Strażacy: czujki czadu mogą uratować ci życie

  Strażacy: czujki czadu mogą uratować ci życie

  Beata Kozian

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  55-letnia mieszkanka Lublina śmiertelnie zatruła się czadem. Do nieszczęścia doszło w niedzielę wieczorem. Kilka dni wcześniej z powodu podtrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiło dwoje innych mieszkańców miasta. Przyczyną tych tragedii były niedrożne przewody wentylacyjne.
  Strażacy nie mają wątpliwości, że gdyby montowano w domach czujniki czadu, to zapobiegłyby one wielu nieszczęściom. - Od lat przed rozpoczęciem sezonów grzewczych przypominamy o tym, by ludzie nie próbowali za wszelką cenę zatrzymywać ciepła w domu, by nie zakrywali kratek wentylacyjnych w łazienkach, by sprawdzali stan urządzeń grzewczych, instalacji kominowych. Mimo to każdego roku dochodzi do nieszczęść - mówi st. kpt. Ryszard Starko, rzecznik prasowy lubelskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

  Dlatego strażacy - jak już pisaliśmy w Kurierze - ruszyli z kampanią edukacyjną "Czujka czadu w każdym domu". Chcą w ten sposób spopularyzować dostępne na rynku urządzenia wykrywające tlenek węgla. - Kosztują stosunkowo niewiele, a mogą uratować życie - zaznacza st. kpt. Starko.

  Zamontowana w domu czujka, w miejscu, w którym śpimy, w kilkanaście sekund głośnymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi da znać, że w pomieszczeniu obecny jest tlenek węgla. - Czad dla ludzi jest nie do wykrycia. To gaz bezwonny i bezbarwny, ale bardzo groźny. Nawet przy niewielkich stężeniach w powietrzu powoduje osłabienie, zawroty głowy, nudności i senność, a przy dłuższym kontakcie wywołuje utratę przytomności i śmierć - wyjaśnia st. kpt. Starko.

  W urządzenia powinny szczególnie się zaopatrzyć osoby, które mają w łazienkach piecyki gazowe do podgrzewania wody. Piecyk w małej łazience bez przewodu kominowego lub z niedrożnym przewodem może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm sześciennych tlenku węgla, czyli dawkę, która może zabić człowieka.

  - Apele strażaków sprawiły, że o czujniki pyta coraz więcej osób - usłyszeliśmy w sklepie, który prowadzi sprzedaż tych urządzeń. - Dzieci i wnuczęta kupowały takie urządzenia nawet jako prezenty gwiazdkowe dla swych rodziców lub dziadków mieszkających w starym budownictwie. W ten sposób chciały ustrzec swych najbliższych przed nieszczęściem, o którym tyle się słyszy każdej zimy w telewizji i czyta w gazetach.

  Czujnik kosztuje około 130-140 złotych. Czy to dużo, jeśli idzie o życie?

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo