Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy: czujki czadu mogą uratować ci życie

Beata Kozian
Zabójczy dla ludzi czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Wykryć mogą go czujniki.
Zabójczy dla ludzi czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Wykryć mogą go czujniki. Jacek Babicz/Polska Kurier Lubelski
55-letnia mieszkanka Lublina śmiertelnie zatruła się czadem. Do nieszczęścia doszło w niedzielę wieczorem. Kilka dni wcześniej z powodu podtrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiło dwoje innych mieszkańców miasta. Przyczyną tych tragedii były niedrożne przewody wentylacyjne.

Strażacy nie mają wątpliwości, że gdyby montowano w domach czujniki czadu, to zapobiegłyby one wielu nieszczęściom. - Od lat przed rozpoczęciem sezonów grzewczych przypominamy o tym, by ludzie nie próbowali za wszelką cenę zatrzymywać ciepła w domu, by nie zakrywali kratek wentylacyjnych w łazienkach, by sprawdzali stan urządzeń grzewczych, instalacji kominowych. Mimo to każdego roku dochodzi do nieszczęść - mówi st. kpt. Ryszard Starko, rzecznik prasowy lubelskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Dlatego strażacy - jak już pisaliśmy w Kurierze - ruszyli z kampanią edukacyjną "Czujka czadu w każdym domu". Chcą w ten sposób spopularyzować dostępne na rynku urządzenia wykrywające tlenek węgla. - Kosztują stosunkowo niewiele, a mogą uratować życie - zaznacza st. kpt. Starko.

Zamontowana w domu czujka, w miejscu, w którym śpimy, w kilkanaście sekund głośnymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi da znać, że w pomieszczeniu obecny jest tlenek węgla. - Czad dla ludzi jest nie do wykrycia. To gaz bezwonny i bezbarwny, ale bardzo groźny. Nawet przy niewielkich stężeniach w powietrzu powoduje osłabienie, zawroty głowy, nudności i senność, a przy dłuższym kontakcie wywołuje utratę przytomności i śmierć - wyjaśnia st. kpt. Starko.

W urządzenia powinny szczególnie się zaopatrzyć osoby, które mają w łazienkach piecyki gazowe do podgrzewania wody. Piecyk w małej łazience bez przewodu kominowego lub z niedrożnym przewodem może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm sześciennych tlenku węgla, czyli dawkę, która może zabić człowieka.

- Apele strażaków sprawiły, że o czujniki pyta coraz więcej osób - usłyszeliśmy w sklepie, który prowadzi sprzedaż tych urządzeń. - Dzieci i wnuczęta kupowały takie urządzenia nawet jako prezenty gwiazdkowe dla swych rodziców lub dziadków mieszkających w starym budownictwie. W ten sposób chciały ustrzec swych najbliższych przed nieszczęściem, o którym tyle się słyszy każdej zimy w telewizji i czyta w gazetach.

Czujnik kosztuje około 130-140 złotych. Czy to dużo, jeśli idzie o życie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski