Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapytaliśmy lubelskich VIP-ów, jak spędzają święta

Agnieszka Kasperska
Jolanta Szołno-KogucWojewoda LubelskiKojący zapach świerkowego drzewka, pod którym przez nikogo niezauważony święty Mikołaj poukładał prezenty, jak zwykle nie przywiązując większej wagi do tego, kto był grzeczny, a kto mniej. On przecież też pozostaje bezsilny wobec świątecznego klimatu gaszącego wszelkie spory. Aromat wigilijnych potraw - karpia, czerwonego barszczu z uszkami, kutii, babcinych pierogów z kapustą i grzybami. Kolędowanie, opłatek, życzenia i, jak każe tradycja, wolne miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa… Ale przede wszystkim okazja do zatrzymania gonitwy codzienności. Rozmowy w rodzinnym gronie, tak licznym właśnie od święta, sprawiające, że czas płynie wolniej, sprzyjające refleksji i dające energię na kolejny pracowity rok. Sielankowa atmosfera zadumy, zupełnie jak w pięknej kolędzie: "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem…"Takie są moje święta - tradycyjne, rodzinne, domowe.
Jolanta Szołno-KogucWojewoda LubelskiKojący zapach świerkowego drzewka, pod którym przez nikogo niezauważony święty Mikołaj poukładał prezenty, jak zwykle nie przywiązując większej wagi do tego, kto był grzeczny, a kto mniej. On przecież też pozostaje bezsilny wobec świątecznego klimatu gaszącego wszelkie spory. Aromat wigilijnych potraw - karpia, czerwonego barszczu z uszkami, kutii, babcinych pierogów z kapustą i grzybami. Kolędowanie, opłatek, życzenia i, jak każe tradycja, wolne miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa… Ale przede wszystkim okazja do zatrzymania gonitwy codzienności. Rozmowy w rodzinnym gronie, tak licznym właśnie od święta, sprawiające, że czas płynie wolniej, sprzyjające refleksji i dające energię na kolejny pracowity rok. Sielankowa atmosfera zadumy, zupełnie jak w pięknej kolędzie: "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem…"Takie są moje święta - tradycyjne, rodzinne, domowe. Archiwum
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Wigilia i święta dla większości z nas to rodzinna kolacja, dwanaście tradycyjnych potraw, choinka z prezentami. Pasterka.

Każdy z nas ma jednak swoje ulubione smaki i zapachy świąteczne, najczęściej wyniesione z rodzinnego domu. Dla jednych najważniejsze jest wspólne kolędowanie. Dla innych jest to dzielenie się opłatkiem. Dla jednych święta pachną karpiem. Dla innych kluskami z makiem i kompotem z suszu.

Sprawdziliśmy, co podczas świąt Bożego Narodzenia robią włodarze miasta i województwa oraz znane postacie świata sportu, kultury i edukacji. Czym dla nich jest Wigilia? Jakie tradycje kultywują i co z nich chcą przekazać następnym pokoleniom.

Jolanta Szołno-Koguc
Wojewoda Lubelski

Kojący zapach świerkowego drzewka, pod którym przez nikogo niezauważony święty Mikołaj poukładał prezenty, jak zwykle nie przywiązując większej wagi do tego, kto był grzeczny, a kto mniej. On przecież też pozostaje bezsilny wobec świątecznego klimatu gaszącego wszelkie spory.

Aromat wigilijnych potraw - karpia, czerwonego barszczu z uszkami, kutii, babcinych pierogów z kapustą i grzybami. Kolędowanie, opłatek, życzenia i, jak każe tradycja, wolne miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa…
Ale przede wszystkim okazja do zatrzymania gonitwy codzienności. Rozmowy w rodzinnym gronie, tak licznym właśnie od święta, sprawiające, że czas płynie wolniej, sprzyjające refleksji i dające energię na kolejny pracowity rok. Sielankowa atmosfera zadumy, zupełnie jak w pięknej kolędzie: "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem…"
Takie są moje święta - tradycyjne, rodzinne, domowe.

Krzysztof Cugowski
wokalista Budki Suflera

W Wigilię najważniejsze jest to, żeby być z rodziną. Pamiętam takie święta, wiele już lat temu, które spędziłem poza domem. To bardzo przykre wspomnienia. Tego dnia trzeba być razem. Dlatego święta spędzam w domu, z rodziną, w tradycji katolickiej, która jest przecież tego dnia najważniejsza.

Ubieranie choinki pozostawiam już młodszemu pokoleniu. Sam natomiast chętnie włączam się do kolędowania. Z największym rozczuleniem wspominam właśnie takie chwile. Kolędy bardzo łączą świętujących i sprowadzają wspaniały nastrój.

Zawsze staram się też, by pod choinką znalazło się dużo prezentów. Nie chodzi o to, by były to jakieś niesamowicie drogie rzeczy. Doskonałe są drobiazgi, ale pięknie opakowane i w dużej ilości piętrzące się pod choinką. Oczywiście najbardziej cieszą one najmłodszych członków rodziny, ale i ja bardzo je sobie cenię.

A co na stole? Spróbować trzeba wszystkiego, ale najchętniej sięgam po śledzie, pierogi z kapustą i mak z migdałami - to smaki mojego dzieciństwa.

Daniel Iwanek
mistrz świata w karate

Najpiękniejszą świąteczną tradycją jest możliwość wspólnego spotkania się przy wigilijnym stole. Na co dzień jesteśmy zabiegani, pędzimy gdzieś, gonimy za czymś. Boże Narodzenie to właśnie jest taka pora, żeby zwolnić i spędzić czas w gronie rodziny. Zawsze jadę wtedy do mojego rodzinnego Biłgoraja. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym być wtedy gdzie indziej.

Przyjeżdżają wszyscy moi bliscy. Siadamy przy stole i jest po prostu pięknie. Nawet smażony karp smakuje wówczas znacznie lepiej niż w ciągu roku. Podczas naszego spotkania jest czas na życzenia i na opowiedzenie sobie, co się u nas w ciągu ostatniego roku zdarzyło. Nie może też oczywiście zabraknąć prezentów. Dostają je nie tylko dzieci, ale wszyscy zebrani przy wigilijnym stole. To piękna tradycja. Przygotowując prezenty dajemy naszym bliskim znak, że są dla nas niezmiernie ważni i myślimy o nich nie tylko w trakcie świąt, ale i długo przedtem starając się wybrać dla nich coś wyjątkowego. Oczywiście prezent, który sprawia radość, nie musi być niezmiernie drogi. Nie o pieniądze tu chodzi, ale o pamięć.

Ks. prof. Antoni Dębiński
rektor KUL
Święta Bożego Narodzenia są czasem szczególnym. Religijny wymiar tych świąt jest niezwykle mocno związany z szeregiem symboli i bogatą tradycją - wszystkie są piękne. Za najpiękniejszą tradycję Bożego Narodzenia uważam mszę pasterską, tzw. Pasterkę i tradycję dzielenia się opłatkiem. Dzielenie się opłatkiem sięga swoimi korzeniami do pierwszych wieków chrześcijaństwa, a sam opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem pokoju i miłości.

W czasie dzielenia się opłatkiem składamy sobie życzenia, w których możemy wyrazić to, co najważniejsze naszym bliskim - rodzinie, przyjaciołom. Szczególną mszą w roku liturgicznym jest Pasterka, odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, a upamiętniająca przybycie pasterzy do narodzonego Jezusa. Pasterka jest także odprawiana w kościele akademickim KUL, tradycyjnie przez rektora. Zapraszam zatem serdecznie do przyłączenia się do wspólnej modlitwy w czasie Pasterki i wspólnego świętowania Bożego Narodzenia, a z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam najlepsze życzenia.

Grzegorz Siemiński
Zastępca Prezydenta Lublina ds. Zarządzania Miastem

Na co dzień mam bardzo niewiele czasu na spotkania z rodziną. Dlatego wykorzystuję jak najintensywniej czas świąt, by nacieszyć się bliskością rodziny. Miłym dodatkiem do świąt jest dla mnie także choinka. Oczywiście postrzegam ją jako symbol w aspekcie religijnym. Nie byłoby przecież świąt gdyby nie narodzenie Chrystusa. Dlatego też jednym z najważniejszych momentów Wigilii jest pasterka. Zanim się jednak na nią wybierzemy, łamiemy się opłatkiem i siadamy do stołu. Najbardziej cenię sobie barszcz czerwony z uszkami i ryby pod wszelkimi postaciami. Sam ich jednak nie przygotowuję, zdając się w tym przypadku na rodzinę.
Po kolacji jest czas na otwieranie prezentów. Cieszy to oczywiście najbardziej dzieci, ale staram się, by każdy otrzymał jakiś prezent. Obdarowywanie to niezwykle miła tradycja. W dzisiejszych ciężkich czasach prezent nie musi być kosztowny. Ważny jest wyraz pamięci.

Później rozpoczynamy wspólne kolędowanie. To chwila, w której czuję największą wspólnotę z bliskimi.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski