Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń
  Zawodowe korzyści

  Zawodowe korzyści

  Aleksandra Dunajska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Darmowe bilety, deputaty węglowe, tańsza energia, dodatkowe urlopy - to tylko niektóre przywileje, jakie przysługują przedstawicielom różnych grup zawodowych lub pracownikom niektórych firm.
  Z usług lubelskiego MPK korzystają bezpłatnie 3 tys. 974 osoby. Dlaczego? Bo są pracownikami spółki albo należą do rodziny pracownika. - Wynika to z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy - informuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK.

  Z tego powodu prawo do darmowych biletów mają pracownicy, ich małżonkowie, dzieci i pasierbowie (do 16 lat albo dopóki się uczą), a także matki i teściowe - o ile prowadzą zatrudnionemu w MPK gospodarstwo domowe.
  Z uprawnienia korzystają też emeryci i renciści, o ile bezpośrednio przed przejściem na wymienione świadczenia byli zatrudnieni w MPK, a także ich małżonkowie i dzieci. Do tego dochodzą wdowy i wdowcy po pracownikach, emerytach i rencistach oraz ich dzieci.

  Podobne korzyści mają zatrudnieni w PKS. - Pracownikom, małżonkom, dzieciom uczącym się do 26 lat oraz emerytom i rencistom przysługuje 90 proc. zniżki - informuje Jolanta Targońska z PKS Wschód.

  Zbliżone zasady obowiązywały kiedyś w PKP, ale doszło do zmian. - Chodziło o oszczędności. Dziś tylko pracownicy zatrudnieni przed 2003 r. mają zniżki na przejazdy dla siebie i członków rodzin. Ci, którzy w PKP pracują krócej niż pięć lat, mogą liczyć na tańsze bilety tylko dla siebie - tłumaczy Paweł Ney, rzecznik PKP Przewozy Regionalne.

  Koleje zmieniły także sposób funkcjonowania ośrodków wczasowych należących do PKP. - Od 2001 r. wszystkie zostały przekazane spółce Natura-Tour. Jest częścią grupy PKP, ale działa komercyjnie i osoby zatrudnione w PKP nie mają już w tych miejscach żadnych zniżek - wyjaśnia Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP S.A.

  Pracownicy PGE Lubelskich Zakładów Energetycznych otrzymują dopłaty do prądu; do 3 tys. kWh energii (ok. 1,5 tys. zł) zatrudniony płaci 20 proc. , resztę dokłada firma.

  Górnicy dostają deputaty węglowe - sześć ton rocznie lub ekwiwalent pieniężny, czyli ok. 3 tys. zł.

  Nauczyciele mogą liczyć m.in. na dodatki do pensji za pracę w szkołach wiejskich. Mają też możliwość ubiegania się o przyznanie mieszkania w budynku szkoły lub użytkowanym przez szkołę, jeśli zdecydują się osiedlić w małej gminie i tam pracować. Do tego korzystają z długich letnich wakacji, ferii zimowych i świątecznych. Mogą też wybrać się na urlop zdrowotny w celu podreperowania kondycji.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo