Menu Region

Modlitwa przed i po jedzeniu w lubelskiej SP 51

Modlitwa przed i po jedzeniu w lubelskiej SP 51

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Agnieszka Kasperska

220Komentarzy Prześlij Drukuj
Modlitwa przed i po jedzeniu w lubelskiej SP 51 Modlitwa przed i po jedzeniu w lubelskiej SP 51

Modlitwa przed i po jedzeniu w lubelskiej szkole (© sxc.hu)

Maile z prośbą o zajęcie się sprawą i burza na forach internetowych - wszystko przez regulamin wiszący w stołówce Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Jego punkt pierwszy przypomina o modlitwie przed i po jedzeniu.
Informację o regulaminie jako pierwsze podało radio TOK FM. Rodzice, którzy rozmawiali z dziennikarzami o "Zasadach kulturalnego spożywania posiłków" są sprawą zbulwersowani. Jedna z matek podkreślała, że jest to sytuacja kuriozalna. Jej zdaniem w placówce publicznej nie powinno się tak silnie akcentować elementów i treści katolickich. Niektórzy rodzice nazywali to wręcz indoktrynacją.

Niczego złego w przypomnieniu o modlitwie nie widzi natomiast dyrektorka placówki.


- Tablica wisi od samego początku istnienia szkoły, czyli od prawie 10 lat - przypomniała w poniedziałek Marianna Olszańska, nauczycielka religii i dyrektorka SP nr 51. - Nie jestem autorką regulaminu. Jego treść przygotowała Rada Rodziców wspólnie z Radą Pedagogiczną.

Od tego czasu - jak tłumaczyła Olszańska - żaden z rodziców nie skarżył się na przypominanie o modlitwie. - Gdyby tak było, oczywiście przedyskutowalibyśmy sprawę na zebraniach z rodzicami i jeśli taka byłaby ich wola, zmienilibyśmy napisy - dodała. - Chociaż są one zgodne z wartościami, jakie chcemy wpajać uczniom. Zresztą to przecież społeczność lokalna nadała naszej szkole imię Jana Pawła II. Ten wybór świadczy o szanowaniu głoszonej przez niego nauki. Krzewienie wartości chrześcijańskich znalazło się też także w naszym statusie - argumentowała.

Niczego niepokojącego w tej sprawie nie widzi także ratusz, czyli organ prowadzący szkołę.

- Ponieważ nie dostaliśmy od rodziców żadnych próśb o interwencję, w tym momencie nie będziemy reagować na doniesienia medialne - stwierdziła Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. - Najważniejsze dla nas jest to, że nie jest to indoktrynacja. W stołówce nie ma żadnych działań zmuszających dzieci do modlitwy.

- Nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnych skarg, nie mamy podstaw do uchylenia wewnętrznych zapisów szkoły - dodała Joanna Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano220

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

opowiadam

+20 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Plin123 (gość)  •

padło pytanie dlaczego ateiści posyłają dzieci do szkoły im Jana Pawła II. odpowiadam. chociażby z powodu tego, że znajdują się w rejonie danej szkoły i nei mają zamiaru codziennie dowozić dziecka do szkoły.

skomentuj

gościnnie

+14 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

napietniwane dzieci obłuda rodziców (gość)  •

To jest właśńie polskie społeczeństwo - do szkoły mam blisko więc tu będe prowadził dziecko, ale zamiast mieć odrobinr pokory i wdzięczności to nie, po co naszczekam na swoich bo mi sie nalezy - ja płacę podatek (jak każdy) i mojemu dziecko się wszystko nalezy. Oby to dziecko tak sie kiedys zaopiekowało rodzicami, miało kase na ich leki i lekarzy, umiało sie wykłócac o swoich - bo szkoła uczy ich kultury, wiedzy, znaku krzyża - a dom pokazuje jak się poniżac i byc obłidnym. Brawo rodzice, aferujcie sie a będzieci mieli dzieci idealne - tylko szkoda że dla siebie. - bo przeciez sp to tylko kodlitw.

odpowiedzi (0)

skomentuj

problemy

+21 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

j78 (gość)  •

większym problemem w szkole może być sala skupień, czy modlitwa podczas comiesięcznego apelu. moje dziecko chodzi do piątej klasy tej szkoły i pomimo tego, że poziom w szkole jest dobry, to zachowanie niektórych nauczycieli jest co najmniej dziwne. należy jednak zająć się to sprawą i np. zmienić zapis na tablicy na jeśli chcesz pomódl się przed posiłkiem, czy coś w tym stylu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to kolejny odcinek medialnego serialu nagonkowo-przykrywkowego

+13 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek (gość)  •

Moje dzieci chodziły do tej szkoły.Nigdy na zebraniach nie poruszany był ten temat.Gdyby nie medialny
rozgłos nadany przez specjalistów od robienia ludziom wody z mózgu,nie miałbym ja i wielu rodziców
innych,chodzących do tej szkoły dzieci,pojęcia,że taki napis istnieje.
O co więc chodzi?
Mało to jest problemów,tematów wartych nagłośnienia i poruszenia ?
Społeczeństwo biednieje,rośnie dług i bezrobocie.W Lublinie nie ma żadnego przemysłu, stajemy się
europejską kolonią.Obecnie rządzący Polską układ dąży do monopolizacji przekazu medialnego,
do zawładnięcia całej przestrzeni życia publicznego.Minister Kudrycka chce cenzurować pracowników
naukowych wyższych uczelni,prezydent chce mieć swoje trzy grosze w nadawaniu tytułów profesorskich.Ogranicza się prawo do zgromadzeń,jednocześnie władze mają zamiar sprowadzać siły
porządkowe z innych krajów.Na horyzoncie bieda i dyktatura.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szkoła = Katolicka

+22 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

janek (gość)  •

Brawo dla Pani Dyrektor za postawę KATOLICKĄ!!!, jeśli komuś się nie podoba niech zmieni szkołę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wywalić ja

+25 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

Oby po ferIach pani dyrektor została zwolniona !!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

pytania

+23 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdziwiona (gość)  •

A ja się tylko zastanawiam ile z tych OBURZONYCH modlitwą osób świętuje Boże Narodzenie, daje dzieciom prezenty z okazji św. Mikołaja, zamawia Mszę pogrzebową, kiedy ktoś bliski umiera itp.Wszak to wszystko jest katolickie, nawet dzień św. Walentego - można nazywać walentynkami, mikołajkami, świętami, ale to jest odniesienie do chrześcijańskich Świętych. Skąd więc to oburzenie????bo inni, bo moda, bo co????bo ja nowoczesny jestem???

skomentuj

do zdziwionej

+18 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Asia (gość)  •

Co innego w swoim domu obchodzić Boże Narodzenie, a co innego w PUBLICZNEJ szkole wpisywać do regulaminu nakaz modlitwy. Nie obchodzi mnie, w co ludzie wierzą. Ale dlaczego narzuca się uczniom państwowej placówki wiarę katolicką?

odpowiedzi (0)

skomentuj

komentarz

+14 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zadowolona ze szkoły (gość)  •

Moja córka uczęszczała do tej szkoły 6 lat. Już ją ukończyła. Byliśmy bardzo zadowoleni ze szkoły, zarówno my rodzice, jak i córka. Uważam, że uczą w niej bardzo dobrzy nauczyciele. Nikt nigdy nie zmuszał córki do modlitwy na stołówce. Tę szkołę od początku od jej istnienia ukończyło już tysiące dzieci i odwiedziło tysiące rodziców. Do tej pory nikt nigdy nie zgłaszał pretensji do treści tablic wywieszonych na stołówce. Dlaczego teraz komuś zaczęło to przeszkadzać? Dziwne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

+38 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

Ta szkola dyskryminuje dzieci ! jak zgłosiłem sprawę do kuratorium to nic nie zrobili chociaż nieoficjalnie wypowiedz jednoznacznie sugerowała, ze dyrektorka ma polityczne plecy i kontrola boi sie utraty swojej posady jeśli coś wytknie. Próbowali mnie zastraszyć,szkoła,debilna pedagog, to był koszmar

skomentuj

re

+28 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MoniC (gość)  •

Niby w jaki sposób ci dyskryminuje? Tam pisze, że jak nie odmówi modlitwy to nie zje obiadu? Weź się zastanów zanim napiszesz takie brednie. jeśli dzieci mają wierzących rodziców to odmówią lub niekoniecznie, jeśli mają niewierzacych lub też innej wiary to nie odmówią i w czym problem? Już ci ateiści robią takie ataki, ze niedługo kościół będzie dyskryminacją całego społeczeństwa bo poprostu stoi =.= Ludzie ogarnijcie się -_____-

odpowiedzi (0)

skomentuj

xx

+27 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MoniC (gość)  •

Niby w jaki sposób ci dyskryminuje? Tam pisze, że jak nie odmówi modlitwy to nie zje obiadu? Weź się zastanów zanim napiszesz takie brednie. jeśli dzieci mają wierzących rodziców to odmówią lub niekoniecznie, jeśli mają niewierzacych lub też innej wiary to nie odmówią i w czym problem? Już ci ateiści robią takie ataki, ze niedługo kościół będzie dyskryminacją całego społeczeństwa bo poprostu stoi =.= Ludzie ogarnijcie się -_____- Stalin by Wam przyklasnął -.-

odpowiedzi (0)

skomentuj

do EMANUELL

+25 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Porębany (gość)  •

Regulamin? To tak właśnie jest jak piszesz. Regulamin statut szkoły itp tworzy głownie Pani dyrektor.
P. Dyr. mówi, że te tablice to za zgodą rodziców i dzieci ... nie moje czasy kiedy zawisły ale wątpię, że ktogolwiek o to pytał?
A np mundurki? I rodzice i dzieci są przeciw! Obowiązku już nie ma i chyba mało która szkoła juz je stosuje, a tu sa nie do ruszenia!
Rodzice posyłają dzieci na religię tzn są zdeklarowanymi katolikami?? Mi religia nie przeszkadza, chociaz widziałbym w innym kształcie jeśli już, ale jak juz tak piszesz - to czy mają wybór?
Jest coś w zamian np ta etyka? Stopien liczy się do średniej to dwa. lekcja religii w sodku zajęc a nie jako pierwsza albo ostania to trzy ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

god job

+38 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EMANUELL (gość)  •

Brawo Pani Dyrektor. Gdyby rodzice wychowywali dzieci a nie hodowali to modlitwa w jakiejkolwiek sytuacji byłaby czymś naturalnym. A tak nie dość ze szkoła próbuje wychować za rodziców ( bo przecież liczy się święty spokój po pracy i dzieci nie maja pojecia o kulturalnej rozmowie, wartościach, szacunku a tym bardziej o wierze) to ci jeszcze maja pretensje. PANI DYREKTOR ukłony i pełny szacunek dla Pani w takich jak Pani jest przyszłość narodu. NIE poddawać się może pani stworzyć wewnętrzny regulamin do podpisania dla rodziców a jak nie to fora ze dwora wszędzie za granica są umowy zanim dziecko przyjmą do szkoły i to szkoły stawiają warunki a rodzic nie ma prawa ingerować ale ma wybór inna szkolą z której szybko pokornie wraca. A tutaj żaden problem posyłają dzieci na religie tzn są zdeklarowanymi katolikami wiec o co chodzi szanowni rodzice?

skomentuj

Dlaczego w Polsce w świeckiej instytucji dzieją się takie rzeczy??

+20 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lucyna (gość)  •

To, że ty jesteś katolikiem i owa pani dyrektor, nie oznacza, że wszyscy muszą być. Dlaczego w publicznej, świeckiej szkole jest w regulaminie obowiązek modlitwy. A co z uczniami, którzy mają inną wiarę lub są np. ateistami? W domu, w kościele módl się do kogo chcesz, ale szkoła to miejsce na naukę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

sprostowanie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tom (gość)  •

Wiara jest jedna Pani Lucyno. nie ma innej wiary

odpowiedzi (0)

skomentuj

hodowanie-wychowanie

+12 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jano (gość)  •

Jeżeli sądzisz,że wychowasz dzieci modlitwą przed posiłkiem to Ty chyba dzieci znasz z opowiadań a nie własne.Co do"fora ze dwora" to proponuję przenieść-zapisać dzieci do innych szkół i zobaczymy jak długo ta szkoła będzie istniała.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a wlasnie ze wychowanie

+14 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pyska (gość)  •

Nie wychowasz dzieci tylko modlitwą przed posiłkiem, ale będzie to bardzo ważny element w tym procesie. Mam dzieci i tak na prawdę od niedawna modlimy się przed posiłkiem, widzę jednak, że jest to doskonała metoda nauki wdzięczności. Więc może zamiast "robić widły z igły" warto się nad tym zatrzymać i zastanowić. A swoją drogą "jano" proszę bardzo przepisać się do innej szkoły. Szybko się przekonacie ilu was - oburzonych tak na prawdę jest, i na pewno ta szkoła bez was sobie poradzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 14 »