Święta w cerkwi

  Święta w cerkwi

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Prawosławne parafie, które posługują się kalendarzem juliańskim, rozpoczynają dziś świętowanie Bożego Narodzenia. W Lublinie przy wigilijnym stole zasiedli wczoraj wierni skupieni przy parafii pw. św. metropolity Piotra Mohyły, przy ul. Dolińskiego 1.
  To jedyna lubelska cerkiew, która obchodzi święta według tzw. starego stylu. Należy do niej przede wszystkim ukraińska społeczność Lublina i dlatego nabożeństwa odprawiane są tam zgodnie z ukraińską tradycją cerkiewną.

  Dziś i jutro w świątyni przy ul. Dolińskiego o godz. 9 odprawione zostaną bożonarodzeniowe liturgie. W sobotę o godz. 17 odbędzie się nabożeństwo wieczorne, zwane weczirnią z akatystem do św.
  Piotra Mohyły. Natomiast w niedzielę wierni będą obchodzić święto patronalne swojej parafii. Tego dnia o godz. 9 zgromadzą się na uroczystej liturgii, której będzie przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

  W pozostałych cerkwiach prawosławnych święta Bożego Narodzenia obchodzone były wraz z katolikami - 25 i 26 grudnia. Wszystko dlatego, że przed laty w niektórych parafiach zaczęto posługiwać się kalendarzem gregoriańskim.

  - W lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Ruskiej, od wielu lat obowiązuje kalendarz gregoriański. Boże Narodzenie obchodziliśmy więc w grudniu, a wczoraj przypadło święto Objawienia Pańskiego - wyjaśnia Andrzej Boublej, rzecznik prasowy prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

  W katedrze, na pamiątkę chrztu Pańskiego nad Jordanem, poświęcona została woda, którą wierni wzięli do swoich domów.

  W obu prawosławnych parafiach w Lublinie w najbliższą niedzielę rozpoczną się wizyty duszpasterskie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo