Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Lubelskie w w finale plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2012"

red
Kioski multimedialne są częścią projektu remontowego Muzeum Lubelskiego
Kioski multimedialne są częścią projektu remontowego Muzeum Lubelskiego Małgorzata Genca
Muzeum Lubelskie walczy o głosy internautów w plebiscycie na "Wydarzenie Historyczne Roku 2012". Jurorzy konkursu uznali zakończenie jego remontu za jedno z najważniejszych przedsięwzięć historycznych minionego roku .

Plebiscyt zorganizowało Muzeum Historii Polski wraz z portalem "Historia.org.pl". Jego celem jest uhonorowanie organizatorów i inicjatorów najciekawszych wydarzeń historycznych. Spośród 65 zgłoszeń wyłoniono dwunastu kandydatów, którzy znaleźli się w finale.

- Każdy nasz udział w konkursach jest niezwykle cenny, a to już kolejny, do którego nas zgłoszono. Trzymamy więc kciuki - mówi Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Remont, który został doceniony przez jury, rozpoczął się w 2010 roku. Projekt kosztował łącznie 14 mln zł, z czego 70 proc. stanowiły środki unijne. Pieniądze przeznaczono między innymi na konserwację gotyckiej elewacji Kaplicy na Zamku, remont więźby dachowej oraz wymianę pokrycia dachu kaplicy czy wymianę systemu klimatyzacji. - To ostatnie było bardzo trudną operacją, bo kaplica jest miejscem, w którym nie można przecież wbić choćby jednego gwoździa - wyjaśnia dyrektor Nasalski.

Mimo to, inżynierom udało się zamontować maszyny klimatyzacyjne, które utrzymują wymaganą temperaturę 18-19 stopni Celsjusza i ok. 55-procentową wilgotność powietrza.

Innym elementem remontu było przystosowanie do zwiedzania romańskiego donżonu na dziedzińcu zamkowym i budowa tarasu widokowego na szczycie wieży (w tej chwili taras jest zamknięty ze względu na warunki pogodowe, muzeum otworzy go w pierwsze bezśnieżne dni) oraz remont Bramy Krakowskiej, w tym przywrócenie monogramu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na jej szczycie.

Dzięki projektowi remontowemu, zwiedzający mogą też korzystać z tzw. kiosków multimedialnych na korytarzach muzeum i podziwiać nowe wystawy, jak np. galeria sztuki zdobniczej.

Duża część wykonanych prac jest niewidoczna dla turystów, ale niezbędna dla samej instytucji.

- Chodzi np. o modernizację naszych magazynów, choćby poprzez zakup nowych samobieżnych regałów. Pozyskano też nową przestrzeń, dzięki czemu podwoiliśmy nasze możliwości magazynowe - komentuje dyr. Nasalski, przypominając, że muzeum ma na stanie 160 tysięcy eksponatów.

Głosować na lubelski projekt można do 31 marca na stronie whr2012.muzhp.pl.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski