Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Program obchodów w Lublinie

Witold Michalak
Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” i Zdzisław Broński ps. „Uskok”
Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” i Zdzisław Broński ps. „Uskok” ze zbiorów Instytutu
Już w piątek będziemy obchodzić dzień żołnierzy wyklętych. Dopiero po raz trzeci w Polsce oficjalnie zostaną upamiętnieni walczący przeciwko podporządkowaniu kraju wpływom sowieckim.

- Szczerze mówiąc, to określenie wyklęty nigdy specjalnie mi się nie podobało. Osobiście, wolę myśleć o sobie i swoich kolegach jako o nieugiętych - mówił wczoraj Marian Pawełczak ps."Morwa", w czasie okupacji żołnierz Armii Krajowej, a od 1945 r. Wolności i Niezawisłości, jeden z ostatnich żyjących członków oddziału Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

Jak sam wspominał, walka z komunistami była koniecznością. - Myśmy się do niej nie rwali. Myśleliśmy, że będzie inaczej. Ale jak zobaczyliśmy komunistów strzelających do naszych bezbronnych kolegów zrozumieliśmy, że jeden wróg zastąpił drugiego - wspominał Marian Pawełczak.

Były "Zaporczyk" nie ukrywał, że cieszy go, iż wreszcie po latach doczekał się większego zainteresowania walką prowadzoną przez niego i jego kolegów oraz rosnącej wiedzy o wydarzeniach z pierwszych lat PRL.

Mniej optymistycznie do kwestii popularyzacji wiedzy o wyklętych podchodzi Adam Broński ze Środowiska Żołnierzy AK i WiN "Zaporczycy", syn Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok", oficera WiN, który otoczony przez oddział UB rozerwał się granatem. - Tylko tzw. Polska Wschodnia coś wie o żołnierzach wyklętych, im dalej na zachód, tym niestety wiedza o tym okresie w historii kraju jest coraz mniejsza - podkreślał wczoraj Adam Broński. Jego zdaniem, na wyjaśnienie czeka jeszcze setki wydarzeń, m.in. nie ukarano wielu sprawców zbrodni, których dokonano na żołnierzach wyklętych.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

28 lutego
godz. 17.00 - koncert pamięci "Żołnierzy wyklętych" , na którym wystąpią: Andrzej Kołakowski i Antoni Kamiński. Wstęp wolny. Miejsce: KUL, Al. Racławickie 14; aula Kardynała S. Wyszyńskiego.

1 marca
godz. 9.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych" przy parafii pw. św. Michała Archanioła, ul. Fabryczna
godz. 9.20 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych przy Rondzie im. NSZ u zbiegu ul. Jana Pawła II i Nadbystrzyckiej.
godz. 9.40 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" przy Rondzie im. Zrzeszenia WiN u zbiegu ul. Jana Pawła II i Filaretów.
godz. 10.00 - msza w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy wyklętych"; kościół pw. Świętej Rodziny, ul. Jana Pawła II 11.
godz. 11.15 - sesja historyczna pt. "Sylwetki żołnierzy wyklętych"; Dom Akcji Katolickiej, obok kościoła Świętej Rodziny
godz. 18.00 - marsz pamięci żołnierzy wyklętych

12 marca
zakończenie II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Żołnierzach Wyklętych w Trybunale Koronnym (w godz. od 11 do 14)

14 marca
Sesja historyczna "Żołnierze wyklęci i ich oprawcy - podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie w czasie II wojny światowej’’ na UMCS.

23 marca
II Ogólnopolski Turniej Strzelecki o Puchar Żołnierzy Wyklętych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski