Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworek na Węglinie na dobrej drodze do odbudowy (ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Dworek na Węglinie od lat czeka na odbudowę
Dworek na Węglinie od lat czeka na odbudowę Małgorzata Genca
Właściciel dworku na lubelskim Węglinie zgromadził pozwolenia konieczne do rozpoczęcia odbudowy XIX-wiecznego zabytku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze prace ruszą w tym roku. Zatwierdzony przez konserwatora projekt zakłada odtworzenie historycznego wyglądu budynku.

- Prace projektowe zakończyły się. Uzyskaliśmy warunki zabudowy i pozwolenie na odbudowę obiektu. W tej chwili podejmujemy starania o pozyskanie finansowania dla tej inwestycji - mówi Stanisław Pawłowski, który kupił zniszczony dworek na Węglinie razem z przyległym do niego parkiem. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prace rozpoczną się w tym roku i już za jakiś czas dworek powróci do dawnej świetności - dodaje.

Projekt zakłada odtworzenie historycznego wyglądu budynku. - Nie będzie to wierna kopia, jednak forma obiektu będzie bardzo zbliżona do pierwowzoru - informuje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Zadanie nie będzie proste, bo po XIX-wiecznym dworku pozostały dziś jedynie resztki murów. Konserwatorską zgodę na rewaloryzację, przebudowę i adaptację budynku inwestor uzyskał rok temu.

Latem pozwolenie na budowę wydał też lubelski ratusz. - Z przedstawionych dokumentów wynika, że w dworku powstanie pensjonat z usługami gastronomicznymi - precyzuje Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego ratusza. - Pozwolenie obejmuje także prace wokół budynku, a więc m.in. przygotowanie wjazdu na teren inwestycji - dodaje.

Nie ma natomiast mowy o powstaniu na działce innych budynków. Przypomnijmy, że wcześniej inwestor planował m.in. utworzenie w parku przy al. Kraśnickiej nowoczesnego centrum konferencyjnego z hotelem i spa. - Dziś najważniejsze jest rozpoczęcie rewaloryzacji. Jeśli inwestor będzie zainteresowany kolejnymi działaniami, będziemy o tym rozmawiać na następnym etapie projektowania - wyjaśnia Kopciowski.

Historia dworku przy al. Kraśnickiej

Budynek pochodzi z XIX w. Był on częścią majątku rodziny Węglińskich. W 1885 r. cały folwark Węglin liczył 6 budynków murowanych i 18 drewnianych. W 1907 r. posiadłość kupił Zygmunt Sobieszczański. Po II wojnie światowej właściciele zostali wywłaszczeni. Rozpoczęła się parcelacja majątku związana z reformą rolną. Kilkanaście lat temu miasto sprzedało dworek razem z parkiem. Budynek zaczął popadać w ruinę. W 2004 r. kupił go Stanisław Pawłowski. Park został wówczas ogrodzony, a cały teren uporządkowany.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski