Będzie raj dla naukowców

  Będzie raj dla naukowców

  Agnieszka Dziaman

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W budynku Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku będą razem pracować lubelscy i rzeszowscy naukowcy. Wczoraj ujawniono zwycięzców konkursu na projekt tego obiektu. Stanie on przy zbiegu ulic Pagi i Głębokiej w Lublinie, na gruncie należącym do UMCS.
  Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 40 tys. złotych oraz zaproszenie autora do opracowania dokumentacji budowlanej i wykonawczej zdobyła firma HJ Buszkiewicz Sp. z o.o. z Poznania. Jej koncepcja to połączenie szkła, metalu i tworzyw sztucznych.

  - Pomysł jest bardzo nowatorski, praktyczny i zarazem wyraża industrialną formułę. Uwzględnia rozmiary kubaturowe aparatury naukowej oraz możliwości komunikacyjne i transportowe wewnątrz budynku - argumentowali członkowie sądu konkursowego i dodawali, że jednak żaden z ponad 20 projektów nie odpowiadał w 100 procentach ich oczekiwaniom.


  Drugie miejsce zdobyła "Grupa5" z Warszawy. Wyróżniono też biuro projektowe Bolesława Stelmacha z Lublina, którego propozycję uznano za najbardziej estetyczną.

  Centrum Analityczno-Programowe powstaje w ramach projektu "ECOTECH-COMPLEX - Człowiek, Środowisko, Produkcja". Ma to być jeden z najnowocześniejszych obiektów po tej stronie Wisły. Całość, razem z wyposażeniem i urządzeniami badawczymi, będzie kosztowała 150 mln zł. Pieniądze na budowę pochodzą ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

  Obiekt ma służyć do prowadzenia prac na rzecz rozwijania technologii przyjaznych dla środowiska, odnawialnych źródeł energii i m.in. preparatów leczniczych.

  Zgodnie z oczekiwaniami, w obiekcie o 6 tys. mkw. powierzchni ma się znaleźć 20 nowoczesnych laboratoriów, komory i tunele termiczne oraz magazyny z materiałami chemicznymi.

  Zgodnie z założeniem, liczba osób korzystających z wybudowanych obiektów będzie sięgała aż 2 tysięcy! Na stałe ma być zatrudniona grupa kilkudziesięciu naukowców. Przy obiekcie będzie też biblioteka, aula, kilkanaście pokoi hotelowych i park w stylu japońskim. Stąd w wielu zgłoszonych projektach tak ważną rolę odgrywała kompozycja z otoczeniem, w tym z parkiem. - Chodzi o to, aby osoby pracujące w centrum miały też możliwość relaksu - tłumaczył Stanisław Lis z Działu Projektów i Funduszy Zewnętrznych UMCS.

  Centrum powstaje dzięki konsorcjum składającemu się z uczelni wyższych i instytutów naukowych z województw lubelskiego i podkarpackiego. Stanowi je 10 instytucji naukowo-badawczych z terenu południowo-wschodniej Polski. Centrum ma rozpocząć swoją działalność jeszcze w 2011 roku.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo