Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci konkursu "Rodzinna historia" na Zamku Lubelskim (ZDJĘCIA)

Artur Borkowski
Laureaci  konkursu "Rodzinna historia" na Zamku Lubelskim
Laureaci konkursu "Rodzinna historia" na Zamku Lubelskim Małgorzata Genca
- Nie jest to łatwy konkurs. Opowiadanie historii własnej rodziny, osób bliskich, wymaga determinacji w docieraniu do bohaterów lat wojny i okupacji. Pamięć o nich pielęgnowana przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego jest jednak w dzisiejszych czasach bardzo ważna, gdyż jak pisał Czesław Miłosz: "Bo niczym/Nie jest ojczyzna bez przeszłości" - mówiła w poniedziałek na Zamku Lubelskim Zofia Kijkowska-Wiślińska, nauczycielka z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. ZSE, wspólnie z Muzeum Lubelskim Oddział Martyrologii "Pod Zegarem" oraz Instytutem Historii UMCS, zorganizował VI edycję konkursu "Rodzinna historia".

"Boimy się , że pamięć o naszych przodkach jest ulotna - przygotowując tę pracę we współpracy z siostrą i całą rodziną przekonałam się, że nie zawsze tak jest, gdyż pamięć o moim dzielnym kuzynie i innych lotnikach, którzy polegli 17.09.1943 r. wraz z duńską rodziną Christensen - przetrwała i rokrocznie w Halloween Polacy mieszkający w Danii wraz z pastorem Bentem Christensenem biorą udział w uroczystościach upamiętniających te wydarzenia sprzed lat" - napisała w swojej pracy konkursowej, którą zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, Aleksandra Szyszkowska z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu.

II miejsce przypadło Karolinie Rębacz z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, a trzecie Weronice Kuziak z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju. Wyróżnienia zdobyły: Weronika Danielewicz i Aleksandra Szutko - Katolickie Gimnazjum im. Cypriana Kamila Norwida w Białej Podlaskiej oraz Patrycja Siek i Klaudia Szostak - Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie.

Jury (przewodnicząca Barbara Oratowska - kierownik muzeum "Pod Zegarem", redaktor Alojzy Leszek Gzella - literat, kombatant, emerytowany dziennikarz Kuriera Lubelskiego, dr Janusz Kłapeć - Instytut Historii UMCS) pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznało Arturowi Opoce z XX LO w ZSO nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie, drugie Dominice Stanickiej-Wierzchoń z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, trzecie Aleksandrze Badurowicz z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Greda - III LO w Lublinie, Mateusz Kowalczuk - I LO im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, Alicja Wasilewicz - internat ZSE w Lublinie oraz Karolina Wój- towicz - II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

W szóstej odsłonie konkursu wzięło udział 64 uczniów, we wszystkich edycjach - 279. Nagrodzone w tym roku prace będziemy drukować w piątkowych Magazynach Kuriera.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski