Chiński cud świata z terakoty

  Chiński cud świata z terakoty

  Jolanta Masiewicz

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Słynna chińska armia z terakoty - wojownicy i konie - najechała tym razem na Chełm. Ale tu została wzięta do niewoli przez chełmian.
  Rzeczywiście, takiego zainteresowania wystawą najstarsi muzealnicy nie pamiętają. Pomimo późnej pory, w dodatku w Nowy Rok, do muzeum w Chełmie przyszły tłumy mieszkańców. Wszyscy chcieli obejrzeć eksponaty jednego z najciekawszych odkryć archeologicznych świata - terakotową armię chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di.

  Chińska armia terakotowa została wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO, jako ósmy cud świata.


  Tego dnia, podczas wernisażu, chełmianie mogli za darmo oglądać wierne repliki około 70 terakotowych żołnierzy chińskich. To niewielka część sławnej chińskiej armii terakotowej. W 1974 r. natrafili na nią chińscy chłopi, którzy kopali studnię. Później archeolodzy odnaleźli około 8 tysięcy terakotowych wojowników naturalnej wielkości, wraz z bronią, końmi i powozami. Armia ta znajduje się w grobowcu chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu. Oryginały można oglądać jedynie w największym na świecie podziemnym muzeum w chińskim Xiang.

  Wystawa jest noworocznym prezentem władz Chełma dla mieszkańców miasta i wszystko wskazuje na to, że to prezent udany. Brawo za oprawę wydarzenia. Atrakcją był witający mieszkańców szpaler żołnierzy ustawionych przed muzeum z pochodniami w dłoniach.

  W noworoczny wieczór armię z terakoty podziwiało ponad tysiąc osób. Wystawa gościła już w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Katowicach, Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Suwałkach, wszędzie budząc ogromne zainteresowanie. Na Lubelszczyznę zawitała po raz pierwszy i może wrócić do naszego regionu dopiero po upływie roku. Jeżeli ktoś chce zobaczyć chińskich żołnierzy terakotowych, powinien przyjechać do Chełma.

  Wystawę w Muzeum Chełmskim będzie można oglądać do połowy marca. Organizatorzy - Chełmskie Muzeum i Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chełm - gwarantują zwiedzającym wiele wrażeń.

  Armia z terakoty, wystawa, Chełmskie Muzeum, ul . Lubelska 55

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo