Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe (ZDJĘCIA)

Witold Michalak
Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe
Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe Jacek Babicz
Prawie 40 tysięcy nowych skanów dokumentów opublikowało w internecie Archiwum Państwowe w Lublinie. To nie koniec cyfryzacji. W marcu do sieci trafi kolejna część zasobów.

Ostatnio w serwisie "Szukaj w archiwach" udostępniliśmy skany akt stanu cywilnego z kolejnych 27 parafii rzymskokatolickich - mówi Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. Dzięki temu w internecie możemy zobaczyć materiały pochodzące z katedry św. Jana w Lublinie oraz 26 innych parafii, położonych na terenie naszego województwa. - Są to skany zasobów archiwalnych, pochodzących od lat 70. XIX w. do 1911 r. - dodaje Dymmel.

Można na nich odnaleźć wiadomości o urodzinach, śmierci i małżeństwach parafian. Ponadto wpisy posiadają informacje o wieku i zawodzie osób oraz miejscu pochodzenia i zamieszkania.

- To bezcenne wiadomości dla wszystkich osób, prowadzących badania genealogiczne - przyznaje dyrektor AP w Lublinie.

W pracowni digitalizacyjnej lubelskiego archiwum trwają prace nad skanowaniem kolejnych zespołów akt. Obecnie są m.in. skanowane akta stanu cywilnego mieszkańców Lublina i województwa lubelskiego wyznania mojżeszowego. To wyjątkowo żmudna praca. Cyfryzacja księgi, liczącej ok. 900 stron, zajmuje blisko trzy godziny. Cały proces odbywa się na specjalnie zaprojektowanych profesjonalnych skanerach.

- Ich cena, w zależności od funkcji i rozmiarów, dochodzi nawet do miliona złotych. Zakup naszych skanerów był możliwy dzięki środkom pochodzącym z Programu Wieloletniego KULTURA+ - mówi Piotr Dymmel. Na zapis w wersji elektronicznej czekają jeszcze kilometry dokumentów. W marcu Archiwum Państwowe w Lublinie opublikuje kolejną porcję zasobów. Tym razem będzie to 140 tys. skanów akt stanu cywilnego i akt miast województwa lubelskiego.

Obecnie w serwisie "Szukaj w archiwach" dostępnych jest ponad 500 000 skanów, kolejnych 100 000 udostępnianych jest w pracowni naukowej. Lubelskie archiwum od dawna znajduje się w czołówce polskich archiwów jeśli chodzi o tempo cyfryzacji swoich zasobów ipod względem udostępnionych w sieci zasobów ustępuje tylko Poznaniowi.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski