Zbliża się Niedziela Palmowa. Jak zrobić palmę? (WIDEO,...

Zbliża się Niedziela Palmowa. Jak zrobić palmę? (WIDEO, ZDJĘCIA)

Barbara Wójtowicz

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Warsztaty wielkanocne w Galerii Sztuki Ludowej
1/20
przejdź do galerii

Warsztaty wielkanocne w Galerii Sztuki Ludowej ©Małgorzata Genca

Katolicy przygotowują się już do Wielkiego Tygodnia, który rozpocznie Niedziela Wielkanocna. W Lublinie trwają świąteczne warsztaty i kiermasze.
W najbliższą niedzielę w kościele katolickim obchodzona będzie Niedziela Palmowa. Dzień ten jest początkiem Wielkiego Tygodnia, a upamiętniają przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Przynoszone tego dnia do kościoła palmy symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Według wierzeń ludowych palma ma moc magiczną, jest symbolem płodności i urodzaju, a domostwa i mieszkańców chroni przed ogniem i chorobami.

- W moim domu już od pokoleń palmy święciło się w kościele w Niedzielę Palmową, a w Niedzielę Wielkanocną, tuż po rezurekcji, najstarszy członek rodziny święcił palmą i wodą święconą z węgielkiem mieszkańców, zwierzęta i pola - opowiada Wiesława Kucharzyk, twórczyni ludowa z Majdanu Kozłowieckiego.
- To miało chronić domostwo przed złem przez cały następny rok. Na Lubelszczyźnie jest też inna tradycja - palmę wykorzystuje się w Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Śmigusem Dyngusem. Zanim na pannę wyleje się wiadro wody, należy poświęcić ją wodą święconą.

Wiesława Kucharzyk palmy co roku wykonuje samodzielnie, we wtorek prowadziła też warsztaty robienia palem w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych, przy ul. Grodzkiej w Lublinie. - Aby wykonać palmę potrzebne są przede wszystkim rośliny znalezione w ogrodzie, zboża i suszone kwiaty- opowiada artystka. - Najczęściej do palmy wplata się gałązki bukszpanu, tui, barwinku, niektórzy dekorują ją także barwnymi bibułkami.

Jak mówi twórczyni, przez kilka ostatnich lat modne były nowoczesne, barwne palmy, układane w kształt figur. Teraz powraca się do tradycji, naturalności i prostoty.

W warsztatach organizowanych w Akademii Sztuki Ludowej w środę udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. - Robienie palmy nie jest takie trudne - zapewnia 4-letnia Iza z przedszkola nr 26 w Lublinie. Ja do swojej palmy włożyłam kwiatki, liście i zboże. W niedzielę pójdę z nią do kościoła.

Warsztaty wielkanocne w Galerii Sztuki Ludowej odbywać się będą jeszcze w czwartek i piątek. O palmach kurpiowskich opowie Jadwiga Niedźwiedzka.Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kolorowy zawrót głowy

folklor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 161 / 135

Niektórzy nie muszą kupować lub osobiście wykonywać palmy ...bo dawno już im odbiła.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Palme robi się następująco: przy pomocy maczety obcinamy gałąź palmy

coconut (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 165 / 149

a potem sekatorem odcinamy pojedyncze blaszki. Polskie tzw. palmy wielkanocne nie mają nic wspólnego ze świętami, tak jak większość szalonych pomysłów polskiego kościoła jest to czyste szaleństwo.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo