Będą wyższe rachunki za energię elektryczną

  Będą wyższe rachunki za energię elektryczną

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  O tym, że spółki sprzedające energię elektryczną chcą podnieść taryfy, wiadomo było już od kilku tygodni. Jednak dopiero 2 stycznia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe, wyższe cenniki. O swojej decyzji poinformował w poniedziałek.
  Wzrost taryf dotyczy m.in. PGE, do której należą Lubelskie Zakłady Energetyczne, czyli dawny Lubzel. Dla lublinian oznacza to wzrost rachunków za prąd o ok. 76 zł w skali roku. Przeciętne gospodarstwo domowe, które zużywa rocznie 1777 kWh energii, po podwyżce zapłaci za nią miesięcznie prawie 35 zł.

  - Nowe cenniki zaczną obowiązywać od 17 stycznia - poinformowała nas wczoraj Joanna Zając, specjalista ds. public relations w Polskiej Grupie Energetycznej.

  Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy, że na podwyżki cen prądu wpłynęły takie czynniki, jak wzrost cen węgla oraz konieczność sfinansowania w elektrowniach inwestycji modernizacyjnych, w tym również proekologicznych.

  - Uzasadnioną przesłanką dla zatwierdzenia taryf na wyższym poziomie była także konieczność sfinansowania obowiązku wspierania rozwoju źródeł odnawialnych i wytwarzających energię elektryczną w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła - wyjaśnia URE.

  Sposobem na obniżenie rachunków jest oszczędzanie energii. Lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca, by wyłączać w domach wszystkie urządzenia, których nie używamy. - Pamiętajmy również, by nie świeciły się niepotrzebnie tzw. czerwone lampki przy sprzętach. Warto też zaopatrzyć się w żarówki energooszczędne, ale tylko wtedy, gdy mają się świecić dłużej i nie zapalamy ich co 5 minut tylko na chwilę - radzi Krzysztof Gorczyca, prezes TdNiC w Lublinie.

  O wysokości naszych rachunków powinniśmy myśleć już w trakcie zakupu sprzętu AGD. Wybierając pralkę, lodówkę czy zmywarkę, warto zwrócić uwagę, jaką klasę energetyczną ma dane urządzenie.

  - Nie kierujmy się tylko ceną. Czasem warto wydać więcej na lodówkę, która czerpie niewiele prądu, niż później płacić wysokie rachunki za zużycie energii - przekonuje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo