym oraz odrobiną rybnego wywaru. Gotujemy na małym ogniu aż sos zgęstnieje. Na końcu dodajemy rodzynki i migdały. Teraz bliny. W misce przygotowujemy zaczyn z wo-dy, drożdży oraz cukru i odstawiamy go na 2 godz. Oddzielamy żółtka od białek. Ubijamy białko na sztywną pianę. W misce łączymy mąkę pszenną i gryczaną z zaczynem, masłem, mlekiem i solą. Miksujemy całość. Na końcu dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy. Z masy formujemy placuszki i smażymy na rumiano.

***

Golonka z dzika z sosem jałowcowym, modrą kapustą i opiekanymi ziemniaczkami
Bartłomiej Woźniak i Grzegorz, Boras z restauracji Magia
Składniki:
Golonka z dzika, liście laurowe, ziele angielskie, tymianek, rozmaryn, kilka ziaren jałowca, sól, pieprz, masło, czerwona kapusta, cukier, miód, dowolny bulion, ocet balsamiczny lub winny

Sposób przygotowania:
Golonkę z dzika marynujemy przez dobę z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, tymianku, rozmarynu, soli i pieprzu. Następnie mięso gotujemy na wolnym ogniu ok. 4 godziny z dużą ilością warzyw (włoszczyzna), ziarnami jałowca oraz z dwiema szklankami czerwonego wina. Po ugotowaniu wyjmujemy golonkę i na powstałym wywarze przygotowujemy sos. Redukujemy wywar z golonki, zagęszczamy go dodatkowo zasmażką na maśle i dodajemy odrobinę miodu,
pieprz i sól.

Siekamy czerwoną kapustę, na patelni karmelizujemy odrobinę cukier, zalewamy go octem balsamicznym (winny) i dorzucamy kapustę, masło, dolewamy trochę bulionu i przyprawy oraz troszeczkę miodu.

Gdy kapusta zmięknie, podajemy ją na talerzu razem z golonką polaną sosem i opiekanymi lub gotowanymi ziemniaczkami.

***

Pierożki z cielęciną i grzybkami w sosie śmietanowym z szałwią
Ewelina Młynarczyk i Wiesława Janicka z restauracji Ąka
Składniki:
Cielęcina (szynka, udziec) 500 g, suszone grzyby (kurki, podgrzybki) ok. 350 g, 2 marchewki, duża cebula, pół kostki masła, świeża pietruszka, słodka śmietanka 18%, świeża szałwia, jajko, oliwa z oliwek, pieprz, sól, ciasto na pierogi wedle uznania

Sposób przygotowania:
Farsz. Cielęcinę mielimy, wrzucamy do garnka z rozpuszczonym masłem i dusimy. Grzyby zalewamy wodą, a gdy będą miękkie kroimy na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, dodajemy pokrojoną w kosteczkę 1 cebulę i smażymy na małym ogniu przez ok. 5 min nie rumieniąc. Dodajemy grzyby i smażymy przez około 8 min, od czasu do czasu mieszając. Marchewkę ścieramy na grubej tarce, pietruszkę siekamy i dodajemy je do mięsa razem z cebulką i grzybami. Przyprawiamy pieprzem i solą. Całość, gdy wy-stygnie, jeszcze raz mielimy maszynką i dodajemy jajko i dwie łyżki oliwy z oliwek. Teraz sos. Szałwię myjemy i drobno siekamy. Do rondelka wlewamy śmietankę, wrzucamy do niej szałwię i gotujemy aż śmietanka zgęstnieje. Następnie sos doprawiamy solą i pieprzem. Gotowe pierożki układamy na półmisku i delikatnie polewamy sosem.

***

Strudel z karpiem i kiszoną kapustą
Marcin Ufa, szef kuchni restauracji Incognito

Składniki na 10 porcji:
Filet z karpia 600 g, ciasto francuskie 600 g, kiszona kapusta 500 g, suszone grzyby 200 g, 2 ząbki czosnku, 2 cebule, 4 łyżki oliwy z oliwek, 2 cytryny, jajko, mleko 50 ml, sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Oczyszczonego karpia marynujemy w soli, pieprzu, skórce startej z cytryny i pokrojonej cebuli. Ugotowaną kiszoną ka-pustę, siekamy i smażymy na oliwie z czosnkiem, drugą cebulą i posiekanymi grzybami. Ciasto francuskie kroimy na dwa prostokąty, jeden ma być szerszy. Na węższym kawałku ciasta układamy warstwami ostudzoną kapustę i kawałki ryby, przykrywamy drugim kawałkiem ciasta i sklejamy. Wierzch strudla nacinamy w poprzek, smarujemy jajkiem rozmąconym w mleku i wstawiamy do lodówki na 20 minut, by ciasto stężało. Strudla pieczemy przez 15 min. w temp. 200 stopni.

***

Wigilijny bigos z leśnymi grzybkami
Agnieszka Olszewska, szefowa kuchni baru Krokiecik

Składniki:
Kapusta kiszona 3 kg
Suszone grzyby 10-15 dag
2 cebule, ząbek czosnku, olej, sól, pieprz, 2 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego, zasmażka

Sposób przygotowania:
Kapustę, aby była krucha, gotujemy przez ok. 1-1,5 godziny. Po tym czasie wyjmujemy ją i płuczemy w zimnej wodzie. Następnie gotujemy suszone grzybki przez 1,5 godziny. Gdy są już gotowe, razem z cebulą kroimy je w grubszą kostkę i podduszamy na oleju. Do obgotowanej i duszonej kapusty, dodajemy "smak" z grzybów (wywar z gotowania), liście laurowe, ziele angielskie i dusimy na małym ogniu. Do smaku doprawiamy całość solą, pieprzem i czosnkiem. Na końcu dodajemy pokrojone grzyby z cebulką i tradycyjną zasmażkę.

***

Pstrąg faszerowany z rakami i roszponką
Anna Skoczylas, szefowa kuchni restauracji Kardamon

Składniki:
Pstrąg 400 g, filety wybranych ryb 400 g, mięso raków, raki do dekoracji, natka pietruszki, roszponka, cebula, czosnek, sól, pieprz, cytryna, jajko, oliwa

Sposób przygotowania:
Oczyszczonego pstrąga patroszymy i ostrym nożem oddzielamy skórę od mięsa i ości. Następnie mielimy trzykrotnie mięsa ryb i raków. Rozgrzewamy patelnię, wlewamy oliwę i smażymy pokrojoną w kostkę cebulkę oraz czosnek. Po usmażeniu dodajemy je do zmielonego mięsa razem z jajkiem. Doprawiamy całość solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem nadziewamy pozostałą skórę ryby i ściśle zawijamy folią spożywczą. Rybkę gotujemy na parze przez 40 minut. Po ugotowaniu rybkę dekorujemy cytryną, roszponką i rakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski