Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł Forum Rozwoju Lublina: Po 1 Maja znowu niech jeżdżą autobusy

Witold Michalak
Otwarcie dla ruchu ul. 1 Maja będzie się opłacać - przekonują członkowie FRL
Otwarcie dla ruchu ul. 1 Maja będzie się opłacać - przekonują członkowie FRL Jacek Babicz
Ponad 360 tysięcy złotych każdego roku będzie mógł oszczędzić Lublin jeśli zdecyduje się otworzyć dla komunikacji miejskiej ruch na ul. 1 Maja. To wynik ustaleń Stowarzyszenia Forum Rozwoju Lublina, które zabiega o ożywienie tej części miasta.

W tym tygodniu przedstawiciele stowarzyszenia złożyli do Zarządu Dróg i Mostów pismo, w którym wyliczają korzyści, jakie dałoby miastu wznowienie ruchu na 1 Maja. - Nie da się ukryć, że byłyby to niebanalne oszczędności - przyznaje Daniel Stelmasiewicz z FRL.

Obecnie autobusy zamiast ul. 1 Maja jadą Trasą Zieloną, a trolejbusy nadkładają drogi przez ul. Wolską. Gdyby mogły jeździć po 1 Maja, wszystkie pojazdy pokonywałyby w skali roku znacznie mniej kilometrów, co zaowocowałoby oszczędnościami dla budżetu miasta na poziomie 360 tys. zł. Pasażerowie traciliby mniej czasu na dojazdy, a tabor byłby mniej eksploatowany.

Przedstawiciele FRL przekazali swoje wyliczenia urzędnikom i dołączyli je do swojego wcześniejszego wniosku na temat zmiany przebudowy ronda koło Gali. Wnioskodawcy zwracają uwagę, że od chwili zamknięcia ruchu na 1 Maja ulica systematycznie traci na znaczeniu, pustoszeje i coraz bardziej przypomina wielki i nieuporządkowany parking. - Rozmawialiśmy na temat puszczenia komunikacji miejskiej przez 1 Maja z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego, którzy bardzo przychylnie odnieśli się do naszego pomysłu - dodaje Daniel Stelmasiewicz. FRL proponuje także stworzenie na 1 Maja pasów dla rowerzystów.

Niestety, zatwierdzony przez władze miasta projekt przebudowy ronda Lubelskiego Lipca idzie w zupełnie innym kierunku i przewiduje całkowite odcięcie ul. 1 Maja od ronda. Stowarzyszenie rozwiązanie to uważa za błędne i stara się nie dopuścić do niego. Dlatego FRL złożyło także wniosek, aby opinię na temat zgłoszonej propozycji zmian w układzie ulic wyraziła Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Czy miasto przychyli się do propozycji FRL? - Dyskusja na temat zagospodarowania tej części Lublina nie została zakończona. Wysłuchujemy różnych głosów i opinii na ten temat, w tym także propozycji zgłoszonych przez FRL - podkreślała Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski