Popkulturowo

  Popkulturowo

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Modlitwa do symbolu Internet Explorera, Che Guevara z uszami Myszki Miki podmieniony na Baracka Obamę to część pomysłów młodej artystki, która stara się w ten sposób puentować współczesną kulturę.
  Ilona Oszust, studentka III roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS dobrze zna najpopularniejsze ikony współczesności. Są to: pacyfa, internet, gadu-gadu, a ostatnio także czarnoskóry prezydent USA, który stanowi żywy dowód na to, że podziały rasowe są już za nami.

  Tytuł wystawy "You can dance" kojarzy się z aż nazbyt dobrze rozpoznawalnym programem i ilustruje go pijany mężczyzna, usiłujący prowadzić chyboczący się rower. - Chciałam podjąć pewną grę z ikonami, z tym, co dobrze znamy. Wszyscy oglądamy telewizyjne programy, korzystamy z komunikatorów. Po prostu postanowiłam spojrzeć na to w żartobliwy sposób. - mówi Ilona Oszust.


  Jeden z obrazów przedstawia trzy pary wypiętych pośladków, na których w newralgicznych punktach znajdują symbole gadu-gadu mówiące o statusie użytkownika: dostępny, zaraz wracam, niewidoczny. Oczywiście są w różnym stopniu ubrane.

  Innym razem przedstawia scenę wniebowstąpienia. Postacie religijne są na niej nabożnie wpatrzone w niebo, gdzie zamiast Chrystusa widnieje dobrze znany, niebieski znaczek internetowej przeglądarki. Autorka żongluje w ten sposób znanymi nam już symbolami i przedstawia je w prześmiewczy sposób w kontekście konsumpcji. - Wszyscy wręcz gloryfikujemy internet, ja także - przyznaje.

  Technika, którą się posługuje to street art, czyli sztuka ulicy - bezprawna ingerencja farbą w przestrzeń publiczną. Jej prace powstają z wyciętych szablonów, na bazie fotografii lub szkiców, które czasem przetwarza komputerowo. Ostateczny efekt uzyskuje za pomocą spreju. - Nie uważam się za buntowniczkę. Byłaby to zresztą hipokryzja, skoro pokazuję swoje prace w galerii i tam zamalowuję ściany, a nie na przykład na miejskim murze. Sprej to nawiązanie do popkultury, do języka młodzieży i dlatego nim się posługuję.

  Wystawa Ilony Oszust, "You can dance" wpisuje się w cykl Młode Forum Sztuki.

  "You can dance", Galeria Biała, ul. M. Curie-Skłodowskiej 16, wstęp wolny.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo