Województwo ma budżet na 2009 rok

  Województwo ma budżet na 2009 rok

  Aleksandra Dunajska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Wydatki - ponad 987 mln zł, dochody 949 mln zł. Deficyt na poziomie 38,5 mln zł i kredyt w wysokości 65 mln zł - tak wygląda budżet województwa lubelskiego na przyszły rok. Uchwałę o tym, jak będzie wydawana regionalna kasa, podjęli jednogłośnie radni na wczorajszym posiedzeniu sejmiku województwa.
  Tak jak chciał zarząd województwa, priorytetem będą inwestycje współfinansowane z kasy Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o lotnisko w Świdniku, na które przeznaczone zostanie ok. 12 mln zł. W porównaniu z rokiem bieżącym zwiększą się wydatki na kulturę - o 72 proc., do kwoty ponad 86 mln zł. Chodzi głównie o realizację Teatru w Budowie (10 mln zł), ale skorzysta też m.in. Filharmonia Lubelska. Więcej pieniędzy ma być przeznaczonych na oświatę (ok.
  56 mln zł) oraz promocję - na ten cel przewidziano ponad 3 mln zł. Zarezerwowano też 17 mln zł, które rodzina Zamoyskich otrzyma za pozostawione w Kozłówce nieruchomości i mienie. 3,2 mln zł popłynie na centrum konferencyjne, które ma powstać przy ul. Grottgera.

  Przyjęto też kilka zmian zaproponowanych przez radnych. Chodziło np. o przyznanie dodatkowych pieniędzy na budowę wiaduktu w Białej Podlaskiej (500 tys. zł) czy na ścieżkę rowerową z Włodawy do Okuninki (2 mln zł). Zwiększono też - o 200 tys. zł - dofinansowanie dla Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Radnym nie udało się natomiast przeforsować przeznaczenia ekstra-funduszy m.in. na budowę chodnika w Parczewie.

  - Chciałbym, żeby pieniędzy było więcej, tak, by wystarczyło na wszystko. Niestety, musimy wybierać te inwestycje, które są najważniejsze - zaznaczył Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo