Menu Region

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Lublinie (zobacz PROGRAM)

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Lublinie (zobacz PROGRAM)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Witold Michalak

41Komentarzy Prześlij Drukuj
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Lublinie (zobacz PROGRAM) Dzień Żołnierzy Wyklętych w Lublinie (zobacz PROGRAM)

Dziś Dzień Żołnierzy Wyklętych w Lublinie/Na zdjęciu: Kpt. Stanisław Sojczyński "Warszyc", dowódca 1 batalionu 27 Pułku Piechoty Armii Krajowej odbiera meldunek. Aresztowany 27 czerwca 1946, stracony 19 lutego 1947. (© Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W piątek w całym kraju obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości będą początkiem roku poświęconego pamięci członków Podziemnego Państwa Polskiego, którzy zdecydowali się walczyć z komunistami o wolną i demokratyczną ojczyznę.
Rok Żołnierzy Wyklętych jest projektem przygotowanym przez Fundację Niepodległości wspólnie z Fundacją Ośrodka KARTA, Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. - Uznaliśmy, że tylko jednodniowe święto to za mało - przyznaje Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości. Wybór tego roku na upamiętnienie walczących nie jest przypadkowy. 21 października minie 50 lat od chwili zastrzelenia przez SB i ZOMO ostatniego z wyklętych, Józefa Franczaka "Lalek", który zginął w pobliżu Piask.


Rok Żołnierzy Wyklętych ma sprawić, że społeczeństwo dowie się o bohaterach.

- Do udziału w projekcie udało nam się zachęcić około 60 miast - informuje Agnieszka Uścińska, rzecznik prasowy akcji. - We wszystkich miejscowościach będą publikowane plakaty prezentujące sylwetki uczestników walk z komunistami. Będą one umieszczane w komunikacji miejskiej, szkołach, bibliotekach i innych instytucjach. Co dwa tygodnie będą prezentowane nowe biogramy. Do akcji przyłączyły się także władze Lublina. W tej chwili trwają rozmowy na temat umieszczenia plakatów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Jednak akcja plakatowa to nie wszystko. W księgarniach ukazała się już książka "Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963". Organizatorzy akcji chcą także dotrzeć do młodego pokolenia. Temu ma m.in. służyć nagranie płyty Morowe Panny II. Wystąpić na niej mają znane polskie wokalistki śpiewające historie wyklętych i osób im bliskich.

Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Bronisław Komorowski, prezydent RP, odwiedzi w piątek Lubelszczyznę i weźmie udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki prezydent złoży kwiaty przy wspólnej mogile "Żołnierzy Wyklętych" w Rykach
na cmentarzu parafialnym przy ul. Królewskiej, a następnie pod pomnikiem w Żyrzynie. Później prezydent uda się do Puław, gdzie weźmie udział w lekcji historii dla młodzieży w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, przy ul. Kaniowczyków 9.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się dzisiaj także w Lublinie. Oto ich program:

godz. 9.00 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych" przy parafii pw. św. Michała Archanioła, ul. Fabryczna 19.
godz. 9.20 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych przy rondzie im. NSZ u zbiegu ulic Jana Pawła II i Nadbystrzyckiej
godz. 9.40 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" przy rondzie im. Zrzeszenia WiN u zbiegu ulic Jana Pawła II oraz Filaretów
godz. 10.00 Msza święta w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych "Żołnierzy Wyklętych" w kościele pw. Świętej Rodziny
godz. 11.15 Sesja historyczna pt. Sylwetki "Żołnierzy Wyklętych" w sali Akcji Katolickiej obok kościoła pw. Świętej Rodziny, ul. Jana Pawła II 11.
godz. 18.00 Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych, plac Litewski.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano
41

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dobry bolszewik to martwy bolszewik.

+14 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

es (gość)  •

Jak czytam te komunistyczne brednie(dr Marco,xy, Stefan, Jan...), to coraz bardziej rozumiem działania żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego po wojnie. Oni doskonale wiedzieli że z bolszewią nie należy dyskutować, bo to nie ma sensu. Do komunistów należy strzelać, bo inaczej oni zabiją nas, Polaków!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żołnierze wyklęci, przez miejscową ludność..

+16 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

order (gość)  •

zwani przeklętymi, nie wszyscy, ale zdecydowana większość

skomentuj

riposta

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polak (gość)  •

co robisz w POLSCE bolszewicki lub żydowski pomiocie

odpowiedzi (0)

skomentuj

JESZCZE TROCHĘ A ZOBACZYCIE

+16 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr Marco (gość)  •

Do tych "bohaterów" będą zaliczać bojców UPA. Przecież oni też walczyli przeciw Komunie.
Drodzy Gimnazjaliści! Prawda jest taka, że jedyną legalną władzą był PKWN. Uznawany nawet przez Jankesów.

skomentuj

Legalna władza.

+12 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

RkS (gość)  •

To wcześniej dla dr.Marco legalną władzą był rząd Generalnej Guberni, bo różnicy żadnej niema pomiędzy jedną okupacją a drugą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

co ma do tego UPA chyba tylko to że żołnierze WiN służący wcześniej w 27 WDPAK walczyli przeciw nim

+14 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qwerty (gość)  •

taki mądry się sobie wydajesz musisz wrzucać swoje głupawe posty? Ciągle się będzie lewactwo mścić na tych ludziach za to że do towarzyszy z NSDAP i UB strzelali i dobrze robili szkoda że np takiego Korczyńskiego jak na Lubelszczyźnie urzędował czy Moczara w czasie niemieckiej okupacji nie udało się rozwalić, setki rodzin nie płakałoby po ojcach i synach może nawet ci z wybrzeża z 70 roku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dr z WUML

+19 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tom (gość)  •

Człowieku, pomyliłeś epokę. PRL już się skończył. Nie powtarzaj kłamstw, jakimi raczono nas przez blisko 50 lat. Tytuł doktora otzrymałeś na WUML?
Legalną władzą był rząd polski na uchodźstwie w Londynie.
Cześć i chwała bohaterom!

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomyłka

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

prl-się nie skończył przecież dalej komuchy rządzą i nie zostali rozliczeni jak za naszymi granicami

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zwracam uwage na ostatnie zdanie przytoczonego tekstu...

+19 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xy (gość)  •

22 lipca 1944 roku Józef Stalin, powołując Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, rozpoczął tworzenie administracji państwowej w Polsce na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Administracja ta zastąpiła siłą (przy użyciu aparatu represji NKWD) struktury Polskiego Państwa Podziemnego będące kontynuacją II Rzeczypospolitej w kraju i podporządkowane rządowi RP na uchodźstwie. W konsekwencji decyzji konferencji jałtańskiej, w lutym 1945 roku Wielka Brytania i USA[4] w porozumieniu z ZSRR uznały Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej (w który 31 grudnia 1944 roku został przemianowany PKWN) za podstawę do utworzenia w trybie konsultacji trzech mocarstw Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Po konferencji moskiewskiej, która odbywała się w czerwcu 1945 roku, równolegle do pokazowego procesu szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego (aresztowanych w prowokacji NKWD 19 marca 1945 roku), rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wycofały 5 lipca 1945 roku uznanie dla rządu RP na uchodźstwie i uznały Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej w Warszawie za prawnego reprezentanta państwa polskiego – Rzeczypospolitej Polskiej.

I daruj sobie wyskakiwanie tu z jakims WUML-em...Masz przed nosem najwieksza kopalnie informacji-internet-wiec sprawdz w jakim chcesz zrodle...

odpowiedzi (0)

skomentuj

sowiecka interpretacja historii Polski

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tom (gość)  •

@xy i dr Marco
Nie wystarczy bezmyślnie kopiować tekstów z internetu. Wypada też czasem pomyśleć. Jeżeli dla Was Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej jest legalnym tylko dlatego, że zbrodniarz Stalin wspólnie z mocarstwami zachodnimi uznał go za oficjalny i "legalny" rząd Polski - znajdującej się de facto pod okupacją radziecką, to nie mamy o czym gadać. Co to za legalność?! Legalność na podstawie zdrady mocarstw zachodnich i nacisków nowego okupanta Polski?! TRJN powstał z samozwańczego Rządu Tymczasowego RP, który komuniści powołali z wcześniejszego samozwańczego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. PKWN był sowieckim tworem. W jego skład wchodzili agenci i renegaci komunistyczni. Jego program napisano nawet w Rosji Radzieckiej a nie w Polsce. TRJN to był gwałt na suwerenności polskiej.

Legalny to był rząd RP na uchodźstwie, który był legalną kontynuacją władz II RP. W jego skład wchodziły wszystkie polskie stronnictwa polityczne (od ludowców przez socjalistów po narodowców. Komunistów tam oczywiście nie było, bo oni walczyli z niepodległą Polską i reprezentowali interesy wrogiego nam ZSRR). To, że w Teheranie i Jałcie nas sprzedali, a następnie utworzono taki twór jak TRJN , wcale nie oznacza, że był to rząd legalny. O legalności świadczą bowiem wolne wybory, tych nie przeprowadzono. Wybory w 1947 sfałszowano. I nie ma znaczenia, że w jego skład wszedł Mikołajczyk. To było jego osobiste ryzyko.

odpowiedzi (0)

skomentuj

załgane życiorysy dziadków z aparatu

+15 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

utino (gość)  •

Właśnie sprawdziłem, że w rzeczywistości w wydrukowanym w Sowietach nie w Chełmie 1944 manifeście PKWN stoi, że za posiadanie odbiornika radiowego była dla Polaków przewidziana kara śmierci więc dziękuję za taki Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej w Warszawie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

On nic nie będzie sprawdzał.

+11 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

On nie jest od tego, on jest od politycznej agitacji, do tego wystarczą mu partyjne wytyczne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hej kto Polak - był taki dr Mazowiecki

+13 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marian (gość)  •

http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=15405

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Żołnierze Wyklęci na potrzebę Władzy"

+23 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Darek (gość)  •

"Żołnierze Wyklęci"to bohaterowie, obrońcy naszej ojczyzny, którzy ginęli często w męczarniach choćby na Zamku Lubelskim. Tam najlepsi synowie narodu polskiego, żołnierze WiN i AK mordowani byli za to, że byli Polakami. Marian Pilarski "Jar" Inspektor Inspektoratu Zamojskiego WiN, Stanisław Bizior "Eam" dowódca lotnej żandarmerii i wielu innych. I co z tego. Pamięta się o nich wtedy kiedy jest taka potrzeba władzy. Czy ktoś zainteresował się ich rodzinami. Czy ktoś w dniu ich "święta" zaprosił rodziny bohaterów na jakąś uroczystość - nie. Wolą sami sobie przypinać medale bo w inny dzień nie wypada. Gratulacje klepanie po plecach, nagrody , premie i pokaz na antenie TV. Rodzin lepiej nie pokazywać. Ten dzień powinien być dla rodzin a nie partyjniaków. Nic się nie zmieniło. Ale gdyby zabrakło wam panowie medali i odznaczeń przekażę wam mojego dziadka, który zdobył w walce z hitleryzmem i komuną. I dajcie już święty spokój naszym bohaterom, przestańcie się nimi chwalić na swoje potrzeby.

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Żołnierze Wyklęci na potrzebę Władzy"

+23 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Darek (gość)  •

"Żołnierze Wyklęci"to bohaterowie, obrońcy naszej ojczyzny, którzy ginęli często w męczarniach choćby na Zamku Lubelskim. Tam najlepsi synowie narodu polskiego, żołnierze WiN i AK mordowani byli za to, że byli Polakami. Marian Pilarski "Jar" Inspektor Inspektoratu Zamojskiego WiN, Stanisław Bizior "Eam" dowódca lotnej żandarmerii i wielu innych. I co z tego. Pamięta się o nich wtedy kiedy jest taka potrzeba władzy. Czy ktoś zainteresował się ich rodzinami. Czy ktoś w dniu ich "święta" zaprosił rodziny bohaterów na jakąś uroczystość - nie. Wolą sami sobie przypinać medale bo w inny dzień nie wypada. Gratulacje klepanie po plecach, nagrody , premie i pokaz na antenie TV. Rodzin lepiej nie pokazywać. Ten dzień powinien być dla rodzin a nie partyjniaków. Nic się nie zmieniło. Ale gdyby zabrakło wam panowie medali i odznaczeń przekażę wam mojego dziadka, który zdobył w walce z hitleryzmem i komuną. I dajcie już święty spokój naszym bohaterom, przestańcie się nimi chwalić na swoje potrzeby.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co z ustanowieniem Dnia Pamieci Meczenstwa Kresowian?

+31 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xy (gość)  •

Byly zbierane podpisy, media ledwie cos na ten temat napomknely, i temat ucichl...
Czy w imie tego, zeby "nie draznic" Ukraincow, i zeby rozni polityczni lawiranci z Polski mogli jezdzic tam i rznac wielkich "mezow stanu z UE" machajacych lapkami do tlumu, bedziemy udawac, ze rzezi na Kresach nie bylo..?

skomentuj

!! lipca

+16 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kama (gość)  •

To powinien być dzień 11 lipca.

odpowiedzi (0)

skomentuj

trzeba uważać z tą gloryfikacją, wśród walczących było wielu zwyczajnych bandytów,

+19 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stefan (gość)  •

którzy mordowali każdego kogo uznali za wroga.

skomentuj

Bandyci reprezentowali władzę ludową

+20 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KDFG (gość)  •

Bandytami to byli milicjanci, byli AL-owcy, ubecy i żołnierze KBW. To oni zdradzili Polskę, służąc nowemu okupantowi - Rosji Sowieckiej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawda w oczy kole

+11 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

....... (gość)  •

popatrz tylko ilu ruskich i żydowskich sługusów masz przeciwko Twojej opinij.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A moze teraz obchodzić dzień żołnierzy "S"

+29 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antoni (gość)  •

Zołnierzy wszystkich frontów 2 wojny swiatowej Ojczyzna nie nagradzała finnsami,majatkami,stanowiskami ,no moze z wyjatkiem tzw blach,ktorych dla tylko wybranych nie żałowala.Obecna Rzeczpospolita Najjasniejsza nawet w korytarzach lubelskiego ZUS non stop informuje,że wszyscy ci,którzy byli w latach PRL w opozycji ,a póżniej mieli udział w likwidacji polskigo przemysłu zasłuzyli na uznanie,a więc kasę z ZUS.Mamy więc nowych bohaterów 21 wieku jak Romaszewski,Michałkiweicz i setki im podobnych funkcjonariuszy partyjnych,którzy hojnie obdarowywani są z podatków ogółu obywateli.Zajmujmy sie tym dzentelmenami ,zamiast bic pianę o grupach zbrojnych sprzed półwiecza niekoniecznie szlachetnych.Jednak mordowali rodaków ,a nie najeżdżcow...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Walczyli o klerykalny kraj

+30 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lubelski (gość)  •

A nie o żadną tam demokrację!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bojownicy czy szleńcy?

+31 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

Jestem dzieckiem pokolenia Kolumbów.Rodzice walczyli (AK i BCH) w lasach Zamojszczyzny,Lasach Jonowskich nie mając wyboru,albo śmierć na miejscu,roboty w Niemczech,albo hitlerowski obóz koncentracyjny.Im podobnych było dziesiątki tysięcy walczacych o przetrwanie,o kromkę chleba czy jeden kartofel ,by życ dalej.Wócili do spalonych swoich wsi i chcieli żyć dalej.Jako dziecko pamietam rozmowy ,iz dla nich tak samo grożnymi i bezwzglednymi były po wyzwoleniu leśne bandy.Nie wymieniano nazwisk,ugrupowań ale ci którzy nocą zabijali ,rabowali,wymuszli -nie byli traktowani jako żołnierze wyklęci,jak to się dzisiaj ich określa.Nie zamierzam i nie jest to moim celem potępiać powojenne zbrojne podziemie.Ale nie uważam,ze trzeba to podziemie specjalnie gloryfikować.Ostatecznie strzelali,zabijali swoich rodaków,zazwyczaj tylko dlatego,że mieli inne zdanie,ze chcieli zyć nawet w biedzie ale we własnym domu.

skomentuj

Wszystko fajnie tylko nie myl Żołnierzy Wyklętych ze zwykłymi rzezimieszkami,

+16 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Podpissrt (gość)  •

których nie interesowała polityka tylko grabieże i łupy. To były też bandy tworzone przez UB po to by ludność przestała ufać partyzantom i żeby się od nich odwróciła. To były też takie dzisiejsze gangi napadające na poczty czy jakieś filie banków czy rabujące mieszkania. Oni nie mieli nic wspólnego z tymi, których dzisiaj należy uczcić bo oni ganiali właśnie takie bandy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brednie

+27 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KDFG (gość)  •

Do Jana:
Wielu partyzantów antykomunistycznych też chciało normalnie żyć. Niektórzy nawet próbowali skorzystać z tzw. amnestii. Niestety komuniści wykorzystali tylko amnestie, aby ich uwięzić lub zamordować. Dlatego często jedynym rozwiązaniem dla nich pozostawało ukrycie się w lasach i walka z bronią do końca. Niech Pan zatem nie opowiada bzdur o jakichś bandydach leśnych. Bandytami byli funkcjonariusze z UB, KBW i NKWD, którzy ścigali patriotów polskich. "Żołnierze wyklęci" oddali to co mieli najcenniejsze - życie - w walce z narzuconym nam zbrodniczym systemem komunistycznym. A strzelali do ludzi, których trudno nazwać ich rodakami. Partyzanci strzelali lub wymierzali kary renegatom i zdrajcom Polski, którzy sprzedali swą Ojczyznę. Wstydziłby się Pan wspominać, że Pańscy rodzice należeli do AK, skoro pisze Pan takie brednie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Korzystam tylko z wiedzy nabytej i wrodzonego rozumu....

+10 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

Jestem dumny ze swoich rodziców,których imiona na trwale zostały zapisane w historię ruchu opory.Nikt pana nie upoważnił do poucznia ,kto kogo ma się wstydzić.Moi rodzice całe wygłodniałe zamojskie wsie jednak po wojnie najbardziej bali sie nocnych rabusiów nazywających się partyzantami.Tyle i tylko tyle,choc mozna powiedzieć, że jak byli w lesie to musieli coś jeść.Ale czy musieli równiez zabijać?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pan poda pseudonimy tych bandytów można sprawdzić czy byli to Żołnierze Wyklęci czy zwykli bandyci

+9 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

asto (gość)  •

często działalność zwykłych rabusiów była przypisywana w propagandzie partyzantom żeby no właśnie praktycznie do dzisiaj zepsuć ich opinie. pamiętajmy Polska roku 44/45 to był kraj bezprawia

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »