Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje 2009: Obligacje państwowe na niepewne czasy

Monika Kaczyńska
Ile zarobimy na obligacjach
Ile zarobimy na obligacjach
Wszystko wskazuje na to, że w 2009 roku obligacje państwowe będą przeżywały renesans zainteresowania. Kryzys na rynkach finansowych, a co za tym idzie, kiepska sytuacja na giełdach oraz pojawiające się raz po raz doniesienia o upadkach kolejnych banków sprawiają, że szukamy jak najpewniejszych sposobów lokowania oszczędności.

Obligacje będące po prostu pożyczką udzieloną Skarbowi Państwa na określonych z góry warunkach są jak znalazł na te trudne czasy. Zapewniają niezbyt wielki, ale za to bardzo pewny zysk.

Jak to działa?

Cena obligacji to po prostu dług, który emitujący zaciąga u inwestorów. Zobowiązuje się jednocześnie do wykupienia ich w określonym terminie. Za ile? To zależy od rodzaju obligacji.

Gdy zainwestujemy w obligacje o stałym oprocentowaniu, z góry wiemy, ile na tym interesie zarobimy.

Ale cena wykupu może być także zmienna - ustalana na podstawie takich wskaźników, jak: poziom inflacji, WIBOR, czyli oprocentowanie depozytów w rozliczeniach międzybankowych, i innych. Od ich wartości w dniu wykupu zależy, ile faktycznie będzie warta jedna obligacja.

Papiery te emitują gminy, firmy, a przede wszystkim Skarb Państwa. Te ostatnie, najpopularniejsze, można kupić w placówkach PKO BP, przez telefon i internet.

Warto wiedzieć, że obligacje są papierami wartościowymi na okaziciela. Można więc je bez problemu podarować, zostawić w spadku, sprzedać.

Na przeczekanie

Zdaniem Macieja Kossowskiego z Welth Solutions, obligacje są dobrą inwestycją przede wszystkim na przeczekanie giełdowej bessy. - To alternatywa dla lokat - twierdzi Kossowski.

- Oprocentowanie obligacji jest porównywalne z wyżej oprocentowanymi lokatami bankowymi. Szczególnie atrakcyjne są teraz obligacje, których oprocentowanie opiera się na stopie inflacji. Dzięki temu faktycznie przed nią chronią.

Jednakże z tych atrakcyjnych papierów - oprocentowanych w oparciu o stopę inflacji - można kupić obecnie tylko dwie serie z czterech - obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie.

Obligacje dwuletnie mają stałą stopę procentową na poziomie 5,75 proc. rocznie, zaś trzylatki oparte są o WIBOR - czyli wysokość oprocentowania depozytów w rozliczeniach między polskimi bankami.

Zaletą wszystkich serii papierów dłużnych Skarbu Państwa w porównaniu z lokatami jest większa płynność. Posiadacz obligacji może w każdej chwili odsprzedać je państwu i z odsetek obliczonych dla każdej obligacji straci na tym tylko złotówkę . Większą płynność zainwestowanych pieniędzy bez strat gwarantują tylko konta lokacyjne, te jednak są z reguły nieco niżej oprocentowane od papierów Skarbu Państwa.

Obligacje są dobrą inwestycją dla osób, które obawiają się o swoją dyscyplinę finansową. Zaletą jest w tym przypadku to, że aby obligacje wraz z odsetkami zamienić na gotówkę, trzeba pójść do placówki baku PKO BP.

I na dłużej

Najdłuższy termin wykupu mają obligacje dziesięcioletnie. Według specjalistów są one tak naprawdę ofertą niszową. - Można je polecić osobom o zerowej tolerancji ryzyka, które nie są w stanie przetrzymać sytuacji, w której ich oszczędności choćby chwilowo tracą wartość - twierdzi Maciej Kossowski. - To także dobry sposób na zainwestowanie pieniędzy, które, ze względu na plany życiowe, chcemy uchronić od spadku wartości.

Dlatego też ten rodzaj obligacji szczególnie dobrze sprawdzi się dla oszczędzających na przykład na studia dla dzieci czy własną emeryturę.

Gdy oszczędzasz w tym ostatnim celu, możesz liczyć na zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki. Jednak nie bezwarunkowo. Obligacje trzeba kupić w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego, a wysokość wpłat zwolnionych od podatku jest limitowana. W 2009 roku to 9579 zł - ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

O ile obligacje można kupować także przez internet lub telefon, o tyle Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) trzeba założyć osobiście. Można to zrobić w każdej placówce PKO BP, a także w wielu firmach ubezpieczeniowych i innych bankach. Dziesięcioletnie obligacje z serii EDO można kupić osobiście lub złożyć stałe zlecenie w banku.

Warto wiedzieć, że IKE można otworzyć już po ukończeniu 16 lat. Jednak osoba niepełnoletnia może oszczędzać na emeryturę, korzystając z przysługujących innym posiadaczom IKE ulg wyłącznie w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy, i to tylko wtedy, gdy jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Jeśli szesnastolatek pracuje na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, na IKE nie wolno mu oszczędzać. Po osiemnastych urodzinach już takich ograniczeń nie ma. Wtedy można zainwestować z myślą o emeryturze pieniądze zarobione w dowolny sposób lub nawet wygraną w totolotka.

Ograniczeniem jest limit podawany w ustawie budżetowej. Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym - przepada. Jeśli więc ktoś do stycznia wydał mniej niż 4055, 12 zł, w tym roku nie może do nowego limitu dodać niewykorzystanej wcześniej części.

Jak kupować?

Obligacje można kupować osobiście we wszystkich placówkach PKO BP - z wyjątkiem agencji - oraz we wszystkich placówkach Domu Maklerskiego PKO BP, także przez internet i telefon.

Aby to zrobić, trzeba mieć dokument tożsamości. Przy zakupie należy też podjąć decyzję, w jaki sposób odbierze się odsetki, czy zrobi się to osobiście, czy zleca, aby przelano je na konto osobiste.

Kupuj zdalnie
Obligacje można też kupić przez internet. Aby to zrobić musisz:

* wejść na stronę www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, przeczytać regulamin i wypełnić wniosek rejestracyjny.

Pamiętaj o podaniu numeru konta osobistego.

* zalogować się, kliknąć w ikonę "zakup", podać liczbę i rodzaj obligacji, które chcesz kupić. Później musisz potwierdzić zakup.

* Pamiętaj, aby najpóźniej w ciągu trzech dni przelać pieniądze na zakup obligacji. Po terminie wykupu dostaniesz zainwestowaną sumę wraz z odsetkami na konto.

Aby kupić obligacje przez telefon zadzwoń pod numer: 0801 310 210 lub 081 535 66 55 . Postępuj zgodnie z instrukcjami. Zarejestrujesz się po wybraniu z menu "3".

Także przy tej formie zakupu masz 3 dni na zapłacenie należności za papiery.

Obligacje skarbowe zawsze pozostaną produktem dla określonej grupy

Maciej Kossowski Wealth Solutions

Obligacje skarbowe to instrument, który cieszy się szczególnym uznaniem określonej grupy inwestorów, w najmniejszym stopniu skłonnych do ryzyka. Jednak w obecnej sytuacji gospodarczej zainteresowanie nimi zapewne wzrośnie.

Horyzont inwestycyjny obligacji jest w większości przypadków stosunkowo krótki - od dwóch do czterech lat. Przy takim horyzoncie inwestycyjnym klienci niezbyt skłonni do ryzyka mogą albo zainwestować całość przeznaczonych na ten cel pieniędzy w obligacje, albo podzielić swoje środki na obligacje i lokaty. Jeśli chodzi o obligacje dziesięcioletnie to poza oszczędzaniem na emeryturę właściwie trudno znaleźć uzasadnienie dla ich zakupu. Ci, którzy lepiej znoszą niepewność, powinni zainteresować się produktami strukturyzowanymi z gwarancją kapitału. Taka inwestycja może dać zdecydowanie większe zyski, ale oczywiście niesie też ryzyko, że będą one znikome lub żadne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski