Sto dni prezesa, czyli MPK kupuje autobusy

  Sto dni prezesa, czyli MPK kupuje autobusy

  Kamil Krupa

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Czesław Rydecki, prezes MPK, już prawie 100 dni piastuje swój urząd. Wczoraj przedstawił to, co w tym czasie udało mu się zrobić. Przede wszystkim postawił na inwestycje w nowy tabor.
  Dwa dni temu MPK określiło warunki przetargu na dostawę trzydziestu nowych pojazdów. Dwadzieścia z nich będzie 12-metrowymi autobusami, natomiast pozostałe to 18-metrowe przegubowce. Silniki wszystkich maszyn mają spełniać normę spalania Euro 5. Żaden autobus w Lublinie nie dysponuje takim silnikiem. - Postawiłem bardzo restrykcyjne warunki. Zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie - mówi Czesław Rydecki. - Mój przyszły kontrahent musi się zgodzić na to, że MPK wpłaci mu przy podpisaniu umowy 10 proc.
  wartości autobusów, a będzie je spłacać przez 7 lat. Pojazdy będą jednocześnie zabezpieczeniem kredytu - wyjaśnia prezes. Autobusy są w pełni monitorowane, wyposażone w tablice świetlne oraz głosowy system zapowiedzi przystanków. Nie będą miały klimatyzacji. - Bo ona wcale się tak dobrze nie sprawdza. Zużycie paliwa wzrasta o 10 proc., a koszt montażu instalacji wynosi 40 tys. zł - przekonuje szef MPK.

  W klimatyzację będą za to wyposażone dwa Mercedesy Connecto, które po okazyjnej cenie zakupiło MPK pod koniec ubiegłego roku. W Lublinie mają się pojawić 19 stycznia.

  Oprócz zakupów autobusów, Czesław Rydecki zapowiedział, że przed następnymi świętami Bożego Narodzenia, montownię MPK opuści zbudowany w Lublinie trolejbus. Będzie składany z białoruskiego nadwozia autobusu marki MAZ 203 oraz napędu wyprodukowanego przez firmę MEDCOM z Warszawy. Przyszły budynek montowni ma się znajdować w lubelskiej podstrefie ekonomicznej. Wczoraj wieczorem Czesław Rydecki udał się do fabryki w Mińsku, aby rozmawiać o szczegółach współpracy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo