Wszystko poświęcili dla syna

  Wszystko poświęcili dla syna

  Agnieszka Dziaman

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Tragiczna historia Michała Zarosińskiego zaczęła się w 2004 roku. Jako 20-latek właśnie zdał maturę i przygotowywał się do dorosłego życia. Okazało się, że nie było mu to dane. Chłopak został ciężko pobity na dyskotece.
  - Do dziś nie wiemy, o co poszło, ale najprawdopodobniej o dziewczynę - opowiada Barbara Zarosińska, matka chłopca.

  Michał nie pamięta całego zajścia, ale ono zostawiło, niestety, trwały ślad. Pobicie spowodowało ciężki uraz głowy, a w konsekwencji czterokończynowy paraliż i padaczkę.

  Przez dziewięć miesięcy Michał był w śpiączce. Lekarze nie dawali mu szans. Na szczęście młody organizm okazał się bardzo silny. Jednak po wybudzeniu lekarze stwierdzili, że Michał nie widzi na prawe oko i najprawdopodobniej nie będzie mówił.

  Żeby na nowo wprowadzić go w otaczający świat, niezbędna okazała się długa i żmudna rehabilitacja.

  Pierwszą operację dwudziestolatek przeszedł w Zamościu, potem był hospitalizowany w Klinice Rehabilitacji CSK Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz w Bydgoszczy.

  Leczenie trwa już cztery lata, widać też jego pierwsze efekty i postępy. Chłopak rusza prawą ręką i utrzymuje kontakt z bliskimi. - Michał zaczął też artykułować poszczególne dźwięki, choć lekarze twierdzili, że nie będzie to możliwe - opowiada pani Barbara.

  Żeby utrzymać postępy w leczeniu niezbędna jest dalsza rehabilitacja. Problem w tym, że rodzina Zarosińskich wydała już na nią wszystkie swoje oszczędności. - Tylko mąż pracuje i z jego pensji nie jesteśmy w stanie wszystkiego opłacić - mówi Barbara Zarosińska.

  Od trzech lat Michał jest rehabilitowany przez CKiR w Konstancinie i w A&Studio w Krakowie. To ośrodki prywatne.

  - Ale tylko tam widzimy szansę na usprawnienie syna - tłumaczy rodzina.

  Miesięczny koszt leczenia to ok. 7 tys. zł. - Samo wynajęcie transportu, np. do Krakowa, pochłania tysiąc złotych - mówią Zarosińscy.

  W grę wchodzi opłacenie rehabilitacji, mieszkania oraz wyżywienia. - Nie możemy tego udźwignąć finansowo - zapewniają.

  Michał od maja 2008 roku dostaje tzw. rentę specjalną, którą przyznał mu prezydent RP. Chłopak nie może liczyć na żadne inne świadczenia, bo wypadek wydarzył się w przededniu jego wejścia w dorosłe życie.

  - Kiedy Michał nie dostał się na studia, planował, że spróbuje zdawać ponownie za rok. Nie miał opłacanych składek emerytalno-rentowych, bo nie zdążył podjąć żadnej pracy. Nie rejestrował się też jako bezrobotny. To przekreśliło jego wszystkie szanse - tłumaczy matka.

  Ratowaniu Michała poświęciła się cała rodzina. - Nawet córka zawiesiła studia. Wszyscy uwierzyliśmy w to, że w ten sposób na nowo przystosujemy go do normalnego życia - mówi matka.

  Wsparcie dla Michała Zarosińskiego zaoferowała fundacja TVN, pomagał też Caritas oraz indywidualni darczyńcy. Teraz pod swoje "skrzydła" wzięła go warszawska Fundacja Dzieciom "Zdążyć w Pomocą".

  Pieniądze na rehabilitację i leczenie Michała można kierować na numery kont: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 bądź 50 1020 1156 0000 7902 0007 7248.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo