"Idiota" w Osterwie

  "Idiota" w Osterwie

  Tamara Gong

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Tylko przez jeden teatralny wieczór - jutro o godz. 18 oglądać można będzie na scenie Teatru im. Osterwy monumentalne dzieło Dostojewskiego. Dwa pozostałe styczniowe spektakle "Idioty" - będą grane z myślą o młodych widzach, przed południem.
  Niezwykle ciekawa inscenizacja Krzysztofa Babickiego była premierą przygotowaną na inaugurację sezonu 2007/2008. To już druga, po wielkim sukcesie "Biesów", adaptacja arcydzieła Fiodora Dostojewskiego, jaką nasz teatr zaproponował publiczności. "Idiota" niesie jeszcze większy ładunek metafizyki i egzystencjalnych rozważań. Walka dobra i zła, splot namiętności, moralne dylematy, konfrontacja religijnych nakazów z ułomnością ludzkiej natury - wszystko to stanowi fascynujący obszar dla teatralnych działań i interpretacji. Miłość i pogarda, świętość i zbrodnia tworzą nie pozwalającą na obojętność dramaturgię charakterystyczną dla Dostojewskiego. Scenografię spektaklu Krzysztofa Babickiego zakomponował Marek Braun, wspomagany przez światło Olafa Tryzny. Muzyka jest dziełem Marka Kuczyńskiego.

  Tytułowym "idiotą", marzycielem, księciem Myszkinem, który musi zmierzyć się z okrutnym, racjonalnym światem jest Szymon Sędrowski. Ten dotknięty stygmatem nieuleczalnej dobroci "głupiec boży", naśladowca Zbawiciela, ma swe mroczne dopełnienie w postaci Rogożyna - Krzysztofa Olchawy. Łączy ich także ekscytująca i niszczycielska kobieta - Nastazja Filipowna, w którą wciela się Monika Babicka. Agłaję gra Karolina Stefańska. Obok tej czwórki podziwiamy na scenie całą galerię typów i oryginałów, którą genialny zmysł obserwacji Dostojewskiego odmalowuje jako rosyjskie towarzystwo dziewiętnastowiecznych salonów.

  Warto wybrać się na ten teatralny longplay i zanurzyć w jego niezwykłą atmosferę na pełne trzy godziny.

  "Idiota", Teatr im. J. Osterwy, środa - godz. 11 i 18, czwartek - godz. 11

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo