Szpital Wojskowy w Lublinie: Operacje z GPS-em (ZDJĘCIA)

Szpital Wojskowy w Lublinie: Operacje z GPS-em (ZDJĘCIA)

Barbara Wójtowicz

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Szpital Wojskowy w Lublinie: Operacje z GPS-em (ZDJĘCIA)
1/11
przejdź do galerii

©Małgorzata Genca

Lekarze ze Szpitala Wojskowego wykonywali w poniedziałek pierwsze w naszym regionie zabiegi z użyciem nawigacji śródoperacyjnej. Dzięki temu narzędziu operacje są bezpieczniejsze, szybsze i mniej kosztowne.
- Nawigacja śródoperacyjna to bardzo innowacyjna i nowoczesna technologia, która pozwala nam przeprowadzać bardzo precyzyjne zabiegi - tłumaczy Arkadiusz Kasztelan, ordynator oddziału laryngologicznego. - Do tej pory posługiwaliśmy się już technikami endoskopowymi, ale bez nawigacji, przez co zabiegi nie mogły być tak dokładne.

Do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem nawigacji śródoperacyjnej, potrzebny jest komputer, zintegrowany ze specjalnymi narzędziami, którymi pracuje lekarz.
Przed przeprowadzeniem operacji do systemu nawigowania wprowadza się obraz tomografii, lub rezonansu magnetycznego. Dzięki temu, gdy lekarz dotyka punktu na ciele pacjenta za pomocą specjalnego narzędzia śledzącego, lub urządzenia wskazującego, komputer odnajduje i wskazuje odpowiadający mu punkt na obrazie części ciała wyświetlanym na monitorze. Punkt ten można oglądać w różnych płaszczyznach. - Narzędzia, które są wprowadzone do ciała pacjenta, widzimy na ekranie monitora i możemy śledzić swoje ruchy - tłumaczy Kasztelan.

Operacji poddana została kobieta, cierpiąca na przewlekłe zapalenie zatok, ale też m.in. na astmę oskrzelową, co sprawiało, że zabieg był bardziej skomplikowany. Dzięki nowoczesnym technikom, okazał się zupełnie bezpieczny.

Wczorajsze operacje miały charakter demonstracyjny, ale płk Zbigniew Kędzierski, komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego zapewnia, że w najbliższym czasie szpital zakupi taki sprzęt na własność. - Technologia podwyższy standard wykonywanych usług w laryngologii, ortopedii i neurochirurgii- tłumaczy. - Sprzęt chcemy mieć u siebie już w maju. O tym, jaki będzie koszt, dowiemy się po zakończeniu procedury przetargowej.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo